- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
10. 02. 2025. 09:30
Njemački Liberali u jurišu na cenzus
Zaslijepljujući lajt-šou praćen glasnom muzikom potresa konferencijsku salu u Potsdamu. A onda ulazi Volfgang Kubicki. Taj političar Liberala (FDP) spada u stariju, konzervativnu gardu stranke. Potpredsjednik je FDP-a i neko ko otvoreno govori: „Mi smo bedem protiv koalicije CDU i Zelenih!“
Kubicki će uskoro napuniti 73 godine, ali on želi još jednom u Bundestag. Ponovo se kandidovao na izborima koji će se održati 23. februara. Nada se poslaničkom mandatu, ali situacija za Liberale nije baš sjajna.
Širom Njemačke istakli su plakate na kojima dominira njihov slogan u ovoj kampanji: „Sve može da se promijeni“. Ono što bi oni vjerovatno najviše voljeli da se promijeni u ovom trenutku, jesu rezultati istraživanja javnog mnjenja. Prema najnovijim anketama, FDP je na samo četiri odsto podrške. Da bi ponovo ušli u u Bundestag, morali bi pređu cenzus od pet procenata. Liberali danas mogu samo da sanjaju o 11,5 odsto, koliko su osvojili na prethodnim saveznim izborima. Lider stranke, Kristijan Lindner, zato je pokušao da ohrabri svoju stranku na konferenciji u Potsdamu.
Kristijan Lindner: čovjek koji hrabri ili grobar stranke?
Tako je i stupio na binu: Kristijan Lindner, lice stranke. Postao je predsjednik stranke nakon što FDP na izborima 2013. nije uspjela da pređe cenzus od pet odsto.
Delegati ga pozdravljaju frenetičnim aplauzom. I nekoliko puta ga prekidaju aplauzima tokom njegovog skoro jednočasovnog govora. A on, između ostalog, kaže: „Ključna pitanja su: rast ili stagnacija? Sloboda ili država? Lindner ili Habek.“ Tu delegati više ne mogu da ostanu da sjede na svojim mjestima. Ustaju i mašu tablama sa sloganom: „Sve može da se promijeni“.
Lindner se u svom govoru jasno ogradio od radikalnih stranaka levice i desnice. „Sredina ne smije da popusti. Jer ako sredina popusti, zemlja će se promijeniti“, uzvikuje Lindner u sali.
Ali, kako kaže, ujedno je i svjestan da će 23. februara ponovo sve biti na kocki. Jasno mu je da ulazak Liberala u naredni saziv Bundestaga „visi o koncu“. Pa ipak, u intervjuu za DW, lider FDP-a djeluje samouvjereno: „Da, uvjeren sam i siguran: FDP ne samo da će biti u sledećem Bundestagu, već će i da promijeni političku situaciju“.
Prvo su bili u vladi, a uskoro će biti van parlamenta?
To im nije pošlo za rukom kad su bili koalicioni partner kancelara Olafa Šolca (SPD). Šolc je u novembru smijenio njihovog šefa s mjesta ministra finansija i tada rekao da je Lindner „partijsko-politički taktizirao i suviše često kršio moje povjerenje“. Upravo su šredstojeći prevremeni izbori 23. februara rezultat raspada takozvane „semaforske koalicije“.
U vrijeme kada se koalicija raspala, rejting FDP-a u anketama već je bila na dnu – slično kao i njegovi koalicioni partner, Socijaldemokrate (SPD) i Zeleni. Sporovi unutar vlade odbili su mnoge birače, ali FDP je jedina od te tri stranke koja mora da strahuje da neće preći cenzus.
Da li će Lindner postati čovjek odgovoran za ponovni pad FDP-a, nakon što je on bio taj ko je 2017. stranku vratio u Bundestag, a onda 2021. čak uveo i u vladu?
Izborni program FDP – liberalna klasika
FDP se protiv toga bori svojim izbornim programom, a on je pun klasičnih liberalnih teza: manje poreza, manje zaduživanja države, manje birokratije, a umjesto toga, više obrazovanja i više ekonomije. Delegati u Potsdamu izborni program jednoglasno su usvojili.
„Došlo je vrijeme kad mora da važi: ekonomija na prvom mjestu“, kaže Lindner. Zbog toga FDP pravi korak unazad kada je u pitanju zaštita klime: Njemačka, po njima, treba da postigne klimatsku neutralnost 2050, a ne već 2045. godine. U migrantskoj politici, koja je postala glavna tema njemačke predizborne kampanje, FDP se zalaže za stroža pravila i kontrole.
S Demohrišćanima rado, sa Zelenima definitivno ne!
U izbornom programu navodi se i to s kim bi FDP željela u koaliciju. To su konzervativni Demohrišćani, CDU i CSU, s njihovim kandidatom za kancelara Fridrihom Mercom, koji ima dobre šanse da postane sledeći prvi čovjek njemačke vlade. Međutim, prema svim anketama, Demohrišćani i Liberali ne bi imali dovoljnu većinu za vladu. Pritom je kandidat Demohrišćana Fridrih Merc čak javno pozvao birače FDP-a da glasaju za CDU, kako njihovi glasovi ne bi bili izgubljeni ako FDP ne uspije da pređe cenzus.
FDP isključuje mogućnost koalicije sa Alternativom za Njemačku (AfD), Levicom i sa Savezom Sara Vagenkneht (BSW). Lider stranke Lindner ujedno je jasno odbacio mogućnost koalicije sa Zelenima: „Posle sledećih saveznih izbora, mi nećemo formirati vladu zajedno sa Zelenima“, rekao je. To znači da bi jedina mogućnost da Liberali učestvuju u vladi bila koalicija sa CDU/CSU i SPD.
Lidera stranke Kristijana Lindnera sve to ne obeshrabruje: „Sve može da se promijeni, ali jedno ne smije. To je liberalni karakter SR Njemačke. I mi ćemo to da branimo!“
*ovaj članak je najpre objavljen na njemačkom jeziku