Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Dijana Roščić  [ DW ]

15. 02. 2025. 15:59

Tramp predlaže Rusiji i Kini: „Prepolovimo svoje vojne budžete“

Provided by Deutsche Welle

Američki predsjednik Donald Tramp iznjeo je svoje viđenje saradnje s velikim nuklearanim silama Rusijom i Kinom. Poseban akcenat stavio je na oblast odbrane.

Odgovarajući u četvrtak (13.02.) na pitanja novinara u Ovalnoj kancelariji, Tramp je rekao da razmatra nove pregovore o nuklearnom razoružanju, te da je njegov cilj da se vojni izdaci svih triju država smanje za polovinu.

Trojni sastanak sa Sijem i Putinom

Tramp je najavio da će ova pitanja razmatriti, počevši od razgovora s Vladimirom Putinom i Si Đinpingom, uz mogućnost trilateralnog sastanka. Rekao je da bi do takvog susreta trebalo da dođe „kada se situacija smiri, nadam se, u ne tako dalekoj budućnosti".

Putin i Tramp na marginama G20 u Osaki, 28. juna 2019.

Kako je naglasio, trenutno su globalne prilike veoma napete, s obzirom na ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku.

„Kada sve ovo razjasnimo, jedan od prvih sastanaka koje želim da imam je sa predsjednikom Si Đinpingom iz Kine i predsjednikom Putinom iz Rusije. I želim da kažem: ‘Hajde da smanjimo svoje vojne budžete na polovinu.' I mi to možemo da uradimo. Znam da će to uraditi. Složili su se sa tim", rekao je predsjednik SAD Donald Tramp u četvrtak.

Tramp je dodao da mu nije važno gdje će se sastanci održati: „Bitno je krajnje rešenje."

„Imamo nukleranog oružja da uništimo svijet 100 puta"

Donald Tramp smatra da nema smisla da ove tri zemlje troše toliko novca na vojsku i nuklearno naoružanje.

On je novinarima rekao da je već tokom svog prvog mandata s Putinom u načelu postigao dogovor o smanjenju nuklearnog naoružanja, te da je Kina bila „veoma otvorena" za tu ideju, ali su napori propali s početkom pandemije kovida. Zato je denuklearizacija jedan od ciljeva ovog mandata.

Si Đinping i Donald Tramp - 75. deđsednica Generalne skupštine UN 22.09.2020 - putem video linka zbog pandemije korone

Već imamo toliko nuklearnog oružja. Mogli bismo da uništimo svijet 50 puta, 100 puta, a mi pravimo nova nuklearna oružja. A i oni (Rusija i Kina) prave nuklearna oružja. Kina pokušava da nas sustigne jer je znatno iza, ali za pet ili šest godina biće na istom nivou."

„I svi trošimo mnogo novca koji bismo mogli da trošimo na druge stvari koje su, nadamo se, mnogo produktivnije. Nadamo se da nikada neće doći vremena kada će nam trebati ta oružja. Ako ikada dođu vremena kada nam budu trebali nuklearni arsenali, poput onih koje mi pravimo, i koje Rusija ima, a Kina, u manjoj mjeri, ali će ih imati, to će biti vrlo tužan dan", rekao je predsjednik SAD u Ovalnoj kancelariji.

Već u svom inauguracionom govoru, u djelu o vojsci, 47. predsjednik SAD je rekao da će se „uspjeh najveće vojne sile na svijetu mjeriti ne samo po bitkama koje dobija nego i ratovima koje okončava, i možda najvažnije - po ratovima koje nikada neće voditi". Tramp je tom prilikom rekao da želi da ostane „upamćen kao mirotvorac i ujedinitelj".

Rusija je u ponedeljak upozorila da izgledi za produženje poslednjeg preostalog sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja između Moskve i Vašingtona – dve najveće nuklearne sile na svijetu – ne djeluju obećavajuće i da je situacija u zastoju. Sporazum Novi START, koji ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje SAD i Rusija mogu da rasporede, kao i broj kopnenih i podmorskih raketa i bombardera za njihovu isporuku, ističe za manje od godinu dana – 5. februara 2026.

Tramp želi povratak Rusije u G8

Tramp se osvrnuo i na mogućnost da se Rusija ponovo pridruži sadašnjoj grupi G7: „Volio bih da je ponovo s nama". Ocijenio je da je isključenje Rusije 2014. godine iz tadašnje G8 bila „greška". Tramp je i tokom svog prvog mandata tražio da se Rusija vrati među vodeće industrijske sile.

Džordž Buš mlađi, Angela Merkel i Vladimir Putin - na samitu G8 u Hajligendamu u Nemačkoj, 8. juna 2007.

Format sastanaka sedam velikih industrijskih zemalja (G7) postoji od 1975. Rusija je 1998. primljena kao članica, pa je grupa nosila naziv G8. Međutim, 2014. Rusija je ponovo isključena zbog aneksije ukrajinskog poluostrva Krim, neposredno pred samit koji je trebalo da bude održan u Sočiju. Od tada format ponovo funkcioniše kao G7.

O primjedbama na to što je prvo razgovarao sa Putinom: „Ne mislim tako"

U srijedu je Tramp najprije razgovarao telefonom s Vladimirom Putinom, a zatim i s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Nakon Trampovog razgovora s Putinom i najave skorog sastanka, pojavila se bojazan da bi Ukrajina mogla biti gurnuta u stranu tokom mirovnih pregovora.

Novinarima u ovalnoj kancelraiji Tramp je izjavio da mu je neko rekao kako je trebalo prvo da razgovara sa Zelenskim, a zatim s Putinom. „Ja ne mislim tako", rekao je Tramp. Dodao je da je znao da Zelenski želi da „postigne dogovor" i da je bilo potrebno utvrditi da li i Putin to želi. „Sada znam da Rusija želi dogovor."

Razogovri delegacija SAD i Ukrajine na marginama Minhenske bezbednosne konferencije, 14.02.2025.

Na pitanje novinara da li će Ukrajinci imati mjesto za pregovaračkim stolom u planiranim razgovorima o okončanju ruskog napadačkog rata, Tramp je odgovorio da su oni „dio toga". Pored Ukrajine i Rusije, učestvovaće „mnogo ljudi".

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније