- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
01. 07. 2025. 10:25
Skandal u Grčkoj: Banane na Olimpu

Grčki premijer Kirjakos Micotakis prošlog vikenda delovao je iznenađujuće pokajnički: „Zakazali smo“, napisao je na Fejsbuku. I obećao da će intenzivirati borbu protiv korupcije – pa i protiv zvaničnika iz njegove stranke, Nove demokratije.
Micotakis se osvrnuo na najnoviji skandal koji uključuje zloupotrebu sredstava Evropske unije u Grčkoj, koji trenutno istražuje Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO). Reč je o poljoprivrednim subvencijama u ukupnom iznosu od nekoliko stotina miliona eura. Isplatila ih je grčka agencija koja je za to nadležna – Opekepe – i to za nepostojeće ovce i koze na Kritu ili čak za plantaže banana na Olimpu. To se navodno dogodilo uz znanje dvojice bivših ministara poljoprivrede u Micotakisovoj vladi: Makisa Voridisa, odgovornog za taj sektor od 2021. do 2023, i njegovog naslednika, Lefterisa Avgenakisa, koji je bio na toj dužnosti do 2024.
Voridis, koji je poznat i kao dobar pravnik, postao je ministar za migracije tek nedavno, u martu ove godine. Prošlog petka (27. jun) podneo je ostavku kako bi se posvetio „odbrani svoje nevinosti“. Tri državna sekretara umešana u aferu takođe su podnela ostavke.
Odavno poznat skandal
Za „Skandal Opekepe“ se u stvari znalo već nekoliko meseci: 17. juna 2025. Evropska komisija je zbog njega kaznila Grčku s 415 miliona eura. U maju je EPPO podneo zvanični prigovor, optužujući grčke vlasti na Kritu za pokušaj ometanja istrage.
Ali, grčka vlada nije odgovorila na sve te optužbe i nije preduzela nikakve mere – sve do prošle nedelje, kada je EPPO grčkom parlamentu dostavio informacije o navodnoj umešanosti ministara u kriminalne aktivnosti. Kancelarija evropskog javnog tužioca bila je dužna to da uradi, jer, prema grčkom zakonu, samo Parlament ima ovlašćenja da istražuje i krivično goni sadašnje ili bivše članove grčke vlade.
„Kriminalna organizacija“
Već nedelju dana grčki poslanici mogu dakle da pregledaju dosije Kancelarije evropskog javnog tužioca, koji, međutim, ne sme javno da se objavi. Dosije od 3.000 stranica opisuje „kriminalnu organizaciju“ koja se sastoji od zvaničnika Opekepea, kao i poslanika i pojedinaca koji su nezakonito primali sredstva EU. U dosijeu se spominje 15 poslanika – i to 13 iz vladajuće Nove demokratije i po jedan iz opozicionih stranaka Pasok i Siriza – kao i regionalni zvaničnici i bivši rukovodioci Opekepea. Dosije takođe opisuje kako je organizacija delovala, prvenstveno na Kritu.
Uprkos zabrani objavljivanja, poslednjih dana grčki listovi objavili su eksplozivne dijaloge između zvaničnika vladajuće stranke iz tog dosijea: radi se o dijalozima koji liče na razgovore aktera u mafijaškim filmovima.
To su recimo i rasprave između visokopozicioniranih zvaničnika o tome kako bi, uz pomoć ministra pravosuđa, mogli da spreče uključivanje u istragu službenika Kancelarije evropskog javnog tužioca.
Sve dok je na snazi zabrana objavljivanja, autentičnost tih dijaloga ne može se dokazati. Međutim, čini se da premijer Micotakis ne dovodi u pitanje njihovu autentičnost. „Dijalozi koji izlaze na videlo izazivaju ogorčenje i ljutnju“, napisao je u svojoj objavi na Fejsbuku, dodajući da će se od svih za koje se može dokazati da su primili sredstva EU na koja nemaju pravo, tražiti da ih vrate. Takođe je najavio ukidanje agencije Opekepe krajem godine.
Micotakis pod pritiskom
Grčki premijer i dalje se predstavlja kao reformator i borac protiv korupcije i nesposobnosti grčkog političkog sistema. Ali, pitanje je da li će građani u to i dalje verovati. Previše skandala zasenilo je njegovu premijersku karijeru, uključujući i aferu prisluškivanja, kobni brodolom kod Pilosa i, pre svega, železničku nesreću kod Tempija. Uvek je obećavao potpunu istragu i posledice za odgovorne, ali Grčka je do sada uzalud čekala na to. Zato je u svakoj anketi od početka godine preko 70 odsto stanovništva kontinuirano optuživalo vladu za prikrivanje razmera) skandala.
Osim toga, iz inostranstva se, od strane Evropskog parlamenta ili Kancelarije evropskog javnog tužioca insistira na razjašnjenju afere prisluškivanja, železničke nesreće ili skandala Opekepe – a ne iz redova same grčke vlasti.
Novi ministar za migracije zagovara još oštriji kurs
U svakom slučaju, premijer Micotakis ponovno se suočava s krizom i pokušava što brže da je prevlada. Takođe želi da pošalje političku poruku sve konzervativnijoj javnosti i desnom krilu svoje stranke, koje nije uvek zadovoljno njegovom politikom.
Prošlog vikenda zamenio je ministra za migracije u ostavci Makisa Voridisa s Tanosom Plevrisom.
Plevris, koji, kao i Voridis, izvorno dolazi iz krajnje desne stranke Laos, jedini je poslanik konzervativne Nove demokratije koji zagovara još oštriji stav o migrantskoj politici od svog prethodnika.
Još 2011. godine, Plevris je imao veoma jasnu predstavu o tome kako rešiti problem migracija: strogom kontrolom granica i „merama odvraćanja“ osmišljenim da zemlju u očima imigranata učine „paklom“. Na konferenciji koju je organizovao krajnje desničarski časopis „Patria“, tada je rekao da neće biti bezbednosti granica bez žrtava. „Bezbednost granica zahteva mrtve“, doslovno je rekao.
A za one koji uspeju da pređu grčku granicu imao je i konkretan predlog: ne bi trebalo da primaju nikakve državne socijalne naknade, ni hranu ni piće. A ni da dobiju pristup zdravstvenom sistemu. „Mora da im bude još gore nego u njihovim zemljama“, uzviknuo je tada, uz aplauz publike. Prošlo je gotovo 15 godina od tada, ali Plevris se nikada nije distancirao od svoje ksenofobne prošlosti.