- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
22. 02. 2025. 10:32
Ruska ekonomija: Što ne pazari Evropa, kupuju Kina i Indija
U tri godine od početka ruske invazije na Ukrajinu, ekonomski aspekt koji se najviše promijenio za Moskvu jeste njen trgovinski odnos sa ostatkom svijeta.
Prema podacima Opservatorije ekonomske složenosti (OEC), u 2021. godini skoro 50 odsto ruskog izvoza išlo je u evropske zemlje, uključujući Belorusiju i Ukrajinu. Glavnina tog izvoza obuhvatala je energetske proizvode, prije svega sirovu naftu i gas.
Ali već na kraju 2023. godine, manje od dvije godine nakon početka invazije, slika se potpuno promijenila.
Nedavno objavljeni podaci OEC-a za 2023. pokazuju da su Kina i Indija postale dva glavna tržišta za ruski izvoz, pri čemu Kina sada čini 32,7 odsto, a Indija 16,8 odsto ukupnog ruskog izvoza – dakle, zajedno čine polovinu. Poređenja radi, u 2021. godini Rusija je u Kinu izvozila 14,6 odsto robe, a u Indiju samo 1,56 procenata.
No, danas su ove dvije zemlje zauzele tržišni udio koji su prethodno imale evropske države. Podaci za 2023. pokazuju takođe da se u evropske zemlje izvozi jedva 15 procenata ruske robe, što je ogroman pad u odnosu na skoro 50 odsto prije samo dvije godine.
S obzirom da OEC još nije objavio podatke za 2024. godinu, drugi izvori, poput Ruskog trgovinskog praćenja koje objavljuje ekonomski trust mozgova Brojgel, sugerišu da su destinacije izvoza ostale uglavnom u skladu sa podacima iz 2023.
Dostupni podaci o trgovini oslanjaju se isključivo na zvanične statistike, što znači da nafta koju transportuje takozvana ruska „mračna flota“ nije uključena.
Kada bi se uračunali ti brodovi, koji su uglavnom zastareli i plove bez standardnog zapadnog osiguranja, vjerovatno bi se pokazalo da Kina i Indija uvoze još više ruske nafte. Prema Kijevskoj školi ekonomije, najmanje 70 procenata ukupnog ruskog izvoza sirove nafte morskim putem odvija se preko ove flote, pri čemu Indija, Kina i Turska zajedno kupuju do 95 odsto.
Od Zapada ka Istoku
Promjene u ruskom izvozu od 2022. godine mogu se objasniti sa dva ključna faktora: Evropska unija (EU) je drastično smanjila kupovinu ruske nafte i gasa, dok su Kina i Indija preuzele ulogu glavnih kupaca.
Uvoz ruske sirove nafte u EU opao je za 90 odsto od početka invazije, dok je uvoz ruskog gasa smanjen sa 40 odsto ukupnih potreba EU u 2021. na samo 15 odsto u 2024.
„Došlo je do velikog preusmjeravanja trgovine sa Zapada ka ovim zemljama“, rekao je Žolt Darvaš, jedan od istraživača u Brojgelu koji prati rusku trgovinu, u razgovoru za DW.
„Zemlje koje nisu uvele sankcije Rusiji, posebno Kina, ali i Turska, Kazahstan i još neke druge zemlje, značajno su povećale trgovinu s Rusijom.“
„Rusija je sada kineski vazal“
Možda najvažnija promjena za Rusiju je priroda njenog odnosa sa Kinom, kako u trgovini, tako i u geopolitici. „Rusija je sada kineski vazal“, rekla je za DW Elina Ribakova, ekonomistkinja sa Instituta „Peterson“ za međunarodnu ekonomiju u Vašingtonu.
Prema njenim riječima, trgovinski odnos između dvije zemlje sada je toliko neuravnotežen da Kini daje ogroman uticaj nad Moskvom. „Kina je ubjedljivo najveći trgovinski partner Rusije, dok na Rusiju otpada tek mali dio kineskog izvoza“, dodala je. „Za Rusiju, Kina je sada ubjedljivo najveći partner.“
Darvaš smatra da Moskva sve više zavisi od Kine za nabavku različitih komponenti, visokotehnoloških proizvoda i industrijskih dobara, budući da je pod zapadnim sankcijama.
Ribakova tvrdi da, pored prodaje sopstvenih proizvoda Rusiji, Kina pomaže i u isporuci zapadnih komponenti u tu zemlju. Takozvani „dvostruko upotrebljivi“ proizvodi, koji mogu imati i civilnu i vojnu primjenu, posebno su prisutni u ovoj trgovini.
Novi svijet
Iako je ruska trgovina doživjela ogromnu transformaciju, stručnjaci tvrde da to ne znači nužno da je Rusija u boljem položaju.
Darvaš smatra da Rusija „preživljava“, i da „više ne dobija isti kvalitet proizvoda kao ranije“, što ima ekonomske posledice.
Elina Ribakova smatra da ekonomska situacija nije ispala „toliko loša koliko su se mnogi u Moskvi pribojavali“, a na Zapadu nadali, i da novi trgovinski partneri odražavaju rusko prihvatanje multipolarnog svetskog poretka koji nastoji da uspostavi.
„Za Putina je ovo vjerovatno prihvatljiv pravac, jer žele multipolarni svijet u kome su saveznici sa Kinom i drugima. I vjerovatno su spremni da plate ekonomsku cijenu za to.“
Međutim, Ribakova upozorava da je zbog zavisnosti od Kine Rusija sada ranjiva. „Kina je trenutno svojevrsni čuvar ruskog trgovinskog sistema, dok je Rusija za Kinu partner u zločinu – ali ne i nezamjenjiv partner.“