- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
27. 05. 2025. 07:50
Gdje je granica solidarnosti njemačke vlade sa Izraelom?
Nije bilo veliko iznenađenje da je njemačkom kancelaru Fridrihu Mercu na Evropskom forumu Zapadnonemačkog radija (WDR) u Berlinu postavljeno pitanje o spornom izraelskom vođenju rata u Pojasu Gaze.
Može da se pretpostavi da je Merc pažljivo birao riječi kada je odgovorio da to što izraelska armija trenutno radi u Pojasu Gaze on ne razumije i da to ne može da se obrazloži borbom protiv Hamasa.
On je upozorio izraelsku Vladu da ne čini ništa što i njeni najbolji prijatelji više neće moći da prihvate. Merc nikada do sada nije na ovaj način u javnosti kritikovao izraelske postupke u Pojasu Gaze.
Njemačka vlada pod pritiskom
Kancelarove izjave su došle u vrijeme kada je dosadašnja linija njemačke Vlade u odnosu prema Izraelu bila izložena sve većem pritisku javnosti. Prema aktuelnim anketama, većina njemačkog stanovništva ne prihvata izraelske postupke u Pojasu Gaze, među koje spada i smanjenje humanitarne pomoći. Poslanička grupa Socijaldemokrata (SPD), koji su dio vlasti, u međuvremenu zahtijeva zaustavljanje isporuka oružja Izraelu.
Taj zahtjev je odavno formulisan u opoziciji. Poslanički klub Levice zahtijeva potpunu obustavu isporuka oružja. Zeleni žele da se obustavi samo isporuka onog oružja koje se upotrebljava u ratu u Pojasu Gaze.
I u međunarodnoj javnosti se diskutuje o mogućem obustavljanju isporuka oružja Izraelu. Španska vlada se zalaže za to. Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful je odbio taj predlog Španaca prilikom svoje posjete Madridu. Isto tako se i njegov partijski kolega, demohrišćanin Armin Lašet, koji predsjedava Spoljnopolitičkim odborom Bundestaga, još uvjek zalaže za „tihu diplomatiju“.
Njemačka isporučuje podmornice i korvete
Njemačka vojna podrška Izraelu ima dugu tradiciju i svoje korijene u njemačkim garancijama za bezbjednost jevrejske države. Recimo, njemačke podmornice su već niz godina u službi izraelske mornarice, a prema nezavisnim medijskim izveštajima one mogu da nose i nuklearne bojeve glave.
Prije nekoliko godina Njemačka je Izraelu isporučila izuzetno moderne korvete, koje su sada u upotrebi i pred obalama Pojasa Gaze. Još jedan primjer su izraelski tenkovi u koje su ugrađeni njemački pogon i njemačke topovske cijevi.
Milionski izvoz oružja u Izrael
Prošle godine njemačka Vlada je dozvolila izvoz oružja u Izrael, vredan ukupno 161 milion evra. U prvom tromjesečju ove godine izvoz je dostigao vrijednost od 28 miliona evra. Po tome je Izrael na desetom mjestu zemalja u koje Njemačka izvozi oružje i vojnu opremu. O isporukama odlučuje Savezni savjet bezbjednosti, koji sačinjavaju njemački kancelar, nadležna ministarstva i ministri. Zasjedanje ovog tijela je tajno.
Da li će njemačka vlada ograničiti budući izvoz oružja u Izrael? Da li bi se Njemačka pridružila sankcijama koje bi Izraelu uvela Evropska unija, da li ih ne bi blokirala? Vlada očigledno još uvjek želi da izbjegne takve mjere. Oštrijim izjavama Berlin pojačava pritisak na izraelsko rukovodstvo i nada se da će ono popustiti.
Predstavnici njemačke vlade stalno naglašavaju da u Pojas Gaze mora biti dopremljeno više humanitarne pomoći.
„Prekasno i premalo“, rekla je jedna portparolka njemačkog Ministarstva spoljnih poslova ocjenjujući snabdjevanje palestinskog stanovništva. O tome će njemački kancelar Merc vjerovatno razgovarati sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom prilikom najavljenog telefonskog razgovora još ove nedelje.