- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
01. 05. 2022.
21:05 >> 21:07
EKOLOŠKA CRNA TAČKA
Na Žabljaku deponija godinama pored Reciklažnog centra
Jedan od najvećih ekoloških problema države jeste tretman otpada. Nije izuzetak ni opština Žabljak, gdje jedinstvenu prirodu ugrožava i narušava deponija, i to tik pored Reciklažnog centra koji ne reciklira, a u koji je uloženo više od 2 miliona eura.
"To je slika i prilika našeg društva. Imamo Reciklažni centar koji je izgrađen prije šest godina koji ništa nije reciklirao i smeće ispred njega, i ekološku opasnost da se ta deponija zapali i da to bude veliki ekološki problem u sred Nacionalnog parka", kazao je Dejan Dajković, stanovnik Žabljaka.
U ovo postrojenje uz sufinansiranje Vlada Slovenije je uložila 2,5 miliona eura. nakon svečanog otvaranja 2016. ništa se nije događalo dvije godine, a potom je privatna firma zakupila postrijenja. Sa Komunalnim preduzećem nikada nije uspjela da ostvari saradnju.
"Zaista je to jedan veliki problem i mi smo u tom dijelu mnogo toga uložili, sanirali prethodnu deponiju, otvorili novu kadu, međutim to se vrlo brzo puni, a kada se nešto ne uradi sistemski predsatvalja problem šta sa svim tim otpadom. Mi smo proteklih godina izgradili kadu za građevnski i komunalni otpad i dobili izvođača radova koji će po praznicima krenuti u izvođenje tih radova tako da ćemo onda moći da planiramo i da se aktuelna deponija opet sanira", kazao je predsjednik Opštine Žabljak veselin Vukičević.
Sve to iziskuje dodatna sredstva, ne mala, radi se o iznosu od skoro milion eura koje Opština može obezbijediti samo fazno.
Iz civilnog sektora kažu da je problem korupcija.
"Jedna riječ koja bi to obuhatila je korupcija, ali prije svega nepoštovanje pravila o sprovođenju investicija. To je samo još jedan primjer degradacije prostora koji može da eskalira u devastaciju prostora", istakao je izvršni direktor Koalicije za održivi razvoj Miloš Lazarević.
Donosioci odluka su svjesni da je odlaganje otpada jedno od ključnih pitanja.Građani su ogorčeni stanjem a i jedni i drugi su više deklarativni nego aktivni u ozbiljnom poslu koji nam predstoji na zaštiti životne sredine
Коментари0
Остави коментар