Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Zilke Vinš  [ DW ]

25. 11. 2024. 13:05

40 godina projekta Band Aid i kontroverze

Originalni Band Aid iz 1984.

Etiopija je 1984. bila je pogođena velikom sušom koja je uništila većinu usjeva. Gotovo osam miliona ljudi gladovalo, procjenjuje se da je umrlo između 500.000 i milion ljudi. Potresni snimci izgladnjelih ljudi, naročito djece, obišli su svijet, podstičući nezapamćenu spremnost na donacije.

BBC-jeva reportaža bez uljepšavanja prikazala je patnju pogođenih ljudi. Među gledaocima je bio i britanski muzičar Bob Geldof, koji je odmah odlučio da nešto preduzme. Zajedno sa kolegom Midžom Jurom (pjevačem grupe Ultravoks), okupio je grupu poznatih muzičara kako bi snimili dobrotvornu pjesmu za žrtve gladi.

Bob Geldorf 1985.

Snimanje vokala počelo je 25. novembra 1984. godine, a nekoliko dana kasnije, singl „Do They Know It's Christmas" pojavio se u prodaji, praćen muzičkim spotom u kojem su učestvovali svi izvođači.

Ovako veliki broj zvijezda na jednom mjestu rijetko se viđao: Sting, Pol Jang, Boj Džordž, Džordž Majkl, Fil Kolins, Eni Lenoks, Duran Duran, Spandau Ballet, U2, Bananarama i mnogi drugi. Pjesma je premašila očekivanja i postala božićni hit broj jedan u brojnim zemljama.

„USA for Africa"

Inspirisan britanskim uspjehom, zabavljač i mirovni aktivista Hari Belafonte osmislio je sličan projekat - smatrajući da Afrikanci treba sami da rješavaju svoje probleme, umjesto da zavise od pomoći bjelaca.

USA FOR AFRICA 1985

Početkom 1985. okupio je Lionela Ričija, Majkla Džeksona i Kvinsija Džonsa, koji su zajedno producirali pjesmu „We Are the World", snimljenu uz učešće najvećih američkih zvijezda tog vremena – i crnih i bijelih. Učestvovali su Brus Springstin, Stivi Vonder, Bob Dilan, Tina Tarner, Sindi Loper, Al Žero, Dajana Ros, Dajon Vorvik, Vili Nelson i mnoge druge superzvijezde.

Bob Geldof je prisustvovao snimanju i motivisao izvođače, podsjećajući ih na užasne uslove u Etiopiji.

Njemački odgovor: „Nackt im Wind"

Geldofova ideja inspirisala je i njemačku muzičku scenu, koja je 1985. snimila pjesmu „Nackt im Wind" s fokusom na pomoć Africi. Učestvovali su Herbert Grenemajer, BAP, Volf Man, Nena, Hajnc Rudolf Kunce, Alfavil, Klaus Lage, Udo Lindenberg i Peter Mafaj.

Godine 2014, mnogi od ovih izvođača ponovo su se okupili da snime njemačku verziju pjesme „Do They Know It's Christmas", povodom 30-godišnjice originala.

Kontroverze i kritike

Iako je pjesma prikupila značajne donacije, naišla je na kritike zbog teksta, posebno stiha „Do They Know It's Christmas". Kritičari su smatrali da je apsurdno implicirati da Etiopljani, koji pripadaju jednoj od najstarijih hrišćanskih kultura, ne znaju za Božić. Smatralo se da je to ponižavajuće i odražava kolonijalistički, zapadno-centričan pogled na svijet, sugerišući da narodi Afrike ne mogu opstati bez pomoći bjelaca.

Midž Jur je odbacio kritike, ističući da pjesma nikada nije bila najvažnija, već efekat koji je postigla. U svojoj autobiografiji napisao je da je prikupljeno više od osam miliona funti, što bi danas bilo više od 13 miliona evra.

Kritike su se nastavile tokom godina, posebno povodom verzija iz 2004. i 2014. godine. Geldof je 2014. okupio nove izvođače kako bi prikupio novac za borbu protiv ebole, prilagodivši tekst pjesme.

Britansko-ganski muzičar Fjuz ODG kritikovao je pjesmu, ističući da ovakvi projekti jačaju negativne stereotipe o Africi, što može ugroziti ekonomski razvoj, investicije i turizam. Na Instagramu je izrazio nezadovoljstvo povodom nove verzije pjesme, naglasivši: „Kao Afrikanci, ne želimo da drugi pričaju našu priču."

Sa Edom Širanom, Fjuz je sada dobio bijelog saveznika. Širan se pridružio njegovoj argumentaciji i odlučio da u budućnosti svoje ime ne povezuje sa projektima koji promovišu stereotipne prikaze Afrike i njenog stanovništva. Prije deset godina, Širan je bio dio projekta, zajedno sa One Direction, Anželik Kidžo, Krisom Martinom (Coldplay), Bonom, Šinejd O'Konor i drugim zvezdama.

Međutim, Širan sada ne želi da učestvuje u novoj verziji pjesme. To nije jednostavno, jer je „Do They Know It's Christmas" za 2024. pod imenom projekta Band Aid 40, već završena i montirana kompilacija verzija iz poslednje četiri decenije. Širan je na Instagramu napisao da bi, da je bio pozvan, „s poštovanjem odbio".

Bob Geldof, s druge strane, ne prestaje da brani pjesmu i ideju koja stoji iza nje. Za televizijsku stanicu 1News izjavio je: „Ova mala pop pjesma spasila je stotine hiljada, ako ne i milione života."

Ipak, pojedine radio-stanice, poput švajcarskog SRF-a, trenutno pažljivo razmatraju da li će pjesmu uvrstiti u ovogodišnji božićni program.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније