- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
11. 11. 2022.
16:43 >> 16:42
KONFERENCIJA O KLIMI COP27
Nov plan za borbu protiv globalnog zagrijvanja
Desetine država, uključujući SAD, Indiju, Australiju, Keniju i Evropsku uniju (EU), pokrenule su 12-mjesečni plan za jačanje tehnologija koje bi pomogle u borbi protiv globalnog zagrijavanja.
Takozvana "Agenda proboja" koju podržavaju države koje predstavljaju više od polovine svjetske ekonomije, objavljena je danas na marginama Konferencije UN o klimi (COP27) u Šarm El-Šeiku, u Egiptu.
Ona obuhvata 25 oblasti u kojima države planiraju da ubrzaju usvajanje tehnologija sa niskim sadržajem ugljenika za proizvodnju električne energije, drumski transport, poljoprivredu i proizvodnju čelika i vodonika.
Naučnici kažu da bi se globalno zagrijavanje ograničilo na 1,5 stepeni Celzijusa (2,7 Farenhajta) do kraja vijeka, svjetska ekonomija treba da se "dekarbonizuje" do 2050. godine, što znači da bi trebalo osloboditi samo onoliko gasova staklene bašte koliko se može apsorbovati prirodnim ili vještačkim putem.
Desetine ekoloških aktivista ušle su danas u prostor centra u kojem se održava konferencija UN o klimi, protestujući zbog kontinuiranog globalnog ulaganja u fosilna goriva.
Demonstranti su pozvali pregovarače na konferenciji COP27, posebno one iz najvećih svjetskih emitera zagađujućih gasova, da plate više za rješavanje uticaja klimatskih promjena u siromašnijim zemljama Afrike koja je odgovorna za samo četiri odsto globalne emisije tih gasova, uprkos tome što čini 17 odsto svjetskog stanovništva, ali je jedan od regiona koji je najranjiviji na klimatske promjene.
Na margini konferencije eksperti UN su se danas pridružili sve brojnijim pozivima za oslobađanje zatvorenog egipatskog prodemokratskog aktiviste koji štrajkuje glađu dok izdržava petogodišnju kaznu zbog "širenja lažnih vijesti". Taj slučaj je pred važnim učesnicima konferencije UN o klimatskim promjenama bacio svjetlo na stanje ljudskih prava u Egiptu koji se kao domaćin tog skupa našao u teškom diplomatskom položaju.
Eksperti su pozvali svjetske lidere da pokrenu slučaj Abdel-Fataha pred egipatskom Vladom, a francuski predsjednik Emanuel Makron i njemački kancelar Olaf Šolc su već govorili o tome na sastancima s predsjednikom Abdelom Fatahom el Sisijem ove nedjelje.
Eksperti UN takođe su pozvali egipatsku vladu da razmotri i druge slučajeve aktivista zatvorenih pod sličnim optužbama.
Коментари0
Остави коментар