Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Iva Manojlović (Beograd)  [ DW ]

28. 05. 2025. 10:23

Nastava počinje, povjerenje nestaje: Studenti se vraćaju u klupe?

Pravni fakultet u Beogradu

Zbunjenost povodom iznenadnog početka nastave, razočaranost u odluke profesora i čekanje na poteze vlasti. Tako se mogu sumirati odgovori studenata s kojima smo razgovarali o sada već sve izvjesnijem otpočinjanju nastave na velikom broju fakulteta u Srbiji.

Šest mjeseci od njihovog početka, protesti su dobili političku artikulaciju. Studenti su zatražili raspisivanje parlamentarnih izbora i započeli formiranje izborne liste, prebacivši time „lopticu u dvorište“ vlasti. A tamo kažu – izbori u narednih godinu i po. Možda.

Akademska zajednica, reklo bi se, nema toliko vremena za čekanje. I dok studenti u Pionirskom parku prijete da će stupiti u štrajk glađu ukoliko nastava na svim fakultetima ne krene od 1. juna, kao glavno pitanje nameće se ono koje, čini se, muči sve strane: imaju li blokade fakulteta u trenutnoj situaciji i dalje poentu?

Poslije podrške, „nož u leđa“

„Ukoliko stvari poslije svega samo nastave da se normalno odvijaju, slijedi veliko kolektivno razočaranje“.

To kaže jedna studentkinja beogradskog Fakulteta organizacionih nauka (FON) za DW. Njen fakultet od nedavno je započeo asinhroni model nadoknade nastave, tj. objavljivanje materijala na onlajn-platformama.

FON je jedan u nizu fakulteta u Srbiji koji su započeli neki oblik nadoknade nastave, a studenti napominju da ih je iznenadna odluka Nastavno-naučnog vijeća zatekla i razočarala.

Plenum tog fakulteta glasao je protiv bilo kog oblika otpočinjanja nastave, kaže za DW jedan student. Ipak, u znak solidarnosti i podrške profesorima „koji mjesecima protivzakonito ne primaju redovne plate“, značajan broj studenata htio je da podrži takav model nastave. Na kraju su, kako kaže, revoltirani odlukom koja je donijeta bez njihovog znanja, studenti FON-a glasali protiv takvog modela.

Ta odluka fakulteta, kažu njegove koleginice, stvorila je nepovjerenje kod studenata. „Dekan i uprava fakulteta navodno su bili na našoj strani. Sada im više niko ne vjeruje, niti smatra da možemo da nađemo zajedničko rješenje“, pričaju studentkinje FON-a.

Da li je vrijeme za povratak u klupe?

I dok se mnogi pitaju do kada će moći da izbjegavaju onlajn-nastavu bez posljedica, a drugi poručuju da „niko nije umoran“, i iz redova pristalica studentskih blokada sve se češće može čuti da je vrijeme za povratak u klupe.

„Sve ovo predugo traje. Najveći problem je što nema vremenskih okvira i sve je neizvjesno. Smatram da se treba boriti, ali se bojim da poslije ovoliko vremena i dok se prijeti gubitkom godine, ovo nije najadekvatniji način borbe“, objašnjava za DW Aleksandar, student Beogradskog univerziteta.

„Da li su nam potrebne promjene? Da, ali da li i po cijenu toga da sve ’padne’ i imamo veće posledice nego sada? Mislim da ne“.

Iako blokade fakulteta i dalje vidi kao najbolji način za vršenje pritiska, i studentkinja FON-a smatra da je bez šire podrške društva njihova žrtva gotovo uzaludna.

„Blokada fakulteta je jedini preostali način na koji studenti mogu da pokušaju da iole utiču na vlast. S druge strane, smatram da smo u stadijumu koji je odavno prevazišao mogućnosti samo studentske borbe i organizovanja. Da bi do promjene došlo, sve mora da stane. Studenti to ne mogu sami, a subjektivni osjećaj je da ostatak društva nije spreman da im pruži odgovarajuću podršku“, kaže ona.

Farmaceutski fakultet u Beogradu

Različita mišljenja i među profesorima

Uprkos negodovanju studenata koji i dalje blokiraju zgradu fakulteta, Ekonomski fakultet u Beogradu (EKOF), uz saglasnost Studentskog parlamenta, otpočeo je s onlajn-nastavom. Dekanka Žaklina Stojanović ističe za DW da je „moralo biti preduzeto sve kako bi se spasila školska godina“.

„Moram da kažem da postoje i studenti koji iz različitih razloga ovu školsku godinu žele da završe, što ne umanjuje i zahtjeve koje su studenti u blokadi isporučili“, objašnjava Stojanović.

Ona napominje da je „nejasan cilj blokade univerziteta“ i da je na duže staze to borba koja „nema osnovu koja bi vodila ka nekoj održivosti“.

„Suštinski, imajući u vidu da su studenti istakli zahtjeve političke prirode, Nastavno-naučno vijeće odlučilo je da u ovom trenutku ne može da podrži ono što je zakonom zabranjena aktivnost na fakultetu, odnosno univerzitetu“, rekla je dekanka EKOF-a.

S druge strane, profesor FON-a i član Stranke slobode i pravde Vladimir Obradović smatra da svaka odluka donijeta bez saglasnosti studenata u blokadi dovodi do „narušavanja jedinstva među profesorima, studentima i u akademskoj zajednici uopšte“. On smatra da je njegov fakultet morao drugačije da postupi.

„Odnos međusobnog povjerenja je narušen. Dio profesora je prije donošenja odluke o nadoknadi nastave, u okviru mješovitih radnih grupa radio na iznalaženju zajedničkog rješenja. Uprava fakulteta to je zanemarila i predložila rješenje koje nije dogovoreno. Sada dijalog, u toj formi, više ne postoji“, ističe Obradović za DW.

„Srbija je u ozbiljnoj krizi i Vučić nema namjeru da je riješi“

Analizirajući trenutnu društvenu situaciju, psiholog i profesor u penziji Žarko Korać za DW ističe da je ovo težak trenutak za proteste, da su i studenti i profesori pod velikim pritiskom, ali da nema utisak da je studentska energija „splasnula“.

„Cio ovaj štrajk je ogromnim dijelom pao na profesore, koji već četvrti mjesec ne primaju platu. Oni moraju od nečega da žive i ovo je težak životni trenutak za njih. Zato se polako pojavljuje podrška onlajn nastavi“, kaže Korać.

I dok studenti Saobraćajnog fakulteta u Beogradu s kojima smo razgovarali poručuju da žele da nastave studiranje, „ali u državi u kojoj će se cijeniti znanje i diploma, što nije moguće ukoliko se ne raspišu izbori“, Korać napominje da se otvara novo pitanje – „šta će biti ako Vučić uopšte ne želi da raspiše izbore?“

„Srbija je u ozbiljnoj krizi i on nema namjeru da je riješi, jer mu je jedini cilj da ostane na vlasti. Pokušava da ukine samostalnost univerziteta, ali mislim da prekid štrajka nije rješenje. Ništa nije garant da će univerziteti zadržati samostalnost i ako prekinu blokade. Zato smatram da u ovome treba istrajati“, zaključuje Žarko Korać.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније