Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Nenad Krajcer  [ DW ]

06. 02. 2025. 14:47

Čitaj mi:

Ocjene iz Bundestaga: „Vučić se bori protiv razjarenih pčela“

Podrška protestima u Srbiji na okupljanju u centru Berlina 1. februara 2025.

Njemačke parlamentarne stranke trenutno imaju pune ruke posla s predizbornom kampanjom za prijevremene izbore za Bundestag koji se održavaju 23. februara. Ipak, sve poslaničke grupe pronašle su vrijeme da se za DW izjasne o višemjesečnim protestima u Srbiji koji bi, prema mišljenju mnogih, mogli da promijene političku svakodnevicu u toj zemlji-kandidatkinji za članstvo u Evropskoj uniji.

CDU: „Manje Kine, više Evropske unije“

Predstavnik poslaničke grupe Demohrišćana (CDU/CSU) u Odboru za spoljnu politiku Bundestaga, Jirgen Hart je u saopštenju dostavljenom za DW ocijenio da je nesreća u Novom Sadu i protesti koji su uslijedili jasan znak da Srbija mora nešto da promijeni u svojoj spoljnopolitičkoj orijentaciji.

„Srbija se u prošlosti previše oslanjala na kineski novac i njihov know-how, i to se sada sveti. Urušavanje nove stanice u Novom Sadu, koja je dio kineskog projekta Novi Put svile, pada vladi Srbije na nogu. Pogrešno izvođenje i korupcija bili su i više nego očigledni“, smatra predstavnik Demohrišćana, snage koja će vjerovatno nakon izbora da sastavlja novu vladu u Njemačkoj.

Hart, koji se kao i ostatak njegove stranke zalaže za što prisnije povezivanje Zapadnog Balkana i Evropske unije, šalje jasnu poruku vlastima u Beogradu: „Srpske vlasti trebalo bi da slušaju demonstrante: manje Kine, više Evropske unije. Budućnost Srbije je u EU. To mora da se ogleda i u postupcima elita u Srbiji“, zaključio je demohrišćanski političar.

Jirgen Hart (CDU): Budućnost Srbije je u EU. To mora da se ogleda i u postupcima elita u Srbiji

Razgovori Peter Bajer – Siniša Mali

Dugogodišnji izvjestilac poslaničke grupe CDU/CSU za Zapadni Balkan i dobar poznavalac prilika u regionu, Peter Bajer je malo manje konkretan od svog stranačkog kolege Harta. „Mi pratimo situaciju veoma intenzivno. Naravno da teme koje prevladavaju u predizbornoj kampanji u Njemačkoj potiskuju ostale teme u drugi plan, ali bili bismo veoma glupi kada ne bismo pratili šta se događa u našem susjedstvu. Ja sam juče u Berlinu na marginama stranačke konvencije CDU razgovarao sa ministrom finansija Srbije Sinišom Malim, između ostalog i o protestima, i pitao sam ga kakvo je stanje u zemlji, kako će stvari da idu dalje“, rekao je Bajer.

On je ukazao na to da su stabilnost i demokratija u Srbiji važne i za Njemačku, ali i da je pravo na protest osnovno demokratsko pravo. „Ja sam takođe podsjetio na to da građanima treba dati da dođu do riječi. Naravno da ne smiju da se događaju nikakvi nasilni ekscesi. Pozvao sam na to da se, zajedno sa građanima, pokuša doći do odgovora o tome kako ojačati demokratiju u zemlji i kako postići stabilnost“, rekao je Bajer za DW na marginama jednog predizbornog skupa CDU u Bonu.

SPD: „Vučićev sistem pred implozijom“

Dugogodišnji izvjestilac socijaldemokratske (SPD) poslaničke grupe za Zapadni Balkan Josip Juratović, smatra da su protesti koji se već nedeljama održavaju u Srbiji po svojoj strukturi i ustrojstvu drugačiji nego svi dosadašnji i zato, kaže, broji dane vladavini Aleksandra Vučića.

„Upravo se događa ono što sve vrijeme tvrdim, a to je da će Vučićev režim implodirati. On se bori protiv razjarenih pčela i on tu bitku ne može više da dobije. Nema političkog protivnika po imenu i prezimenu kojeg bi mogao u svojim medijima da tuče“, predviđa Juratović koji u svojim izjavama do sada nije štedio kritike na račun vlasti u Beogradu.

„Ništa mu više ne pomaže ni spoljni, ni unutrašnji politički saveznici, niti njegova poznata gluma svjetskih i domaćih pozornica“, kaže Juratović za DW. Za tog socijaldemokratskog političara, koji se nakon decenija provedenih u klupama Bundestaga na izborima 23. februara neće kandidovati, pokret u Beogradu je još po nečemu poseban.

„Dok čitav svijet popušta pred autokratama, studenti Balkana našli su način da se svojih riješe. Vučić tu bitku ne može da dobije“, kaže socijaldemokratski političar i izražava nadu da će se zemlje Zapadnog Balkana „konačno riješe polit-mafije“.

Josip Juratović (SPD): Dok čitav svet popušta pred autokratama, studenti Balkana našli su način da se svojih reše; Vučić tu bitku ne može da dobije

Zeleni: „Solidarni s građanima Srbije koji traže pravdu“

Izvjestilac za Zapadni Balkan Zelenih u Bundestagu Boris Mijatović na pitanje o stavu po pitanju protesta u Srbiji prije svega osuđuje nasilje protiv demonstranata i pokušaje zastrašivanja.

„Duboko su uznemirujući izvještaji o bandama razbojnika koji tuku demonstrante do tačke hospitalizacije. Pravo na okupljanje i sloboda izražavanja su kamen temeljac svakog demokratskog društva. Srbija, kao zemlja-kandidat za ulazak u EU, ima zadatak da garantuje te slobode svojim građanima kako bi zadržala svoj kredibilitet kao partner Evropske unije“, podsjeća Mijatović koji je inače tokom svog mandata veoma često boravio u regionu, a bio je i posmatrač na poslednjim izborima u Srbiji.

Osvrćući se na tragediju u Novom Sad, Mijatović ukazuje da „narod Srbije ima pravo da zna kako je došlo do te tragične nesreće i ko je za to odgovoran. Moja stranka se solidarisala s građanima Srbije koji traže pravdu za žrtve i suđenje odgovornima“, rekao je za DW Mijatović.

Boris Mijatović (Zeleni): Pravo na okupljanje i sloboda izražavanja su kamen-temeljac svakog demokratskog društva

FDP: „Strateško partnerstvo nema više smisla“

Predstavnik Liberala (FDP) Tomas Haker je oštriji. On smatra da bi Njemačka sada konačno trebalo da promijeni blagonakloni stav prema zvaničnom Beogradu:

„S obzirom na proteste koji traju nedjeljama u Beogradu i drugim gradovima, vrlo je teško opravdavati dogovor o nastavku institucionalnog partnerstva Njemačke i Srbije. Taj sporazum šalje pogrešnu poruku. Stvara se lažan utisak da Njemačka i dalje ostaje pri svojoj realnoj politici prema Srbiji. Pritom Srbiju sada treba pritisnuti da odustane od podrške Rusiji i da se transparentno i cjelovito suoči s događajima u Novom Sadu. Mladi u zemlji s pravom već mjesecima demonstriraju protiv korupcije i nedostatka demokratije“, navodi se u saopštenju izvjestioca poslaničke grupe FDP za Zapadni Balkan Tomasa Hakera.

Tomas Haker (FDP): Nemačka bi konačno trebalo da promeni blagonakloni stav prema zvaničnom Beogradu

AfD: „Njemačka ne bi trebalo da se miješa“

Predstavnik Alternative za Njemačku (AfD) u Odboru za spoljnu politiku Bundestaga i portparol poslaničke grupe te stranke za pitanja razvojne politike, Markus Fronmajer, je po tom pitanju, kao i često kada je riječ o spoljnoj politici, drugačijeg mišljenja od ostalih stranaka u njemačkom parlamentu.

„Njemačka ne bi trebalo da se miješa u unutrašnje stvari Srbije. U to spada i da politički i takozvani akteri civilnog društva iz inostranstva ne krše suverenitet Srbije nametljivim miješanjem“, zaključuje Fronmajer. Trebalo bi napomenuti i da je AfD jedina parlamentarna stranka koja se protiv proširenju Evropske unije, pa tako i članstvu Srbije.

Poslanička grupa AfD u Bundestagu (arhivska fotografija)

Ljevica: „Evropska, globalna borba“

Krunoslav Stojaković je u ime stranke Ljevica pružio podršku studentima u Srbiji. „Ljevica naravno sa simpatijama prati studentske prosvjede u Srbiji, kao što je već solidarno i sa podrškom pratila proteste protiv eksploatacije litijuma. Borba protiv autoritarnosti i odbrana demokratskih struktura i minimalnih standarda je evropska, globalna borba“, kaže Stojaković iz fondacije Roza Luksemburg bliske partiji Ljevica.

On je aktuelne proteste u Njemačkoj protiv saradnje Demohrišćana i desničarske Alternative za Njemačku (AfD) povezao s protestima u Srbiji. „U Srbiji, kako su to pokazali studenti, kao i u Njemačkoj, gdje smo posljednjih dana svjedoci širokog pokreta civilnog društva koji je izašao na ulice protiv skretanja udesno i s time povezanim autoritarnim tendencijama“, zaključio je Stojaković.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније