- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
21. 12. 2021.
08:25 >> 08:26
STUDIJA POKAZALA
Zagađenje negativno utiče na plodnost
Studija objavljena u časopisu “Nature Reviews Endocrinology” dovela je smanjenje stope plodnosti kod ljudi u direktnu vezu sa sagorijevanjem fosilnih goriva, uz konstataciju da je rađanje djece u stalnom opadanju u posljednjih 50 godina, te da je ovakav trend direktno povezan sa industrijskom revolucijom.
U studiji, koja se fokusirala na Dansku, primjećuje se da se jedno od 10 danske djece rađa vještačkom oplodnjom, kao i da preko 20 odsto danskih muškaraca nikada nema djecu.
Jedan od autora studije, profesor na Univerzitetu u Kopenhagenu Nils Erik Skakebek, kaže da ovaj trend ugrožava čovječanstvo u cjelini.
„Moramo da shvatimo da premalo znamo o neplodnosti u populaciji, tako da bi sljedeći korak bio da zaista otkrijemo zašto toliko mladih parova nema djecu“, rekao je Skakebek.
On ističe da je potrebno više istraživanja, ali tvrdi da zagađenje fosilnim gorivima i toksini iz životne sredine mogu doprinijeti različitim problemima plodnosti. Dobar primjer, kako ističe, je što 74 hiljade slučajeva raka testisa svake godine doprinosi niskoj stopi plodnosti. On pojašnjava da se trendovi poput ovih ne mogu objasniti genetski, jer se takva evolucija odvija tokom dugih perioda.
On je pozvao svoje kolege naučnike da “kopaju dublje” i istraže odnos između nataliteta i zagađenja.
Dok je sve više istraživanja o vezama između fosilnih goriva i komplikacija po ljudsko zdravlje, neke studije se već rade na životinjama. Tako je već zaključeno da pacovi doživljavaju genetske promjene koje utiču na njihovo reproduktivno zdravlje kada su izloženi toksičnim hemikalijama.
Коментари0
Остави коментар