- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
12. 05. 2025. 08:22
Njemačka i Izrael: Jubilej u debeloj sjenci
Pre šest decenija, 12. maja 1965. godine, Njemačka i Izrael su uspostavili diplomatske odnose. Bile su potrebne duže pripreme za to.
Jer, Drugi svetski rat okončan je 20 godina ranije. U obje zemlje bilo je živo sjećanje na genocid koji je nacistička Njemačka počinila nad evropskim Jevrejima.
I danas, 80 godina nakon kraja rata, odnosi sa Izraelom ostaju izuzetno važni – ali i kompleksni.
Hercog u Berlinu, Štajnmajer u Izraelu
Na godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa u Berlin dolazi izraelski predsjednik Isak Hercog. Zajedno s njemačkim predsjednikom Frank-Valterom Štajnmajerom posjetiće memorijalni centar „Peron 17“ („Gleis 17“) na stanici Grunevald.
Sa tog koloseka je za vrijeme nacističkog režima oko deset hiljada10.000 Jevreja deportovano u koncentracione logore.
Hercog će se sastati s više od sto njemačkih i izraelskih tinejdžera, svjestan da je antisemitizam, naročito među mladima u Njemačkoj, značajno porastao od početka rata u Pojasu Gaze pre više od godinu i po dana.
Hercog će potom, zajedno sa Štajnmajerom, otputovati u Izrael, gdje će posjetiti kibuc na granici s Gazom.
Merkel u Knesetu o „državnom rezonu“
Posjeta se dešava u prvim danima nove njemačke vlade sa demohrišćaninom Fridrihom Mercom na čelu. Kao i svi kancelari prije njega, Merc je svjestan posebnog značaja i odgovornosti Njemačke prema Izraelu.
Kada je bivša kancelarka Angela Merkel (CDU) 2008. godine posjetila Izrael i govorila u parlamentu – Knesetu – upotrebila je izraz „državni rezon“ (Staatsräson) da opiše tu odgovornost.
Prema njenim riječima, to je posebna politička obaveza Njemačke da podržava egzistenciju i bezbjednost Izraela.
Državni rezon kao maksima
To je politička maksima, ali ne i pravna. Ipak, kancelari posle Merkel – kao i većina prije nje – djelovali su u duhu tog principa.
Uprkos kritikama izraelske ofanzive u Gazi, njemački političari uvjek iznova ističu da Izrael ima pravo da se brani nakon brutalnog terorističkog napada islamističkog Hamasa 7. oktobra 2023, pri čemu Njemačka, kako naglašavaju, ostaje pouzdan saveznik Izraela.
U praksi, sprovođenje tog principa može biti veoma zahtjevno: i u Njemačkoj jača kritika izraelske vojne akcije u Gazi. Od početka marta Izrael blokira isporuke pomoći u palestinske teritorije, što dovodi do gladi i smrti brojnih civila.
U prvom intervjuu kao kancelar za ARD, Fridrih Merc je rekao: „Mora biti jasno da izraelska vlada mora poštovati i međunarodno pravo, uključujući ratno pravo.“
Netanjahu na potjernici
U novembru prošle godine, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje, između ostalih i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Galanta – zbog sumnje da su u Pojasu Gaze počinjeni ratni zločini.
Njemačka je jedan od osnivača tog suda i po zakonu bi morala da uhapsi Netanjahua ako bi došao u Njemačku.
Ipak, Merc je dan nakon parlamentarnih izbora, nakon telefonskog razgovora s Netanjahuom, izjavio da će kao kancelar pronaći „načine i sredstva“ da Netanjahu dođe u Njemačku, a da „ne bude uhapšen“.
Tu formulaciju Merc nije ponovio nakon što je stupio na funkciju kancelara.
Merc: Izrael da ispuni humanitarne obaveze
Umjesto toga, novi kancelar je u intervjuu za ARD rekao: „Izrael ima pravo da se brani od brutalnog napada Hamasovih terorista od 7. oktobra i svega što je nakon toga uslijedilo.“
„Ali Izrael takođe mora ostati zemlja koja ispunjava svoje humanitarne obaveze – upravo tamo gdje se ovaj užasni rat sada vodi, u Pojasu Gaze, tamo gdje se nužno odvija sukob s Hamasovim teroristima.“
Spor oko naloga za hapšenje izraelskog premijera pokazuje koliko su odnosi između dvije zemlje i danas kompleksni – i koliko ih određuje rat u Gazi.
Iako je bivša ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (Zeleni) često putovala u Izrael od početka rata, poslednja posjeta Netanjahua Berlinu dogodila se u martu 2023, kada je susreo tadašnjeg kancelara Olafa Šolca (SPD).
Njemačka i Izrael inače održavaju i tzv. međuvladine konsultacije – susrete kompletnih kabineta – kako bi naglasili posebnost bilateralnih odnosa.
Nemačka takve sastanke ima sa svega dvanaest zemalja u svetu. Poslednje konsultacije s Izraelom održane su pre više od sedam godina.