Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kersten Knip  [ DW ]

16. 07. 2025. 12:29

Zaštita i nasilje: vrludanje sirijske vlade u odnosu prema manjinama

Sirijska vojska tijekom intervencije u Suvejdi

Primirje u Suvejdi ponovo je uspostavljeno – objavio je sirijski ministar obrane Marhaf Abu Kasra u utorak (15. jul). Međutim, prikazi trenutne situacije se razlikuju, a mnoge informacije nije moguće nezavisno provjeriti.

Prije toga, trupe Ministarstva odbrane ušle su u grad udaljen oko 100 kilometara južno od Damaska kako bi prekinule nasilje između Druza i sunitskih beduina koje je izbilo u nedjelju. Prema podacima Sirijske opservatorije za ljudska prava (SOHR) sa sjedištem u Londonu, od nedjelje je ubijeno više od 200 ljudi, a mnogi su ranjeni.

Prema SOHR, prije nekoliko dana sunitski beduini pretukli su i opljačkali jednog druskog mladića na magistralnom putu između Damaska i Suvejde. Kao odgovor na to, druski borci navodno su oteli beduine – što je zatim dovelo do eskalacije nasilja.

Novinar Ajmen Džavad al Tamimi, specijalizovan za Siriju i Irak, izvještava da su se Druzi u početku opirali sirijskim vladinim trupama, ali su im potom ipak predali oružje.

Sirijski vojnici u Suvejdi nakon sukoba između beduinskih plemena i Druza

Ali u utorak poslijepodne SOHR je izvijestio da su snage Ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova, zajedno sa savezničkim borcima iz beduinskih redova, u glavnom gradu južne pokrajine Suvejdi pogubile 19 civila iz vjerske manjine Druza. Čak ni proglašeno primirje nije dovelo do pune stabilnosti situacije.

Posljednjih dana izraelska vojska takođe je više puta gađala sirijske vladine trupe. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu i ministar odbrane Izrael Kac u zajedničkoj izjavi naveli su da Izrael želi da spriječi da sirijska vlada nanese štetu druskoj manjini.

Između sukoba interesa i kriminala

Najnoviji sukobi u Suvejdi očigledno su prije svega posljedica sukoba interesa različitih društvenih grupa, kaže Bente Šeler, ekspertkinja za Siriju iz njemačke Fonacije Hajnrih Bel. „U Siriji mnoge grupe smatraju da njihovi interesi ili prava nisu dovoljno uvaženi. U poređenju s drugim grupama osjećaju se uskaćeno, što zatim vodi ka nasilju.“ U Suvejdi se radi prvenstveno o sukobima za samoodržanje i raspodjelu resursa – ali i o nasilnom kriminalu, koji je povezan s nekadašnjim procvatom krijumčarenja droge u tom području.

Pod pritiskom: Ahmed al Šara, politički vođa Sirije

Često, međutim, i vjerski motivi igraju ulogu. Još u maju je u Džaramani, jugoistočno od Damaska, došlo do nasilnih sukoba između Druza i radikalnih islamista. Ovi drugi su, barem dijelom, bili povezani s vladom. Te ekstremističke grupe očigledno nisu htjele da tolerišu Druze, koji ne pripadaju islamu.

Sirijske snage bezbjednosti – prožete ekstremistima?

Iz sličnih razloga došlo je i do nasilnih obračuna između Alavita i džihadista u martu ove godine, u kojima su, kako se čini, učestvovali i pripadnici vladinih trupa. Tada je ubijeno više od 1.300 ljudi. Porodica Asad takođe potiče iz redova Alavita. Mnogi Sirijci u Alavitima vide pristalice bivšeg režima.

Sukob je izbio nakon napada militantnih pristalica Asada na vladine trupe. Sukobi su se proširili, a počinjeni su i zločini protiv nedužnih alavitskih civila. Novinska agencija Rojters rekonstruisala je u istraživanju objavljenom krajem juna komandni lanac koji, kako se čini, vodi sve do Ministarstva odbrane u Damasku. „Napadači bliski vlastima često su pljačkali, uništavali ili spaljivali kuće svojih žrtava“, navodi se u izvještaju.

Ipak, nema kompletna vlada u Damasku simpatije za džihadiste – „za to je jednostavno previše pluralistička“, kaže za DW Andre Bank, sirijski stručnjak s hamburškog Instituta GIGA za bliskoistočne studije. Međutim, trebalo bi se zapitati kako će se stvari odvijati ako vlada nema pod kontrolom lokalne aktere nasilja – pa ni djelove sopstvenih trupa. I šta to znači za zemlju ako djelovi vlade odobravaju nasilje ili čak pozivaju na njega. „U tom slučaju, možemo očekivati nastavak masovnih međuvjerskih sukoba“, kaže Bank.

Unutrašnjost crkve Mar Elias u Damasku nakon napada 22. juna

Al Šara pod pritiskom

Otvoreno je pitanje da li će aktueleni politički vođa zemlje, Ahmed al Šara, u budućnosti uspjeti da spriječi masovno nasilje među svojim sunarodnicima. Nakon što je američki predsjednik Donald Tramp početkom jula ukinuo sankcije svojoj zemlji protiv Sirije, Al Šara vjerovatno ima još veći interes da razvija dobre odnose sa zapadnim državama. A one zauzvrat imaju visoka očekivanja kada je riječ o zaštiti manjina u zemlji.

Da Al Šara to teško može da ispuni, pokazao je samoubilački napad krajem juna na hrišćane u Damasku. Tada je u jednoj crkvi ubijeno 25 ljudi. Od tada sirijski hrišćani zahtijevaju od vlade veće napore za njihovu zaštitu. U suprotnom, rekli su neki od njih u razgovoru za DW, razmišljaju o napuštanju zemlje.

Manjak volje za rasvjetljavanjem

Sirijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova za napad optužuje terorističku organizaciju Islamska država (IS). Međutim, ništa nije dokazano, kaže Bente Šeler. „U javnoj raspravi spominjana su i druga imena“, recimo naoružane grupe u kojoj se bore bivši članovi Hajat Tahrir al Šama (HTS). Al Šara je prije pada Asada bio vođa HTS. „Za njega bi naravno bilo lakše da prebaci odgovornost za napad na IS“, kaže Šeler.

Borbe između sirijskih vladinih trupa i alavitskih pobunjenika u Latakiji, mart 2025.

Ni ponašanje sirijske vlade nakon zločina nad Alavitima mnogim Sirijcima ne uliva povjerenje. Vlada je doduše obećala formiranje istražne komisije – ali ona do danas nije objavila nikakve rezultate. „Mnogi imaju utisak da vladi nedostaje ozbiljnosti, pa čak i volje za rasvjetljavanjem“, konstatuje Bente Šeler.

Istovremeno, kažu i Šeler i Bank, Siriji jednostavno nedostaje novca. Vlada mora da ispuni brojne zadatke – od izrade novog izbornog zakona, preko obnove državnog aparata, pa sve do uspostavljanja federalne uprave.

To preopterećuje vladu, koja uz sve to mora da ima na umu i interese još jedne manjine: Kurda na sjeveru zemlje. Oni žele da ostanu u sastavu sirijske države, ali istovremeno traže dalekosežnu autonomiju. Ujedno se bore protiv turske vojske, koja je već godinama prisutna na sjeveru Sirije. I s tim izvorom sukoba vlada Ahmeda al Šare moraće se još dugo da se suočava.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније