Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekologija

Б.Бу. [ RTS ]

14. 10. 2022. 23:31 >> 23:31

ZELENA OAZA

Evo po čemu se razlikuje najnoviji otvoreni neboder u Singapuru 

Pronalaženje prostora za zelene površine je izazov u svakom gradu, a naročito u najgušće naseljenim na svijetu. Tako i u centru Singapura, svako ko traži novi park za šetnju možda rješenje može vidjeti ako skrene pogled – ka nebu.

Toranj Kapita Spring ima staklenu i aluminijumsku fasadu koja otkriva biljke i drveće koje raste stotinama metara iznad zemlje.

Prolaznici i kancelarijski radnici mogu liftom da obiđu dio ove takozvane „Zelene oaze" koja ima i spiralne baštenske staze, teretane i terene, klupe, stolove... i četiri sprata sa isključivo tropskom florom.

Sa 280 metara, Kapita Spring je sada jedan od najviših nebodera azijskih gradova-država. Zgrada je u privatnom vlasništvu giganta za izgradnju nekretnina Capitalland i Mitsubishi Estate, a među korporativnim zakupcima je investiciona banka J.P. Morgan. 

U skladu sa nastojanjem vlade da osigura da poslovni kvart Singapura ponudi stanovnicima više od običnog poslovnog prostora, investitor je otvorio neke od uređenih područja ovog tornja za javnost.

Na posljednjem spratu zgrade posjetioci mogu da prošetaju kroz prostranu farmu koja snabdijeva voćem, povrćem, začinskim biljem i jestivim cvijećem tri restorana na licu mjesta.

Farmer zadužen za ovo specifično poljoprivredno dobro, procijenio je da ona proizvodi 70 do 100 kilograma proizvoda svakog mjeseca. 

Ukupno, zgrada ima 51 sprat, sadrži preko 80.000 stabala i biljaka na skoro 3.000 kvadratnih metara uređene površine, a tu je i drvećem natkriveni trg u podnožju zdanja.

Prema danskoj firmi Bjarke Ingels Group, koja je dizajnirala toranj u saradnji sa Carlo Ratti Associate, većina biljnih vrsta koje su na i oko nebodera su autohtone, a kako bi nesmetano uspijevale, toplota i vlažnost vazduha su im prilagođeni tokom cijele godine.

Arhitekte opisuju Kapita Spring kao integraciju prirode i dizajna. „Zbog jedinstvenog karaktera singapurskog urbanizma i izuzetno gustog i zelenog rastinja, odlučili smo da dizajn koji uključuje biljke - učinimo vertikalnim", rekao je osnivač Bjarke Ingels Group, Bjarke Ingels, dodajući da je toranj „kao vizija budućnosti u kojoj grad i selo, kultura i priroda mogu koegzistirati".

Kapita Spring je jedna od nekoliko „biofilnih" zgrada koje su otvorene u Singapurskom okrugu Dauntaun Kor posljednjih godina. Nekoliko blokova dalje, hotel „Parkrojal Kolekšn Pikering" ima skoro 100.000 kvadratnih metara zelenila, sa nizom balkona prekrivenih drvećem i biljkama.

Oko kilometar južnije, nekada crvena spoljašnjost hotela „Oežija" polako postaje zelena dok više od 20 vrsta puzavica i vinove loze prekrivaju rastom njegovu fasadu.

U Singapuru je izgradnja zelenih površina i zakonski uslov u nekim oblastima.

Vlada Singapura se dugo promoviše kao „grad-bašta", termin koji je prvi primijenio bivši premijer, Li Kan Ju, 1960-ih godina. U decenijama nakon toga, planeri su započeli programe sadnje drveća širom grada i projekte uređenja njegovih ogromnih javnih stambenih kompleksa.

Grad-država takođe zahtijeva da investitori privatne svojine odvoje prostor za zelenilo kada grade nove višespratnice.

Singapurska uprava za urbani razvoj istovremeno se nada da će se poslovni kvart ovakvom politikom upravljanja pretvoriti u ono što naziva „24-satni živahni komercijalni kvart". U tom cilju, zvaničnici su vlasnicima postojećih zgrada ponudili podsticaje da pretvore postojeće građevinske strukture u objekte mješovite namjene sa sadržajima za slobodno vrijeme, otvorenim pijacama, centrima lokalne kuhinje, i kulturnih i zabavnih aktivnosti.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније