- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
13. 04. 2025. 03:07
Ljubav: veze umiru u tišini, ne u svađama
„Dok nas smrt ne rastavi" – sve manji broj parova uspijeva da ispuni ovo obećanje.
U upravo objavljenoj studiji, Janina Biler sa Psihološkog instituta Univerziteta Johanes Gutenberg i Ulrih Ort, profesor razvojne psihologije na Psihološkom institutu Univerziteta u Bernu - uspjeli su da dokažu kako je veza, nakon određene „prelomne" tačke, neizbježno osuđena na propast.
Završna faza veze odvija se u dvije faze
Janina Biler kaže da raskid veze ne dolazi preko noći, „ali nije ni proces koji se razvlači deset godina – već se zaista radi o dvije faze: o preterminalnoj i o terminalnoj fazi".
U takozvanoj preterminalnoj fazi – prvoj fazi – zadovoljstvo u vezi opada vrlo blago, tokom više godina.
U drugoj fazi dolazi do „prelomne tačke", nakon koje zadovoljstvo u vezi naglo opada. Ova „završna faza" traje, prema riječima istraživača, oko jedne do dvije godine.
„Kada se ova faza dostigne, kasnije neminovno slijedi raskid", primjećuje Biler.
Taj „prelomni trenutak", nakon kojeg prije ili kasnije neminovno dolazi do raskida, nije podjednako brzo prepoznatljiv za oba partnera.
Dok onaj koji inicira raskid osjeća nezadovoljstvo već duže vrijeme, partner koji biva ostavljen taj prelom obično uočava tek kasnije.
Ličnost u kombinaciji sa stresom često uzrok raskida
Zašto kod nekih parova dolazi do te „tačke bez povratka", nakon koje je veza osuđena na propast, naučnicima nije potpuno jasno. Pretpostavljaju da se radi o „spoljnim faktorima stresa", kako kaže Biler.
Pod tim se podrazumijeva stres na poslu ili stres izazvan porodičnim promjenama, kao što je rođenje djeteta.
I ličnost partnera, često u kombinaciji sa stresom, može – prema Biler – doprinijeti nastanku te prelomne tačke u vezi.
Parovi najčešće prekasno traže pomoć
U mnogim slučajevima tačka bez povratka se može izbjeći - jednostavnim sredstvima, poput razgovora sa partnerom, tvrdi Janina Biler.
Problem je u tome što parovi često potraže pomoć tek kada je kritični prelomni trenutak već dostignut. Tada je, međutim, za spas veze često već prekasno. Zato preporučuje:
„Možda da tokom mjesec dana zaista odvojite vrijeme nedjeljom i zapitate se: koliko sam zapravo zadovoljan ili zadovoljna svojom vezom, na skali od nula do deset? Ako se tu vidi stalan pad i istovremeno se dostignu kritične vrijednosti, na primjer 6,5, onda je vrijeme za akciju. Jer, u većini slučajeva, to se samo od sebe više ne popravlja."
Kako spriječiti raskid veze
Kako bi se spriječio raskid veze, ključni su „komunikacija, povezanost i prihvatanje".
Komunikacija, to znači i razgovori o neprijatnim temama, brigama i strahovima. „Jer, šta se dešava ako ne komuniciramo? Ako nema komunikacije, dolazi do otuđenja i partneri samo žive jedan pored drugog, a u najgorem slučaju to vodi do toga da među njima više nema veze", objašnjava psihološkinja.
Tome takođe pripada i određeni stepen prihvatanja – da se partner prihvati sa svim njegovim manama, umjesto da se stalno nerviramo zbog njih. „Ako se svaki put iznerviram, to nije dobro ni za mene, ni za vezu", kaže iBiler, koja je i psihoterapeutkinja.
Ponekad je prosto previše povreda
Stefani Goldhaker, terapeutkinja za parove iz Regenzburga, kao i Biler, smatra da je „međusobno istinsko razumijevanje" i „učenje da se razgovara o osjećanjima" „ključni element" za uspješnu terapiju za parove.
Predstava da je dovoljno da se samo jedan partner promijeni „pa će sve opet biti u redu", nije dovoljna, naglašava Goldhaker.
Međutim, ako već postoji „previše povreda", ponekad je, prema njenim riječima, i dobro da se parovi raziđu. „Ako neko u vezi dolazi na savjetovanje samo da bi rekao: 'Eto, probali smo, ali to ionako neće uspjeti', onda se mogu uštedjeti i vrijeme i novac koji se ulažu u terapiju za parove", kaže terapeutkinja.
Upravo zato je važno da se stručna pomoć potraži prije nego što se dostigne ta „tačka bez povratka", kako bi se veza možda ipak mogla spasiti.
Podaci iz dugoročnih studija iz četiri zemlje
Za potrebe svog istraživanja, naučnici su analizirali četiri reprezentativne studije iz Njemačke, Australije, Velike Britanije i Holandije. Istraživanja u ove četiri zemlje trajala su različito – od 12, do 21 godinu.
Tokom cijelog perioda dugoročnih studija, učesnici i učesnice su redovno odgovarali na pitanja o zadovoljstvu svojom vezom i životom. Time su naučnici mogli da prate razvoj odnosa i precizno analiziraju u kom trenutku je kod parova koji su se tokom posmatranog perioda razišli, došlo do prekida veze.