- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
08. 01. 2025. 08:56
Elvis Prisli: devedeseti rođendan „Kralja rokenrola“
Elvis Prisli bi ove srijede, 8. januara 2025, napunio devedeset godina, da nije umro 16. avgusta 1977. u četrdeset i trećoj godini. Na imanje Grejslend u Memfisu gdje je umro, svake godine hrli 75.000 fanova iz čitavog svijeta. Ovaj put će ih biti i više.
Naime, organizator obilježavanja godišnjice obećava da će između 8. i 10. januara biti priređena „nezaboravna proslava“ s koncertima, diskusijama, posebnim programima… Među specijalnim gostima su rijetki živi Elvisovi savremenici kao što je Ričard Sterben, koji je bio prateći vokal na Elvisovim nastupima. A čitava manifestacija biće dostupna i onlajn.
Grejslend ostaje u porodici
Imanje u Memfisu je, poslije Bijele kuće, najposjećenije istorijsko zdanje u Sjedinjenim Državama. Elvisova ćerka Liza Mari Prisli umrla je 21. januara 2023. Ona je za života upravljala očevim nasljeđem, sve do 2005. godine kada je veliki dio prodala jednoj američkoj firmi. Ali zadržala je vilu na Grejslendu, kao i lične očeve predmete. I ona, kao i njen otac Elvis ili sin Bendžamin, sahranjeni su na Grejslendu.
Juna 2022. u bioskope je stigao film „Elvis“. Glavnu ulogu je preuzeo Ostin Batler. U filmu se govori o komplikovanom odnosu Elvisa Prislija i njegovog menadžera pukovnika Toma Parkera kojeg je glumio Tom Henks. Režiser Baz Lurman stvorio je muziku koja pokreće i fantastične scene, a Batlera su obasuli pohvalama za glumu.
Od provincijalca do planetarne zvezde
Elvis Prisli rođen je 8. januara 1935. u gradiću Tupelo u državi Misisipi. Kada mu je bilo 13 godina, porodica se preselila u Memfis, u susjednu američku državu Tenesi. Tamo je 1954. u studiju legendarne muzičke kuće „San rekords“ snimio svoje prve pjesme. Dvije godine kasnije, Elvis je objavio prvi veliki hit „Heartbreak Hotel“.
Od 1958. do 1960. služio je vojni rok u američkoj bazi Fridberg u Njemačkoj. Pošto je već bio zvijezda, imao je izvjesne privilegije, a i poznate ličnosti iz Njemačke tražile su njegovo društvo. Nije živio s ostalim vojnicima u barakama, već u hotelu u obližnjem Bad Nojhajmu, sa svojom bakom, ocem i dva telohranitelja. Danas gosti mogu da prenoće u „Elvisovoj sobi“ u tom hotelu.
Hitovi iz Njemačke
Mada su mu nastupi za vrijeme vojnog roka bili zabranjeni, Elvis je pronašao način da se bavi svojom osnovnom strašću – muzikom. Na svojoj gitari, koju je ponio u Njemačku, odsvirao je prvi put hitove kao što su „One Night“ i „Fool Such as I“. Osim toga, učinio je švapsku narodnu pesmu „Pa moram sada napolje u varoš“ (Muss i denn zum Städtele hinaus) svjetski poznatom u svojoj interpretaciji i sa engleskim naslovom „Wooden Heart“.
Elvis nije vrijeme u Njemačkoj trošio samo na brze automobile i rokenrol. Tu je upoznao i buduću suprugu Prisilu. Ćerka američkog oficira imala je 14 godina kada su se upoznali. Vjenčali su se 1967. u Las Vegasu, a razvod je uslijedio 1973.
„Elvis je živ“
Poslije odsluženog vojnog roka u Americi glumio je u nizu filmova. Sve manje je imao imidž mladog buntovnika, a sve više postajao filmski ljepotan koji žene zavodi pjesmom.
Prekinuo je filmsku karijeru i vratio se na muzičku pozornicu 1969. Od tog ljeta, do avgusta 1977, održao je 1.100 koncertnih nastupa. I sve vrijeme su se pogoršavali njegovi zdravstveni problemi. Ugojio se, postao zavisnik od droge i tableta. Posljednji koncert održao je juna 1977. – dva mjeseca pred smrt.
Njegovo muzičko nasljeđe živi širom svijeta. U nemačkom Bad Nojhajmu održava se „Evropski festival Elvis“, koji stalno privlači brojne dvojnike pokojne muzičke zvezde. Osim toga postoje zvanični klubovi Elvisovih fanova u 38 zemalja. Španski grad Granada 1978. je štampao poštansku marku s njegovim likom, Savezna Republika Njemačka je to učinila 1988.
*ovaj članak je najpre objavljen na nemačkom jeziku