Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Hans Fajfer  [ DW ]

26. 03. 2025. 14:41

Velike kritike na račun izraelske konferencije o antisemitizmu

Konferencija o antisemitizmu održava se u Jerusalimu 26. i 27. marta

Ko su pokretačke snage modernog antisemitizma? To pitanje trebalo bi da bude u fokusu konferencije, navodi na svojoj zvaničnoj stranici organizator, izraelsko Ministarstvo za pitanja dijaspore i borbu protiv antisemitizma.

Međutim, spisak pozvanih gostiju na događaj koji se održava 26. i 27. marta u Jerusalimu izazvao je oštre kritike. Lista izgleda kao „Ko je ko“ radikalne desnice u Evropi. Među pozvanima su lider francuskog krajnje desničarskog Nacionalnog okupljanja, Žordan Bardela, političarka iz partije Fides mađarskog premijera Viktora Orbana, poslanik u Evropskom parlamentu ekstremno desnih Švedskih demokrata. Takođe, očekuje se dolazak predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji se smatra saveznikom Vladimira Putina. Glavna zvijezda konferencije biće predsjednik Argentine Havijer Milej. Ono što mnoge od tih gostiju povezuje jeste njihova bliskost s izraelskom vladom i njihova antimuslimanska agenda.

Njih će primiti izraelski premijer Benjamin Netanjahu i ministar za pitanja dijaspore Amihaj Čikli. Odabrane goste uoči konferencije u svojoj rezidenciji ugostiće i izraelski predsjednik Jicak Hercog.

Savez ekstremne desnice protiv islama?

Da će se konferencija o antisemitizmu prije svega fokusirati na islamski antisemitizam, jasno je i iz programa skupa: „Kako radikalni islam podstiče antisemitizam na Zapadu?“

Među gostima se nalazi i Milorad Dodik, koji negira genocid nad muslimanima u Srebrenici koji su bosanski Srbi počinili 1995. godine. Taj srpski nacionalista u februaru 2025. godine osuđen je na zatvorsku kaznu zbog nepoštovanja sudskih odluka.

S druge strane, povezanost desnog ekstremizma i antisemitizma u programu konferencije uopšte se ne pominje. Iako istraživači antisemitizma i jevrejske organizacije godinama upozoravaju da je uspon radikalne desnice globalna prijetnja jevrejskim zajednicama, izraelska vlada se izgleda odlučila za drugačiji fokus.

Ekstremno desničarski učesnici izazvali su talas osuda. „Onaj ko organizuje konferenciju protiv antisemitizma, ne može istovremeno da poziva antisemite koji šire otrov predrasuda i mržnje“, izjavio je u razgovoru za DW njemački pravnik i publicista Mišel Fridman.

Advokat i publicista Mišel Fridman bio je predsednik Evropskog jevrejskog kongresa od 2001. do 2003.

Fridman, bivši predsjednik Evropskog jevrejskog kongresa i nekadašnji član predsjedništva Centralnog savjeta Jevreja u Njemačkoj, kaže: „Netanjahuova vlada sve više gubi moralne granice i traži saveze koji su neprihvatljivi. Poznato je da im je savez sa Viktorom Orbanom u Mađarskoj veoma važan. Ova vlada sve više klizi u krajnje desnu politiku. To je veoma opasno za Izrael.“

Brojne otkazane posjete zbog desničarskih učesnika

Kritike dolaze iz čitave Evrope. Veliki broj gostiju otkazao je dolazak. Tako je i direktor američke organizacije Anti-Defamation League, Džonatan Grinblat, povukao svoju potvrdu dolaska. Takođe, učešće je otkazao i poznati francuski filozof Bernar-Anri Levi, kao i troje visoko rangiranih gostiju iz Njemačke.

Povjerenik njemačke vlade za jevrejski život i borbu protiv antisemitizma, Feliks Klajn, ovako je objasnio svoje razloge za odustajanje od konferencije: „Na moju odluku uticala je činjenica da ne želim da učestvujem na konferenciji s ljudima sa kojima jevrejske zajednice u dijaspori nemaju nikakve kontakte.“

Predsednik Njemačko-izraelskog društva, Folker Bek, takođe je odbio učešće. U izjavi za DW napisao je: „Bio sam iznenađen kada sam vidio da su na konferenciju gotovo isključivo pozvani poslanici ekstremne desnice. Mnoge od tih partija ne poštuju jevrejsku religiju u sopstvenim zemljama.“

„Košer pečat“ za ekstremne desničare?

Konferencija predstavlja veliki problem za jevrejske zajednice u Evropi, ocijenio je predsjednik Evropskog jevrejskog kongresa Ariel Muzikant u autorskom tekstu za Jerusalem Post. „Desničarski političari ne dolaze na konferenciju iz ljubavi prema Izraelu ili zaštiti Jevreja, već prije svega da bi dobili ’košer pečat’.“

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu

Ugledni profesor jevrejske istorije i kulture na Univerzitetu Ludvig Maksimilijan u Minhenu, Mihael Brener, u tekstu za Zidojče cajtung ocjenjuje da ova konferencija predstavlja „kapitulaciju pred desnicom“.

„U jevrejskim zajednicama van Izraela, koje se suočavaju sa sve češćim verbalnim i fizičkim napadima, raste spremnost da krajnje desničarske i islamofobne snage vide kao svoje saveznike u borbi protiv terora“, ocjenjuje Brener. „Pritom zaboravljaju da ti ekstremni desničari mrze muslimane samo malo više nego Jevreje – koji su i dalje na njihovoj crnoj listi.“

Fokus kritika često je izraelska vlada i premijer Benjamin Netanjahu. Organizacija Diaspora-Alliance, koja se bori protiv antisemitizma i njegove političke instrumentalizacije, već dugo optužuje Netanjahuovu vladu da koristi optužbe za antisemitizam kako bi delegitimisala kritiku sopstvene politike.

Konferencija je naišla na osude i u samom Izraelu. Na saslušanju pred Odborom za imigraciju i integraciju u izraelskom parlamentu (Knesetu), predstavnici jevrejske dijaspore izrazili su nezadovoljstvo što izraelska vlada nije konsultovala njihove zajednice prije nego što je pozvala ekstremne desničarske političare. Ministarstvo za pitanja dijaspore odgovorilo je da su pozvani predstavnici različitih političkih orijentacija.

„Ujedinjeni u borbi protiv antisemitizma“

Na pitanje DW o kontroverznom izboru učesnika, portparol Ministarstva za pitanja dijaspore, Gilad Cvik, stao je u odbranu organizatora: „Na događaj su pozvani gosti iz različitih zemalja i sa različitim političkim stavovima. Sve ih ujedinjuje zajednički cilj: beskompromisna borba protiv antisemitizma i delegitimizacije Izraela.“ Odbacio je tvrdnje da su mnogi pozvani učesnici odbili da dođu.

Antivladine demonstracije u Tel Avivu

Izrael već danima potresa i talas protesta protiv vlade Benjamina Netanjahua. Demonstranti su zabrinuti zbog sudbine preostalih talaca Hamasa. Protivnici vlade optužuju Netanjahua za neuspjeh u pregovorima o njihovom oslobađanju i protestuju protiv nastavka vojnih operacija u Pojasu Gaze.

Publicista Mišel Fridman vidi proteste kao pozitivan znak: „Ova zemlja je usred rata, a ipak ljudi svakodnevno izlaze na ulice da demonstriraju protiv vlade“, rekao je u intervjuu za DW.

Sarađivale Tanja Kremer i Kira Levin

*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније