- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
14. 05. 2025. 19:38
Čitaj mi:
Kancelar Merc: Njemačka mora sopstvenim snagama da ide naprijed
Ove sredu 14. maja u 13:20, Fridrih Merc je, nešto više od nedjelju dana nakon što je izabran za desetog kancelara Savezne Republike Njemačke, stao za govornicu Bundestaga. O tome je često sanjao tokom dugog niza godina u kojima ga je bivša kancelarka Angela Merkel (takođe iz redova Hrišćansko-demokratske unije, CDU) brutalno marginalizovala.
Sada je došao na svoje i pred okupljenim parlamentom održao je svoje prvo obraćanje na mjestu prvog čovjeka savezne vlade. U tom govoru pokušao je da probudi optimizam u zemlji punoj nesigurnosti. Ili, kako je sam rekao: „Stvoriti zajedništvo tamo gdje nam prijeti da ga izgubimo.“
„Ukrajini se ne smije nametnuti diktirani mir“
Merc je veoma brzo stavio do znanja šta ga trenutno najviše zaokuplja, gdje će njegova vlada sada da stavlja naglaske: u spoljnoj politici. Zajedno sa partnerima iz Evropske unije, nova koalicija njegovih Demohrišćana (CDU/CSU) i Socijaldemokrata (SPD) želi još snažnije nego do sada da stane uz Ukrajinu u njenoj obrani od Rusije.
I to i iz sopstvenog interesa, rekao je kancelar: „Ovaj strašni rat i njegov ishod odlučuju ne samo o sudbini Ukrajine. Ishod ovog rata odlučiće o tome hoće li i ubuduće pravo i zakon da važe u Evropi i svijetu ili pak tiranija, vojna sila i golo pravo jačeg.“
To znači, kaže Merc, da se Ukrajini ne smije nametnuti diktirani mir, nikakvo pokoravanje činjenicama koje su prethodno stvorene vojnom silom. Problem – a toga je svjestan i kancelar i predsjednik CDU – jeste u tome što Evropska unija teško može da djeluje ako politika američkog predsjednika Donalda Trampa ostane nepredvidljiva kao do sada.
Prije nekoliko dana važne evropske države postigle su s Trampom dogovor da je prekid vatre preduslov za mirovne pregovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Ali, Tramp je potom ponovo povukao taj uslov. Merc se i dalje zalaže za dijalog s tim izuzetno teškim partnerom, za kojeg u Njemačkoj trenutno niko ne zna da li je uopšte još uvijek partner.
Zatim je Merc spomenuo Izrael i rat u Gazi i naglasio da „državni rezon“, kako se naziva njemačka briga za Izrael, i dalje važi. I da Njemačka stoji uz Izrael. Novi kancelar daje i mnogo prostora ulozi Kine: „Vidimo da u kineskoj spoljnoj politici glavnu ulogu igraju suparništva. Zato s najvećom zabrinutošću pratimo rastuću bliskost Pekinga i Moskve.“
Sve te spoljnopolitičke teme daju do znanja da će od sada kada kabinet kancelara i Ministarstvo spoljnih poslova leže u rukama jedne stranke, CDU, spoljnopolitički impulsi i smjernice dolaziti i od samog kancelara.
Iznenađujuća pohvala bivšem kancelaru
Prije nedjelju dana nova demohrišćansko-socijaldemokratska koalicija započela je s ozbiljnim poteškoćama: Merc nije izabran za kancelara u prvom krugu glasanja, 18 poslanika, očigledno i iz redova CDU/CSU i iz redova SPD, glasalo je protiv njega. To je presedan u poslijeratnoj istoriji SR Njemačke.
U drugom krugu Bundestag ga je ipak izabrao, ali otada je Mercu postalo jasnije nego ikad koliko je njegova koalicija krhka. I možda baš zato on je u svom govoru u Bundestagu pronašao iznenađujuće tople riječi za svog socijaldemokratskog prethodnika, Olafa Šolca. Iznenađujuće, jer je javna tajna da Merca i Šolca lično veoma malo toga vezuje. Sada je novi kancelar rekao: „Vi kolega Šolc i vaša vlada vodili ste Njemačku kroz vrijeme vanrednih kriza. Vaša reakcija na ruski napad na Ukrajinu bila je značajna i istorijska!“
Poruka mladim generacijama u Njemačkoj
Kad je riječ o ekonomiji, o problemima propadajuće infrastrukture u Njemačkoj, birokratiji koja parališe, Merc je prije svega govorio o velikoj nesigurnosti, naročito među mladima: „Pripadnik sam generacije za koju je, osim manjih zastoja, sve uglavnom išlo naprijed i prema gore. Ali, mnogi u Njemačkoj, naročito mladi, danas sumnjaju da to obećanje važi još uvijek i da ga možemo ispuniti.“
Vlada kancelara Merca želi prvenstveno da ograniči birokratsku opsjednutost propisima i brzo da smanji poreze na električnu energiju. To su željele i prethodne vlade, i novi kancelar je svjestan da to nije lako sprovesti u djelo.
„Migracija je posljednjih godina preopteretila zemlju“
U unutrašnjoj politici, migracija je zauzela veliki dio Mercovog govora koji je trajao oko 45 minuta: tokom predizborne kampanje on je obećao da će odlučno ograničiti ilegalne migracije: tražioci azila trebalo bi da budu vraćani sa granica, kontrole bi trebalo da se pojačaju. Tu je Merc oštro kritikovao prethodne vlade: „Dozvolili smo previše nekontrolisane imigracije i previše slabo kvalifikovanih migranata ušlo je na naše tržište rada, a naročito u sisteme socijalne pomoći.“ Pa ipak, SR Njemačka ostaje zemlja useljavanja, istakao je Merc.
A potom je završio rečenicom koja gotovo da podsjeća na njemu omraženu prethodnicu, Angelu Merkel, i njezinu poznatu izjavu „Mi to možemo“, koju je izrekla nakon dolaska stotina hiljada izbjeglica 2015. i 2016. godine. Sada je Merc rekao: „Možemo se oduprijeti svim izazovima i savladati ih sopstvenim snagama, bez obzira na to koliko veliki bili.“
Alis Vajdel (AfD): „Vi ste kancelar drugog izbora!“
Ali s jedinstvom je u ovim vremenima polarizacije teško, što je obilo očigledno i u Bundestagu i to već kod prvog govora nakon Mercovog obraćanja. Predsjednica desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD), Alis Vajdel, sa zadovoljstvom je u svom govoru podsjetila novog kancelara koliko je trnovit bio njegov dolazak na vlast prošle sedmice: „Slabost i nestabilnost su poruke koje proizlaze iz vašeg istorijski lošeg početka. Vi ste kancelar drugog izbora!“
Nakon posljednjih izbora za Bundestag AfD je najjača opoziciona stranka u parlamentu i jasno je da će Mercu zagorčavati život gdje god to bude mogla.
Iz redova privrednika, koji od nove vlade očekuju mnogo, mogli su se čuti zahtjevi za što bržim sprovođenjem obećanog u djelo. „Ekonomsko-političko program rasta koji je najavljen jeste važan signal, ali je ujedno i dugo očekivan i neophodan. Sada je potrebna brzina u sprovođenju kako bi taj signal imao efekta, a ključno je obezbijediti sigurnost planiranja za investicione odluke u preduzećima i to još prije ljetnje pauze“, poručio je predsjednik Saveza njemačkih industrijalaca (BDI) Peter Lajbinger neposredno nakon održanog Mercovog govora. Mnogo je očekivanja od kancelara na početku neizvjesnog mandata nove vlade Njemačke.
*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku