Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Dijana Roščić  [ DW ]

11. 12. 2024. 13:59

Čitaj mi:

Njemačka i Srbija hoće litijum – iz različitih razloga

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić (levo) i nemački kancelar Olaf Šolc (u sredini) u Frajbergu razgledaju uzorak litijuma

Mnogi mediji na njemačkom, na primer, Handelsblat iz Hamburga koji je fokusiran na ekonomsku-politiku, ali i NTV, magazin Štern ili švajcarski javni servis SRF, pišu o susretu njemačkog kancelara Olafa Šolca i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Frajbergu, a povodom rudarenja litijuma u obližnjem Cinvaldu. Navode da se taj metal nalazi u rudnim poljima Frajberga, ali i da je to nalazište na njemačko-češkoj granici znatno manje od onog u Srbiji.

Frankfurter algemajne cajtunga piše da su „i Njemačka i Srbija su zainteresovane za litijum, ali iz različitih razloga“.

„Za njemačku automobilsku industriju taj metal je ključan za električna vozila. Predviđa se da će potražnja u Evropi do 2050. da poraste 35 puta. Srbija bi djelimično mogla da zadovolji taj rastući apetit za litijumom“, piše njemački list navodeći da je Evropska unija ovog ljeta sklopila sporazum sa Srbijom kao dio strategije za smanjenje zavisnosti od azijskih dobavljača. Trenutno EU i Njemačka litijum uglavnom uvoze iz Australije, Čilea i Kine.

 

A „Vučić se nada ekonomskom čudu u svojoj zemlji zahvaljujući eksploataciji litijuma. Međutim, planovi su naišli na snažan otpor u društvu: ekološki aktivisti strahuju od uništavanja prirode, dok se nacionalisti protive eksploataciji srpske zemlje“, piše novinarka Frankfurter algemajne cajtunga koja je izvještavala iz Frajberga.

Šolc već krajem avgusta bio u Frajbergu i istakao da je taj projekat od najvećeg prioriteta, a ovog utorka (10. decembar) je „u prisustvu Vučića više puta ponovio da pritom moraju biti poštovani najviši standardi zaštite životne sredine“, piše frankfurtski list.

„Vučić će pak, i pored svih razlika, vjerovatno otputovati kući s porukom protivnicima iskopavanja litijuma: ’Vidite, i Njemačka kopa litijum, pa to ne može biti toliko loše.’ Šolcu bi takva poruka odgovarala, jer on ’ne želi samo srpski litijum’, radi se i o pokušaju da se Srbija jače veže za EU“, piše list i navodi da, konkretno, Kina trenutno pokušava da dobije pristup litijumu u Srbiji.

„U suštini, radi se tome u kom pravcu ide Srbija: ka Rusiji i Kini ili ka Zapadu. Srbija je sklopila sopstveni sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom i nastavlja da odbija sankcije EU protiv Rusije.“

Jedna od probnih bušotina u Cinvaldu (fotografija iz 2023.)

„Ali, pošto pritisak na Srbiju sam po sebi izgleda ne dovodi do približavanja EU, Šolc je sada blaži prema Srbiji i njenom predsjedniku. Dok su on i EU prije izvesnog vremena jasno kritikovali autoritarne tendencije u Srbiji i isticali da mora da prizna Kosovo kao državu da bi postala članica EU, Šolc se sada u javnosti uzdržava od kritika. On je u utorak jednostavno podsjetio da su dobri odnosi u susjedstvu važni, dakle uključujući i sa Kosovom. Vučić u svojoj izjavi ne pominje Kosovo, ali kaže da njegova zemlja hoće da se reformiše u duhu EU.“

Frankfurtski list podsjeća da je, tokom posjete Beogradu ovog ljeta, Šolc „zahvalio Bogu“ što jedan od najtraženijih resursa na svijetu leži u Srbiji. „Tada mu je podršku pružila i Franciska Brantner, parlamentarna državna sekretarka u njemačkom Ministarstvu privrede, a sada predsjednica stranke Zelenih. Poruka bi mogla da glasi: Da se Kina umiješala u Srbiju, lokalnom stanovništvu sigurno ne bi bilo bolje.“

Koliko je Šolcu važan litijum pokazuje i njegov tempo, piše autorka i navodi da je „Ustavni sud Srbije 11. jula poništio raniju odluku Vučića da zaustavi proizvodnju litijuma, a kancelar je bio u Beogradu već 19. jula.“

Frankfurter algemajne cajtung na kraju piše: „Promjena tona prema Srbiji dodatno je olakšana činjenicom da Srbija preko zemalja-članica EU šalje municiju Ukrajini. Na kraju posjete Frajbergu, i Šolc i Vučić oprostili su se tradicionalnim rudarskim pozdravom: Srećno!“

Kakav je to ekološki postupak Made in Germany?

Njemački javni servis MDR prenosi: „Fokus je bio na aspektu ekološke održivosti eksploatacije“. Navodi se i to da je Rudarska akademija Frajberg razvila je inovativnu tehnologiju poznatu kao COOL, te da će ona biti iskorišćena u zajedničkom njemačko-srpskom projektu.

„Taj proces omogućava eksploataciju litijuma isključivo uz obnovljive izvore energije, bez fosilnih goriva i emisija CO2. Nakon nekoliko dodatnih koraka, dobijeni sirovi proizvod, tzv. litijum-karbonat, takvog je kvaliteta da se može direktno koristiti za proizvodnju baterija bez dodatnog pročišćavanja.“

Uzorak rude bogate litijumom iz Cinvalda u Nemačkoj

„Ono što bismo mogli da radimo u Cinvaldu, možemo primijeniti i u Srbiji. Proces je trenutno u fazi implementacije, uspješno je testiran na skali od 200 litara, a sada španska kompanija planira izgradnju pilot postrojenja“, objasnio je za MDR direktor Instituta za tehničku hemiju Martin Bertau.

Specifičnost ovog procesa, prema Bertauu, leži u njegovoj sveobuhvatnosti: „Ne fokusiramo se samo na hemijsku preradu ili eksploataciju litijuma, već i na iskorišćenje ostataka – što je centralni problem današnjice. Obično bacamo nešto što je nekada koštalo novac, a onda dodatno plaćamo da ga se riješimo. Vremena kada smo to mogli sebi da priuštimo su prošla.“

Tehnički univerzitet u Frajbergu dokazao je da proces funkcioniše. „Dakle, krećemo“, izjavio je Martin Bertau. On izražava želju da se saznanja univerziteta primijene i u eksploataciji litijuma u Srbiji – „na ekološki prihvatljiv način, bez ugrožavanja zaštićenih prirodnih područja ili turističkih regiona“, prenosi njemački javni servis.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније