- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
13. 01. 2023.
14:30 >> 14:36
20 GODINA NAKON KATASTROFE
Japan će vode iz Fukušime ispustiti u okean
Kontroverzno ispuštanje više od milion tona vode iz uništene nuklearne elektrane Fukušima počeće u pozno proljeće ili ljeto, saopštila je japanska vlada, najavivši potez koji je izazvao bijes među lokalnim ribarskim zajednicama i zemljama u regionu.
Odluka dolazi više od dvije godine nakon što je vlada odobrila puštanje vode, kako bi se uklonila većina radioaktivnih materijala, ali će i dalje sadržavati tricium, prirodni radioaktivni oblik vodonika koji je tehnički teško odvojiti od vode.
Zemljotres razorne jačine devet stepeni po Rihertovoj skali zadesio je oblast na sjeveroistoku Japana 11. marta 2011. godine, a epicentar je bio grad Fukušima. Zemljotres je izazvao cunami, a kako je u gradu radila nuklearna elektrana, katastrofa nije mogla biti izbjegnuta.
Katastrofa je izazvala kvar u tri njena reaktora i poslala velike količine radijacije u atmosferu u najozbiljnijoj nuklearnoj nesreći od Černobila prije četvrt vijeka.
Otpadna voda u Fukušimi se skladišti u više od hiljadu rezervoara za koje zvaničnici kažu da treba da budu uklonjeni kako bi se postrojenje moglo povući iz upotrebe, a taj proces će, kako se očekuje, trajati 30 do 40 godina.
Japansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u julu da su regulatori smatrali da je bezbjedno da ispuste vodu, koja će se postepeno kanalisati u Tihi okean kroz tunel nakon tretmana i razblaživanja.
Operater plana, kompanija Tepco, saopštila je da njegova tehnologija za prečišćavanje vode, poznata kao Alpi, može ukloniti sve radioaktivne materijale iz vode osim tricijuma, za koji kaže da je bezopasan u malim količinama.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je takođe istakla da nuklearna postrojenja širom svijeta koriste sličan proces za odlaganje otpadnih voda koje sadrže niske koncentracije tricijuma i drugih radionuklida.
Južna Koreja i Kina izrazile su zabrinutost zbog otpuštanja, dok je Forum pacifičkih ostrva nedavno saopštio da ima "ozbiljnu zabrinutost" zbog predloženog oslobađanja.
Generalni sekretar foruma Henri Puna rekao je da bi Japan trebalo da odloži bilo kakvu akciju dok ne budemo sigurni u implikacije ovog predloga na životnu sredinu i zdravlje ljudi, posebno uvažavajući činjenicu da većina pacifičkih država živi od mora.
Južnokorejska vlada, koja tek treba da ukine zabranu morskih plodova iz Fukušime, rekla je da bi ispuštanje vode predstavljalo "ozbiljnu prijetnju" za morski biodiverzitet. Sindikati ribara u toj oblasti protivi se ovom planu, upozoravajući da bi to izazvalo uzbunu među potrošačima i poremetilo više od decenije napora da se javnost uvjeri da je morska hrana iz Fukušime bezbjedna.
Prema planu koji je u petak odobrila japanska vlada, ribari koji strahuju da će oslobađanje uticati na njihov život, moći će da pristupe novom fondu od 385 miliona dolara.
"Željeli bismo da temeljno objasnimo ove mjere ribarskim zajednicama i drugim relevantnim stranama dok slušamo njihovu zabrinutost", rekao je na sastanku glavni sekretar kabineta Hirokazu Macuno.
Tečnost za koju japanski zvaničnici tvrde da je "tretirana", a ne "zagađena", sastoji se od vode koja se koristi za hlađenje oštećenih reaktora, kao i kišnice i podzemnih voda koje prodiru u to područje.
Коментари0
Остави коментар