- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
01. 05. 2025. 02:50
SAD i Ukrajina konačno potpisale „istorijski“ sporazum
„Sjedinjene Američke Države i Ukrajina potpisale su 30. aprila sporazum o uspostavljanju Fonda za rekonstrukciju i investicije između SAD i Ukrajine“, piše ministarsvo finasija SAD na mreži X.
Takođe se navodi: „Ovo istorijsko ekonomsko partnerstvo jasno pokazuje posvećenost Trampove administracije slobodnoj, suverenoj i prosperitetnoj Ukrajini“.
On April 30, the United States and Ukraine signed an agreement to establish the United States-Ukraine Reconstruction Investment Fund.
— Treasury Department (@USTreasury) April 30, 2025
This historic economic partnership clearly signals the Trump Administration’s commitment to a free, sovereign, and prosperous Ukraine. pic.twitter.com/cKUACUhet9
Prema navodima američkog ministra finansija Skota Besenta,SAD i Ukrajina su potpisale „istorijski" ekonomski sporazum. „Raduje me što mogu da objavim potpisivanje ovog sporazuma", izjavio je Besent u video-poruci na mreži X.
„Zahvaljujući neumornim naporima predsjednika Donalda Trampa da obezbijedi trajan mir, sa zadovoljstvom objavljujem potpisivanje današnjeg istorijskog sporazuma o ekonomskoj saradnji između Sjedinjenih Država i Ukrajine, kojim se uspostavlja Američko-ukrajinski fond za rekonstrukciju i investicije radi ubrzanja ekonomskog oporavka Ukrajine.
Thanks to @POTUS @realDonaldTrump’s tireless efforts to secure a lasting peace, I am glad to announce the signing of today’s historic economic partnership agreement between the United States and Ukraine establishing the United States-Ukraine Reconstruction Investment Fund to help… pic.twitter.com/N1jPa35DYh
— Treasury Secretary Scott Bessent (@SecScottBessent) April 30, 2025
„Današnji sporazum jasno pokazuje ruskom rukovodstvu da je Trampova administracija posvećena mirovnom procesu koji je dugoročno usmjeren ka slobodnoj, suverenoj i prosperitetnoj Ukrajini. Vrijeme je da se ovaj surovi i besmisleni rat okonča. Ubijanje mora da prestane.
Vlade SAD i Ukrajine će blisko sarađivati sa na uspostavljanju ovog fonda i brzoj operacionalizaciji ovog istorijskog ekonomskog partnerstva za dobrobit ukrajinskog i američkog naroda", rekao je takođe Skota Besent u video poruci.
Ukrajinska ministarka potvrdila potpisvanje sporazuma
Ukrajinska ministarka privrede Julija Sviridenko potvrdila je da je sporazum potpisan u Vašingtonu. Na mreži X napisala je: „Zajedno sa Sjedinjenim Državama stvaramo fond koji će privući globalne investicije u našu zemlju.“
On behalf of the Government of Ukraine, I signed the Agreement on the Establishment of a United States–Ukraine Reconstruction Investment Fund.
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) April 30, 2025
Together with the United States, we are creating the Fund that will attract global investment into our country. pic.twitter.com/8ryyAMqW83
Ona je takođe na mreži X navela neke ključne tačke ovog sporazuma: „Svi resursi na našoj teritoriji i u teritorijalnim vodama pripadaju Ukrajini. Ukrajinska država odlučuje šta i gdje će se eksploatisati. To je jasno definisano u Sporazumu. Fond je strukturisan na principu 50/50. Njime će zajednički upravljati Ukrajina i SAD. Sporazum ne mijenja procese privatizacije niti upravljanje državnim kompanijama — one će ostati u vlasništvu Ukrajine. Kompanije kao što su „Ukrnafta“ i „Energoatom“ ostaće u državnom vlasništvu".
„Sporazum ne sadrži odredbe koje bi Ukrajini nametale bilo kakve obaveze duga prema SAD. Sporazum je u skladu sa Ustavom i zadržava kurs evropske integracije Ukrajine. Fond će se finansirati isključivo od novih licenci. Konkretno, 50% prihoda od novih licenci u oblasti ključnih sirovina, nafte i gasa — koje se budu ostvarile nakon uspostavljanja Fonda — biće usmjereno u Fond“.
„Ova saradnja je osmišljena da traje decenijama. Očekuje se da se prvih 10 godina dobit i prihodi Fonda neće isplaćivati, već će biti reinvestirani u Ukrajinu — u nove projekte ili obnovu. Ovi uslovi će biti predmet dodatnih pregovora“.
„SAD će učestvovati u fondu. Pored direktnih finansijskih doprinosa, mogle bi obezbijediti i novu pomoć – na primjer, sisteme protivvazdušne odbrane za Ukrajinu“, napisal je takođe ukrajinska ministarka.
Pregovori trajali nedeljama
Pregovori o sporazumu trajali su nedeljama – SAD su, u zamjenu za investicije, prvobitno tražile pristup ukrajinskim sirovinama, poput rijetkih metala.
Ukrajinska vlada već je odobrila sporazum. Sada ga još mora ratifikovati parlament prije nego što stupi na snagu.
Dopisnica DW-a iz Vašingtona Džanel Dumalaon je izjavila da bezbjednosne garancije koje je tražio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nisu uključene u sporazum.
„Znamo da se Zelenski snažno zalagao za bezbjednosne garancije“, rekla je. „Ovaj tekst ne sadrži izričito pominjanje bezbjednosnih garancija, ali u njemu postoji ohrabrujuća formulacija za Ukrajince, među ciljevima. Poziva se na 'širu stratešku usklađenost između naroda i vlada uz opipljivu demonstraciju američke podrške bezbjednosti Ukrajine i njenoj integraciji u globalne ekonomske okvire.'“
Međutim, ovaj sporazum uključuje i neke izmjene koje je tražila Ukrajina.
„Prethodne verzije sporazuma su pokušale da prerade svu dosadašnju pomoć Ukrajini u dug koji bi trebalo da se otplati. Znamo da Zelenski na to nije pristao“, rekla je Dumalaon. „Takođe znamo da bi, prema ranijim verzijama sporazuma, Ukrajina morala da se odrekne prihoda od rijetkih minerala, nafte i gasa, luka i infrastrukture — govorilo se o sumi od oko 500 milijardi dolara. Ali, prema trenutnom sporazumu, Ukrajina će i dalje moći da zadrži kontrolu nad svojim prirodnim resursima.“
Skandal u Bijeloj kući
Potpisivanje je, zapravo, bilo planirano još krajem februara, tokom posjete ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Vašingtonu.
Međutim, došlo je do incidenta kada su predsjednik SAD Donald Tramp i njegov potpredsjednik Džej-Di Vens pred kamerama optužili ukrajinskog predsjednika za nepoštovanje i nedostatak zahvalnosti za američku vojnu pomoć.
Tramp je još u februaru izjavio da će buduća pomoć SAD zavisiti od pristupa ukrajinskim rijetkim zemljama. Prvobitni nacrt Kijev je, međutim, ocijenio kao previše jednostrano usmjeren u korist SAD. Nova verzija sporazuma treba da uspostavi ravnopravno partnerstvo, traje deset godina i ne ometa evropsku perspektivu Ukrajine.