- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
09. 05. 2025. 07:41
Čitaj mi:
Ljevica hoće da bude velika
Kad se pogledaju brojevi, Ljevica već mjesecima u čudu trlja oči: 8,8 odsto glasova je osvojila na parlamentarnim izborima u februaru. Gotovo dvostruko više nego 2021. A u najnovijem ispitivanju javnog mnjenja ovog mjeseca anketama, s deset odsto podrške, sve se više približava Zelenima (koji imaju jedanaest odsto). Kratak osvrt: Krajem 2024. godine stranka je u anketama bila znatno ispod granice od pet odsto koja se mora preći za ulazak u Bundestag.
Ljevica sada u novom sazivu Bundestaga ima 64 člana, a od njih je pedeset i jedan novi poslanik. Partija se još navikava na svoj iznenadni uspjeh. Šef Kluba poslanika je Kristijan Gerke, jedan od rijetkih starijih ljudi. Ovaj šezdesetdvogodišnjak je nakon prvih utisaka oduševljen svojim novoosnovanim timom: „U ovoj novoj parlamentarnoj grupi imamo sjajne ljude. Svi oni donose ogromnu vrijednost, a mi to sada želimo da pretvorimo u parlamentarne aktivnosti", rekao je za DW.
Jan van Aken i Ines Švertner osjećaju optimizam
Duh optimizma biće vidljiv i na Kongresu 9. i 10. maja u Kemnicu. Jan van Aken, koji od oktobra 2024. predsjedava strankom zajedno sa Ines Švertner, raduje se Kongresu: „Želimo da tamo usvojimo strateški plan o tome kako će Ljevica djelovati u praksi tokom sljedeće tri ili četiri godine.“
O tome se govori i u glavnom predlogu stranačke konferencije: „Jedno od najhitnijih pitanja našeg vremena je stambeno pitanje. Odgovorićemo na njega nacionalnim ograničenjem kirije, što bi odmah ublažilo pritisak na milione stanara." Ljevica je ovo pitanje stavila u središte svoje savezne izborne kampanje i izgleda da je bila posebno uspješna kod mladih ljudi. U starosnoj grupi od 18 do 24 godine, stranka je postala broj jedan s 25 odsto.
Šef Ljevice traži stan u Berlinu
Šef Ljevice van Aken lično je pogođen nedostatkom stambenog prostora. On dolazi iz Hamburga i traži smještaj u Berlinu. „To je užas", kaže on o svojim dosadašnjim neuspješnim pokušajima da nađe stan. Od 2022. godine kirija stanova u ponudi u Berlinu porasla je za oko 50 odsto - s nešto više od deset eura po kvadratnom metru na 15 eura.
U Bundestagu Ljevica želi da dodatno pojača pritisak na ostale parlamentarne grupe baš na ovom pitanju. Sekretar partije Kristijan Gerke govori o „proliferaciji" i za DW najavljuje inicijativu za borbu protiv ovog „nekontrolisanog razvoja". Osim toga, kako kaže, žele da na dnevni red ponovo stave uvođenje poreza na imovinu.
„Ljevica jeste i ostaje mirovna stranka"
Na Kongresu u Kemnicu biće riječi i o međunarodnim pitanjima. „Ljevica jeste i ostaje mirovna stranka, posebno u vremenima sve veće militarizacije“, navodi se u predlogu stranačkog dokumenta koji je podnesen na usvajanje. „Kao stranka, bezuslovno podržavamo međunarodno pravo i zaštitu onih koji pate od ratova u ovom svijetu." Međutim, u budućnosti žele biti efikasniji u donošenju sopstvenih predloga diplomatskih rješenja. To se posebno odnosi na ruski napad na Ukrajinu.
Do sada je Ljevica u tom pogledu bila neuspješna – barem na političkom nivou. Na pitanje DW-a, šef stranke Van Aken naglasio je važnost pravljenja razlike između vlade i stanovništva: „Mislim da naša kritika dopire do ljudi. Ankete pokazuju da dvoje od troje ispitanika želi pregovore i prekid vatre." Van Aken žali što nije moguće doprijeti do onih koji donose političke odluke, jer oni radije razgovaraju o daljnjim isporukama oružja nego o pregovorima s Rusijom.
"Moramo uključiti Kinu"
Šef Lijeve stranke ponavlja svoj poziv za ono što smatra ozbiljnim diplomatskim inicijativama: „Moramo uključiti Kinu i one zemlje s kojima i mi i ruski režim imamo dobre odnose, naime Brazil i Južnu Afriku."
Sve je jasnije, kaže on, da se u ovom ratu ne može postići vojna pobjeda. „Isporuke oružja vrijedne milijarde dolara nisu nas dovele ni korak bliže miru", kaže bivši inspektor Ujedinjenih nacija (UN) za biološko oružje. Istovremeno, Van Aken poziva na oštrije sankcije protiv Rusije, posebno u energetskom sektoru. Sve dok predsjednik Vladimir Putin može da izvozi tečni gas i naftu, ratni budžet će se stalno puniti, kaže on i poručuje: „Ovo mora prestati!"
Članstvo se udvostručilo: 112.000
Na stranačkoj konferenciji u Kemnicu teško je očekivati kontroverzne rasprave. Dani stalnih sporova su završeni nakon odlaska bivše ikone Lijeve stranke Sare Vagenkneht. Stranka Savez Sara Vagenkneht koju je osnovala 2024. i nazvala po sebi, nije uspjela da uđe u Bundestag. U međuvremenu, Ljevica je od kraja 2024. skoro udvostručila svoje članstvo na 112 000.
Novo samopouzdanje odražava se i na političkoj sceni. Iako je Ljevica najmanja parlamentarna formacija u Bundestagu, stekla je uticaj. Najbolji primjer bio je izbor novog saveznog kancelara Fridriha Merca 6. maja. U prvom krugu, demohrišćani nisu uspjeli da osvoje potrebnu većinu. Da bi se omogućilo drugo glasanje istog dana, dvije trećine poslanika morale su da glasaju za taj predlog. Zato je i demohrišćanski poslanički klub CDU/CSU morao da razgovara s Ljevicom.
Približava li se CDU Ljevici?
Strogo govoreći, time je prekršena rezolucija o nekompatibilnosti koju je CDU donio 2018. godine. U skladu sa njom, ne bi trebalo da bude bilo kakve saradnje ni sa Ljevicom ni sa Alternativom za Njemačku (AfD), koju je Savezna služba za zaštitu Ustava nedavno označila kao „dokazano ekstremno desnu", pa onda taktički povukla tu odluku čekajući odluku suda po tužbi AfD.
Ines Švertner je pozvala Uniju na bližu saradnju s njenom strankom u budućnosti, govoreći za Redakcionu mrežu Njemačka (Redaktionsnetzwerk Deutschland, RND). Ona očekuje da će se Unija javiti ne samo „kada kuća gori, već i u drugim političkim odlukama kada je potrebna dvotrećinska većina".
Signali iz kancelarovog okruženja
Desna ruka Fridriha Merca, šef njegove kancelarije Torsten Fraj, otvoren je za to: „Moraćemo o tome da razgovaramo", rekao je za RTL i NTV. Odluka donesena na Kongresu CDU-a ne može se poništiti potezom pera. „Ali svakako smo u situaciji u kojoj moramo ponovo da procijenimo jedno ili dva pitanja", kaže on. Takve signale Ljevica, naravno, rado prima uoči Kongresa u Kemnicu.