- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
10. 12. 2021.
12:30 >> 12:31
NORILJSK
Grad u Sibiru najzagađeniji na svijetu
Noriljsk, najsjeverniji grad na svijetu, stručnjaci su proglasili možda globalno najzagađenijim naseljenim mjestom na planeti. Grad sa nešto manje od 200 hiljada stanovnika postao je veoma zagađen brzo nakon osnivanja Sovjetskog Saveza, jer je, kao oblast bogata plemenitim metalima, postao leglo rudarstva na štetu životne sredine.
Istraživačka serija o gradu koju je uradio “Inside Climate News” u saradnji sa “NBC News” i “Undark Magazine” pokazala je da većinu zagađenja koje pogađa Noriljsk proizvodi kompanija “Norilsk Nickel”, vodeći svjetski proizvođač paladijuma i nikla visokog kvaliteta. Kompanija takođe proizvodi platinu, kobalt i bakar.
Upravo je ova kompanija u istraživanju okrivljena za zagađenje koje utiče na grad, jer više od osam decenija rudari i obrađuje pomenute metale.
Ekstremno zagađenje grada dovelo je do pokretanja svjetskog pokreta koji poziva na kriminalizaciju teških zločina prema prirodi. Predloženo je da se ekocid ugradi u zakon, a oni koji ga ubuduće počine suočili bi se sa krivičnim prijavama pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu. Ipak, čak i ako se takvo priznanje usvoji, vodeći svetski zagađivači, kao što su SAD i Rusija, neće biti pogođeni jer se odluke ovog suda na njih ne odnose.
Međunarodni krivični sud u Hagu je prva svjetska stalna sudska institucija, koja ima jurisdikciju da procesuira pojedince prema međunarodnom zakonu za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. Osnovan je 2002. kao jedna međuvladina organizacija, nadgleda ga skupština od 123 zemlje koje su ratifikovale Rimski statut, a još 31 zemlja, među kojima Rusija i SAD, pomenuti Statut nisu ratifikovale.
Portparol sibirske kompanije rekao je novinarima da će pokrenuti projekte rehabilitacije od iduće godine, uz obećanje da će se rehabilitacija primenjivati u svim operacijama “Nornikla”, sa jasnim fokusom na generisanje mjerljivih i ostvarivih rezultata, kako bi se značajno poboljšao ekološki učinak kompanije.
Коментари0
Остави коментар