Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Jan-Kristof Kicler (ARD,Telaviv)  [ DW ]

18. 04. 2025. 10:37

Sve više izraelskih rezervista odbija odlazak u rat

Izraelski vojnici

Koliko su rezervisti važni za Izrael, pokazalo se nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. U Izraelui žene i muškarci do 40 godina mogu biti pozvani u rezervni sastav nakon redovnog vojnog roka, a oficiri i posle te dobi.

Prema podacima izraelske vojske, skoro 300.000 rezervista je pozvano nakon 7. oktobra, a mnogi su ostali u službi mjesecima. Neki su bili pozivani i više puta. Međutim, sada odbijanje mnogih rezervista da idu u rat postaje problem i za vojsku i za vladu. Tačne brojke su tajna, ali izraelski mediji izvještavaju o najvećem talasu odbijanja službe u poslednjim decenijama – neki izvori navode i do 100.000 onih koji su do sada odbili službu.

Iako se ove tvrdnje ne mogu tačno provjeriti, zna se da su neki vojnici objavili pisma u kojima su naveli razloge za odbijanje, a koja su potpisali i drugi vojnici. Među njima ima i rezervista iz vazduhoplovstva, mornarice i specijalnih izviđačkih jedinica.

„Idemo predaleko"

Mnogi, međutim, ne istupaju javno sa svojim imenima. Mihael Ofer Ziv, 29-godišnjak iz Tel Aviva, potpisao je jedno takvo pismo i izjavio da više neće odgovarati na pozive za rezervnu službu. Rekao je za studio ARD-a u Tel Avivu da je još rano imao osjećaj da učestvuje u pogrešnom ratu. Tako je bilo već krajem 2023. kada su izraelski vojnici sredinom decembra u borbama ubili trojicu otetih talaca.

„Jedan od ciljeva rata bio je oslobađanje talaca. Tada smo već govorili da vojni pritisak ugrožava taoce. A ovo je bio dokaz za to – vojni pritisak ubija taoce. Ubili smo trojicu talaca“, kaže Ofer Ziv. Tri mladića sa bijelom zastavom, koji su na hebrejskom dozivali u pomoć. Ipak je donjeta odluka da se na njih puca. To je za njega bio alarm, objašnjava Ziv.

„Nijedan vojnik nije odgovarao za to. Tada sam shvatio da sigurno postoje slični slučajevi u kojima su žrtve bili stanovnici Pojasa Gaze, ali za koje niko nikada neće saznati.“ Tada je, kaže, pomislio: „Otišli smo predaleko. Dopuštamo sebi stvari koje više ne mogu da se opravdaju. Zato sam potpisao pismo.“

Pano sa slikama i imenimam talaca, Telaviv

Strah za preživjele taoce

Rat u Pojasu Gaze, koji je Izrael nastavio 18. marta nakon krhkog primirja, neće osloboditi 59 preostalih talaca, ali će ih izložiti opasnosti – smatraju mnogi koji sada odbijaju da služe.

Zapravo, Izrael je oružanom akcijom uspio da oslobodi samo osmoro talaca iz Pojasa Gaze. Oko 150 ih je pušteno tokom prekida vatre. Ipak, izraelska vojska je pronašla i nekoliko tijela mrtvih talaca u Gazi. Neke su ubili teroristi, a neki su poginuli u izraelskim napadima.

„Sivo odbijanje" i principijelno odbijanje

U Izraelu se sada dosta govori o tzv. „sivom odbijanju“ – vojnicima koji se ne izjašnjavaju javno i nemaju nužno političke motive za odbijanje. Mnogi su jednostavno iscrpljeni ratom ili traumatizovani, a neki vjerovatno odbijaju i iz ekonomskih razloga.

Prema jednom istraživanju državnih institucija, mnogi rezervisti su se žalili na gubitak prihoda od 7. oktobra. Ipak, postoje i oni koji principijelno odbijaju rat. Oni smatraju da je potpuna pobjeda nad Hamasom, koju je izraelski premijer Benjamin Netanjahu proglasio ratnim ciljem, iluzija, a patnje palestinskog stanovništva u Gazi – prevelike.

Takav je i stav Nadava Vajmana, direktora izraelske nevladine organizacije „Prekidanje ćutanja“ (Breaking the Silence), koja prikuplja svedočanstva bivših vojnika koji odbijaju izraelsku okupaciju palestinskih teritorija.

„Mnogo je razaranja, ali i osvete. Vojnici su nam rekli da su dobijali naređenja da se osvete selima, da uništavaju i ubijaju. Poznato je da ubijamo i sopstvene taoce, da blokiramo dostavu pomoći – a to je kolektivno kažnjavanje civila“, kaže Vajman. Izrael napada bolnice, vozila hitne pomoći i humanitarne radnike. „Upravo smo ubili 15 pripadnika sanitetske službe u južnom Pojasu Gaze.“

Nervoza u vladi

„Kada sve to vidite, shvatite da se ne radi o borbi protiv Hamasa, već o nastavku rata u Gazi. To je rat za zaštitu Netanjahua da ne bi završio u zatvoru“, kaže Vajman.

Benjamin Netanjahu na severu Pojasa Gaze, 15.04.2025.

„Zašto ubijamo? Za ovu krajnje desničarsku vladu. Radikalni doseljenici u vladi žele ponovo da nasele Gazu. I žele da presele stanovništvo Gaze.“ To je, kako kaže, užasan zločin.

Izraelska vojska ne objavljuje podatke o broju onih koji odbijaju vojnu službu. Ipak, izjave premijera Benjamina Netanjahua ukazuju na nervozu povodom ovog pitanja. Prije nekoliko dana rekao je da su to glasna manjina – „anarhisti koje podržavaju strane nevladine organizacije“, što je klasičan repertoar kada treba diskreditovati neistomišljenike.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније