Екологија

Б.Бу. [ Национална географија ]

10. 01. 2023. 10:25   >>  10:21

ОЗНАКЕ НА ПЛАСТИЧНИМ ПАКОВАЊИМА

Шта значи ПЕТ, ПП, ПВЦ?           

Уколико савладате симболе са пластичних паковања, знаћете не само коју амбалажу је могуће рециклирати већ и да ли је безбједна за вишекратну употребу. Након каменог, бронзаног и гвозденог, ми данас живимо у добу које поједини називају пластичним. Из тог разлога некада је тешко одупријети се куповини пластике која је на сваком кораку, нпр. када ожеднимо у шетњи градом. Како бисмо оправдали ресурсе и емисије угљен-диоксида уграђене у ту једну пластичну флашу, неријетко одлучимо да је не бацимо, већ да јој удахнемо нови живот - но да ли је то паметно?

                   

Упркос томе што одлука има еколошке мотиве, требало би да припазимо и на сопствено здравље, а то ћемо урадити читајући ознаке на амбалажи.

Наиме, на пластичним паковањима постоје три стрелице у форми троугла са одређеним бројем или исписом у средини. Симболе је развило Друштво индустрије пластике 1988. године као неку врсту кодова за рециклажу. Савладавајући овај кодиран језик знаћемо, не само да ли је амбалажу могуће рециклирати, већ и да ли је безбједна за вишекратну употребу.

1 - ПЕТ

Иза ове скраћенице крије се полиетилен терефталат, нама познатији као ПЕТ амбалажа. Производи од полиетилен терефталата су претежно провидни, а са овом врстом пластике сусрећете се у најразличитијим облицима - од паковања за храну и пиће преко боца за уље до тканина.

Већина пластичних флаша у које се пакује вода је управо ПЕТ. Но, оно што је важно да знате јесте да се не савјетује да ову амбалажу користите више пута, прије свега из хигијенских разлога. С обзиром на то да је полиетилен терафталат веома лако могуће рециклирати, боље је да га одмах прослиједите у рециклажну канту.

Додатно, никако не загријевајте ПЕТ - на вишим температурама ослобађају се веће количине токсичне супстанце антимон, али оне остају у регулисаним оквирима. Чак и домаћи научници, који су анализирали девет брендова минералне и изворске воде из Србије и седам из Европске уније, скрећу пажњу да би сви фактори који поспјешују испуштање антимона требало да се избјегавају. Упозорење се прије свега  односи на температуре у распону од 60 до 80 °Ц.

2 - ХДПЕ
Када говоримо о овом типу пластике, говоримо о полиетилену високе густине, односно једној од најбезбједнијих опција за поновно коришћење с обзиром да се овдје јавља најмања вјероватноћа од отпуштања штетних хемикалија. Поврх тога, ХДПЕ амбалаже су изузетно отпорне на временске услове и дуготрајне.

С обзиром на издржљивост и дуг рок трајања који нуди полиетилен високе густине, од њега се производе чврста паковања за козметику и хемију за чишћење, канапи, играчке, неке пластичне кесе, амбалажа за воду, млијеко и сокове.

Напослетку, ХДПЕ може да се рециклира и до десет пута. Провидна амбалажа може да опет оживи у истом облику, а од обојене могу да се направе оловке, подне облоге или цијеви.

3 - ПВЦ
Поливинил-хлорид се сматра једним од најопаснијих избора када је ријеч о типовима пластике, али ћете у продавници наићи на и те како много производа направљених од ПВЦ-а, од завјеса за купатило преко школског прибора и флаша па све до играчака. Иако би вас његово коришћење у производима за дјецу навело да помислите да је поливинил-хлорид безбједан, није - али добре вијести су да га је лако избјећи и пронаћи му алтернативе: стакло, дрво, па чак и неки други тип пластике су бољи избор.

Упркос томе што предмет направљен од 100 одсто ПВЦ-а није сам по себи штетан по људе, он је истовремено тврд и крт, те самим тим нема употребну вриједност. Зарад флексибилности поливинил-хлориду се додају фталати и бисфенол А, који заправо штете људском организму.

Друга пријетња која долази од ПВЦ-а јесте чињеница да током производње и његовог спаљивања или депоновања настају диоксини - који важе за нека од најтоксичнијих вјештачких једињења. Диоксини утичу на репродуктивно здравље и изазивају проблеме са јетром, а такође се негативно одражавају и на развој малишана.

Рециклажа је готово немогућа што је још један у низу разлога да посегнете за ПВЦ-ом што ређе - а идеално никада.

4 - ЛПДЕ
Вјерује се да полиетилен ниске густине слично оном високе без бриге можете употријебити више пута. Иако се не користи за флаше, с њим долазите у додир при паковању намирница у маркету уколико пластичне кесе већ нисте замијенили цегером. Додатно, од ЛДПЕ-а су произведени бројни омоти као што су они за хљеб.

Прије него што одбаците артикле израђене од овог типа пластике, будите креативни и нађите им неколико пренамјена зато што ће једном одбачени полиетилен ниске густине највјероватније завршити на депонији с обзиром на његове ниске стопе рециклирања.

5 - ПП
Ако сте доручковали јогурт или кисело млијеко, вјероватно сте га пили из чаше од полипропилена. Ово је једна од добрих пластика, најчешће бијеле боје или полупрозирна. Користи се и у производњи кухињског посуђа, сламчица, као и једнократних тањира и прибора, но рециклажа полипропилена је и даље на ниском степену развоја.

Стога је најбоље да артикле од ПП-а искористите неколико пута прије него што их одбаците. Но, са једном битном задршком. Држите их подаље од микроталасне! Без обзира на то што топлота неће деформисати ПП, оброке радије загријевајте у стакленим посудама - баш као и сва пластика, и полипропилен садржи токсичне супстанце које би могле да вам наруше здравље, а чије се ослобађање повећава на вишим температурама.

6 - ПС
Ултимативни савјет за полистирен, познатији као стиропор, јесте: избјегавајте га тамо гдје можете!

Можда сте кућу изоловали стиропором, а врло вјероватно су и компоненте вашег фрижидера обложене њиме. У бијегу од полистирена не можете напустити дом, а богами ни бацити фрижидер, али можете рећи "Збогом!" једнократним производима за напитке и брзу храну. У њима стриропор такође налази примјену због своје ниске цијене и мале тежине. Овај материјал је лаган и ломљив, те ће парчићи ваше шоље за кафу или паковања за бургер моћи да одлепршају на обалу ријеке или шуму и тиме нагрде природу.

Додатно, ова пластика може испустити стирен, једињење које су студије повезале са појавом рака плућа код неколико сојева мишева и карцинома дојке код пацова. Иако је канцерогеност стирена за животиње доказана, налази научне заједнице који се тичу његовог утицаја на људску врсту нису усаглашени. У монографији Међународне агенције за истраживање рака (ИАРЦ) се наводи да постоје неадекватни докази канцерогености стирена за људе и да је неопходно више података.

Није на одмет бити опрезан па као и код ПЕТ амбалаже заобићи вишекратно коришћење стиропора - а у најбољем случају, заобићи га у потпуности.

Рециклажа је могућа, мада скупа и самим тим не претјерано заступљена. На депонијама се полистирен разлаже стотинама година ослобађајући хемикалије у животну средину које нарушавају изворе воде и директно загађују подземне воде.

Иза ове скраћенице крије се полиетилен терефталат, нама познатији као ПЕТ амбалажа. Производи од полиетилен терефталата су претежно провидни, а са овом врстом пластике сусрећете се у најразличитијим облицима - од паковања за храну и пиће преко боца за уље до тканина.

Већина пластичних флаша у које се пакује вода је управо ПЕТ. Но, оно што је важно да знате јесте да се не савјетује да ову амбалажу користите више пута, прије свега из хигијенских разлога. С обзиром на то да је полиетилен терафталат веома лако могуће рециклирати, боље је да га одмах прослиједите у рециклажну канту.

7 - Остало
Седмица представља кишобран под који су се сакрили сви типови пластике који не спадају ни у једну од претходних категорија: нова пластика, био-пластика, мјешавина пластика. Из тог разлога тешко је одговорити на питања о њеној безбједности или могућности рециклаже.

На крају крајева, бијела пластика безбједна или не, рециклабилна или не, стварање огромних количина отпада, траћење ресурса и емисије угљен-диоксида при производњи представљају растуће изазове за нашу планету.

Ако сами желите да допринесете њиховом решавању, потенцијално је најбоље да, и поред овог водича, сву пластику бацате у исти кош - нужно зло кога ћу покушати да се одрекнем.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије