- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
06. 02. 2025. 12:20
Sve oštrije reči između Merkel i Merca
U nemačkoj politici gotovo nikad nije bilo da aktuelni predsednik neke stranke u javnosti napada svog prethodnika. Ali sadašnji lider nemačkih demohrišćana (CDU) Fridrih Merc i više nego jasno kritikuje bivšu kancelarku i bivšu predsednicu CDU Angelu Merkel zbog njene politike prema migrantima. Poruka Merkel „Mi to možemo“ (Wir schaffen das) data avgusta 2015. prilikom odluke da se primi reka migranata, trn je u oku populista kao što je stranka Alternativa za Nemačku (AfD). Ali i sadašnji kandidat za kancelara Demohrišćana Fridrih Merc smatra da je to bila nepromišljena odluka.
On je uoči parlamentarnih izbora koji se održavaju 23 februara izneo predlog za pooštravanje propisa prilikom ulasku u Nemačku, uključujući i neprestani nadzor granica i uskraćivanje ulaska u zemlju migrantima bez valjane dozvole boravka u EU. Demohrišćani (CDU/CSU) kao opozicija nemaju većinu u Bundestagu, a od Merca se moglo čuti da mu je „svejedno“ ako njegovu inicijativu od pet tačaka podrže i poslanici desno populističke AfD.
Na glasanju u parlamentu krajem januara to ipak nije prihvaćeno, jer i neki poslanici CDU, kao ni i Liberala (FDP) ipak nisu glasali za taj predlog. Ujedno je širom Nemačke bilo protesta zbog toga što su demohrišćani „otvorili vrata prema paklu“ već i tom načelnom spremnošću da prihvate saradnju s AfD. Pljuštale su kritike na račun Merca, bilo je demonstrativnih napuštanja članstva u CDU, a kritikama se priključila i Angela Merkel.
Šta kaže Merkel?
Bivša nemačka kancelarka svog naslednika na čelu CDU upozorava da uoči izbora po tom pitanju nema mesta za „taktičke manevre“, već da bi „sve demokratske stranke zajedno“ trebalo da nađu konkretna rešenja kako bi se „u okviru postojećih evropskih propisa“ sve učinilo kako bi se sprečili „užasni atentati kao što su uoči Božića bili u Magdeburgu i pre nekoliko dana u Ašafenburgu“, izjavila je Merkel na tribini lista „Cajt“ u Hamburgu ove nedelje.
Tom prilikom je opet – kao i u nedavno objavljenoj autobiografiji – bivša kancelarka ponovila da ne misli da je njena politika prema migrantima bila pogrešna. „Ali tu moram i da dodam: mi nismo gotovi s poslom i još mnogo toga treba da se uradi“, rekla je Merkel. Ujedno kaže da neke stvari ne može da razume: „Zašto je uvek tako teško one, za koje je odlučeno da budu proterani, podstaći da napuste zemlju? Zašto dve trećine ureda za strance još uvek nije digitalizovano, zbog čega je veoma teško uporediti podatke o stranim državljanima“, zapitala se Merkel u Hamburgu. Pa ponovila: „Tu još mnogo mora da se uradi.“
Merc: Ne dolazi u obzir koalicija s AfD
Sadašnji kandidat za kancelara CDU i CSU Merc izjavio je pak da proteste protiv CDU i njegove inicijative po pitanju migranata „shvata ozbiljno“, ali i da njegova stranka „neće promeniti smer zbog demonstranata“. Isto tako veruje i da će Socijaldemokrate (SPD) i Zeleni „najkasnije nakon izbora“ biti otvoreni za predloge CDU.
Lider Alternative za Nemačku Tino Krupala sa svoje strane je izjavio da je njegova stranka spremna i na koalicionu vladu s Demohrišćanima, a i na saradnju sa svim strankama „koje žele dobro Nemačkoj“. Za Merca to, međutim, ne dolazi u obzir: kaže da lično garantuje da CDU „neće sarađivati sa strankom koja želi da izađe iz NATO, da napusti evro i Evropsku uniju“ – ni sada, a ni ikada u budućnosti.
Što se odnosa Merca s bivšom kancelarkom tiče, trebalo bi podsetiti da tu nema velike ljubavi još od početka dvehiljaditih: u doba socijaldemokratskog kancelara Gerharda Šredera, Fridrih Merc je bio predsednik poslaničke grupe CDU/CSU i praktično vođa opozicije u Bundestagu. Ali tokom uspona Angele Merkel ona je čitavom nizu muškaraca koji bi mogli da ugroze njen položaj na čelu CDU dokazala da za njih nema budućnosti u političkom životu. Pored Merca, među njima je bio na primer i Roland Koh, tada premijer pokrajine Hesen. Tek nakon dugogodišnjeg izbivanja Merc se vratio u politiku, a Koh je, sada samo kao član stranke, i ovom prilikom iskazao podršku Mercu.
Angela Merkel je na tribini u Hamburgu izrazila i zabrinutost zbog sve veće polarizacije i dubljeg jaza u političkim uverenjima u Njemačkoj. Ona misli da se mora pronaći način da se i u budućnosti dođe do kompromisa. „Ali lagala bih kad ne bi rekla: zabrinuta sam kada je reč o sposobnosti za kompromise i za zajedništvo demokratskih stranaka“, izjavila je Merkel. Ona bi to valjda i mogla da zna: o njenoj odluci da 2015. otvori granice za migrante nikad se nije vodila javna rasprava. To nije bilo čak ni tema u Bundestagu, među političkim strankama u Nemačkoj.