- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
04. 01. 2025. 08:35
Čitaj mi:
Njemačka auto-industrija se neće brzo oporaviti
Nema sumnje da se njemačkoj privredi na početku 2025. ne piše dobro. Posebno je teško pogođena automobilska industrija. Tako je najveći njemački proizvođač automobila, Folksvagen, čak riješio da počne sa zatvaranjem svojih fabrika u Njemačkoj – prvi put u istoriji kompanije.
Ipak, neposredno prije praznika postignut je dogovor sa sindikatima. Ovaj kompromis, slavljen kao „božićno čudo", predviđa ukidanje preko 35.000 radnih mjesta i smanjenje proizvodnje za skoro četvrtinu, ali bez neposrednih otpuštanja ili zatvaranja pogona. To znači da će radnicima biti ponuđena mogućnost prijevremenog penzionisanja i otpremnina do 2030. godine. Ipak, proizvodni kapaciteti će biti smanjeni za više od 700.000 vozila godišnje.
No, kriza potresa i druge automobilske koncerne i proizvođače auto-djelova i oni se pripremaju za masovna otpuštanja.
Među analitičarima tržišta postoji više osnovnih tumačenja uzroka ove krize. Štefan Bracel iz Centra za automobilski menadžment (CAM) govori o „kombinaciji teškoća, njemačkoj polikrizi".
To uključuje i činjenicu da se „nove vještine u transformaciji industrije tek moraju steći: prelazak na elektro-mobilnost, na softverski definisana vozila, na autonomnu vožnju." Pored toga, kako je izjavio za DW, prisutno je i „novo konkurentsko okruženje. I to nisu samo Tesla i Kinezi."
Jedna portparolka Udruženja automobilske industrije (VDA) je u izjavi za DW ukazala na odgovornost politike: „Prestanak subvencionisanja e-vozila u decembru 2023. i nedovoljna infrastruktura za punjenje smanjuju trenutnu prodaju i pogoršavaju situaciju."
Ferdinand Dudenhofer iz renomiranog Car-Instituta deli slično mišljenje i kritikuje „tip političara koji jednom želi električne automobile, a drugi put propagira motore sa unutrašnjim sagorijevanjem, čime zbunjuje ljude."
U upravnim odborima su spavali
Već godinama je jasno da budućnost individualnog transporta nije u razvoju motora sa unutrašnjim sagorijevanjem. Nije bitno da li se pokreću fosilnim ili sintetičkim gorivima: trend jasno ide ka e-mobilnosti.
Automobilski stručnjak Frank Švope, predavač za automobilski menadžment na Visokoj školi za srednje preduzetništvo, smatra da su „Pojedini proizvođači napravili ozbiljne greške u menadžmentu". Direktorima su, kako kaže, „glave bile u pijesku" dok su se nadali da će sve proći dobro.
Ali ne ide dobro, zaključuje Štefan Bracel. Njemačka je u međunarodnoj konkurenciji značajno zaostala. Razlozi uključuju „visoke troškove rada, visoke troškove zdravstvene zaštite i mnogo dana odmora. Sve dok ste bili bolji i inovativniji od drugih, to je još moglo da funkcioniše".
Mnogo toga je pošlo naopako
Ovaj stručnjak ukazuje na ključne probleme. Kada je riječ o klasičnim automobilima, za čiji rad su potrebna fosilna goriva, njemački proizvođači su svjetski lideri: ventili i karburatori – u to se Njemci odlično razumiju. Ali šta je sa elektronskim komponentama? Ferdinand Dudenhofer ističe da njemačke fabrike automobila „odlično razumiju današnji automobil, ali kod automobila budućnosti glavnu ulogu imaju tehnološke kompanije".
Štefan Bracel se slaže s tim. Za veterane industrije situacija je nezgodna: „Erozija starih paradigmi i znanja zaista je tragična."
Dirk Doze iz Instituta za svjetsku privredu u Kilu (IfW) smatra da je u tome srž problema. Iako „njemački inženjeri i dalje pripadaju svjetskoj eliti, nema dovoljno fleksibilnosti, posebno u menadžmentu, da bi se pridobile nove grupe kupaca, poput tehnološki entuzijastičnih mladih ljudi u Aziji".
Nije samo Kina u pitanju
Budućnost automobilskog transporta je u električnim pogonima, a Kina je u tome daleko ispred Njemačke. IfW ekonomista Doze primećuje: „Kinesko tržište e-vozila je najveće na svijetu i ono koje se najdinamičnije razvija. To ukazuje da će Kina dodatno povećati prednost."
Loša perspektiva za VW, BMW, Mercedes i Porše. Sama veličina kineskog tržišta donosi ogromnu tržišnu moć. Još gore za njemačke proizvođače: Kina nije jedina, kaže Bracel. „Srednjoročno, u Indiji će se pojaviti značajniji igrači – po uzoru na Kinu. U početku će mnogi akteri iz Kine i Koreje odlaziti u Indiju – možda u formi zajedničkih ulaganja."
Frank Švope vidi neku nadu u razvoju baterija, koji je još u začetku. Za DW je izjavio: „Baterije za elektromobilnost su daleko od savršenstva. Ovde su mogući veliki skokovi. Takođe, krajem decenije očekuje se prelazak na čvrste baterije, što bi moglo promijeniti pravila igre."
Portparolka VDA upozorava na posljedice trenutnog trenda: „Ako se nastavi, do 2035. broj zaposlenih u automobilskoj industriji u Njemačkoj biće za 186.000 manji nego 2019. godine. Već je izgubljeno 46.000 radnih mjesta od 2019. do 2023, a očekuje se gubitak još oko 140.000 radnih mjesta do 2035."
Zato poziva na brzo djelovanje politike: „Potrebno nam je manje birokratije, više trgovinskih sporazuma, konkurentniji poreski sistem i jednostavniji i brži procesi odobravanja."
Teška vremena
Čak i ako politika stvori potrebne uslove i Njemačka ponovo postane konkurentna, oporavak neće biti brz. Bracel upozorava: „Sljedeće dvije-tri godine biće veliki izazov, jer se mora rješavati mnogo strukturnih problema odjednom." Ipak, zaključuje optimistično: „Sada je i politika prepoznala njemačku polikrizu."
IfW stručnjak Dirk Doze takođe ističe da će prije biti gore nego bolje: „Biće ovo veoma teška godina za njemačku auto-industriju. Ali i godina u kojoj se moraju postaviti temelji za budućnost."
Automobilski ekspert Ferdinand Dudenhofer sugeriše da Njemačka treba da traži nove prilike na Istoku, ali i sa oprezom posmatra Ameriku: „Zato je važno otići tamo gdje se razvija novi talas. To je djelimično Kina, a može biti i Amerika. Vidjećemo da li će pod Donaldom Trampom doći do povratka u 80-e godine s motorima na unutrašnje sagorijevanje."
Zaključna riječ pripada profesoru Franku Švopeu, koji vidi barem tračak nade za njemačke proizvođače automobila. Njegov pogled na novu godinu je „Mješavina skepticizma i nade! Vjerujem da će elektromobilnost u Evropi do 2025, najkasnije 2026. Godine značajno dobiti na zamahu!"