Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Holger Hank  [ DW ]

24. 11. 2024. 18:39

Svjetsko prvenstvo u šahu: Može li Ding da zaustavi Gukeša?

Ding Liren i Domaraju Gukeš, 15.01.2023.

Za aktuelnog prvaka situacija je sportski izazovna: Kada Kinez Ding Liren naredne tri nedelje u Singapuru bude pokušavao da zadrži krunu u svijetu šaha, neće biti u poziciji favorita, kao što su često bili njegovi prethodnici. Ding je u ulozi autsajdera.

„Bio sam pomalo uplašen i sklon pretjeranom razmišljanju", priznao je Ding kineskoj novinskoj agenciji Sinhua, otvoreno govoreći o svojoj krizi. Nakon što je početkom 2023. u napetom i iscrpljujućem meču osvojio titulu svjetskog šampiona, Ding nije ostvario značajne uspjehe.

Ding Liren

„Još uvijek vjerujem da mogu da preokrenem ovaj trend, možda čak i na samom prvenstvu", izjavio je Ding, rođen 24. oktobar 1992. Oslanja se na podršku psihologa. Ipak, pogled na svjetsku rang-listu nije ohrabrujući: trenutni svjetski prvak zauzima tek 23. mjesto.

Gukeš: samouvjereni matematičar

Njegov protivnik iz Indije, Domaradžu Gukeš, je sasvim drugačiji tip. Iako ima samo 18 godina, (29.maj 2006) ove godine je osvojio gotovo sve što se moglo osvojiti: prvo mjesto na turniru kandidata za Svjetsko prvenstvo ovog proljeća, a zatim pobjedu sa indijskim nacionalnim timom na Šahovskoj olimpijadi. Trenutno zauzima peto mjesto na svjetskoj rang-listi.

Gukeš Domaradžu

Gukeš djeluje nezaustavljivo. Ukoliko bi ovaj samouvjereni matematičar, nakon troonedjeljnog duela i 14 partija, sredinom decembra izašao kao pobjednik u Singapuru - postao bi najmlađi svjetski šampion u šahu svih vremena. Ipak, pred njim je još dug put.

„Ding je već iskusio ovakve situacije, dok Gukeš nije. To bi moglo predstavljati problem za Gukeša", smatra Jan Gustafson, trener njemačkih šahista, koji kao bivši sekundant bivšeg svjetskog šampiona Magnusa Karlsena dobro razumije pritisak tokom svjetskih prvenstava. Gustafson ističe da Ding, uprkos svim teškoćama, posjeduje izuzetnu mentalnu snagu u stresnim situacijama.

„Ovo bi moglo biti vrlo interesantno prvenstvo", zaključuje on u razgovoru za DW.

Šahovska euforija u Indiji

U Indiji je borba za titulu već nedjeljama u centru pažnje ljubitelja sporta. Nedavni uspjesi Gukeša i njegovih mladih kolega Ramešbabua Pragananande i Ardžuna Erigaisija izazvali su veliki šahovski bum. Indijski velemajstori sada su skoro jednako popularni kao i zvezde kriketa - koji tamo sport broj 1.

Višvanatan Ananda i Magnus Karlsen, 9.11.2013.

Šahovski fanovi se nadaju da će Gukeš krenuti stopama Višvanatana („Viši") Ananda, prvog indijskog svjetskog šampiona koji je 2007. postavio temelje za razvoj šaha u Indiji.

Šah: i dalje sport na margini u Kini

Iako ovog puta mediji izvještavaju više nego prije dvije godine, u susjednoj Kini na intelektualni dvoboj u Singapuru gledaju mnogo trezvenije. „Pobjeda Dinga Lirena na Svjetskom prvenstvu u šahu za muškarce dodatno je pojačala interesovanje javnosti za šahovske turnire", izjavila je za DW šahovska funkcionerka Sje Đun.

Ova velemajstorka bila je prva šahovska šampionka Kine do 2001., a ta titula je od tada gotovo uvijek u kineskim rukama.

Kineskinja Sie Jun je bila svetska šampionka u šahu od 1991. do 1996. i od 1999. do 2001.Ovde igra simultanku sa decom...

Šah u Kini ima i državnu dimenziju. Tokom posljednjih 30 godina razvijen je sveobuhvatan sistem podrške šahistima – naročito šahistkinjama. Na primjer, postoji model obuke „Muškarci pomažu ženama", u kojem najbolji muški igrači podržavaju svoje ženske koleginice u timu.

Međutim, uprkos svim uspjesima i činjenici da su se kineski šahisti probili u svjetski vrh, šah u Kini i dalje ostaje sport na margini. Jedan od razloga je to što šah nije jedini popularni misaoni sport u Kini. „Sjangći (kineski šah) i Go imaju znatno širu bazu među stanovništvom", objašnjava Sje Đun, koja je ujedno i potpredsjednica Svetske šahovske federacije (FIDE).

Bez obzira na ishod borbe za svjetsku titulu u Singapuru, za nju je već sada jasno: „Centar šahovskog sporta sve više se pomjera ka Aziji."

Međunarodna šahovska federacija osnovana je 20. jula 1924. u Parizu

Gugl prvi put sponzor šahvoskog turnira

Nije samo Kina, već i Indija bilježi procvat ovog tradicionalnog misaonog sporta, koji potiče upravo iz Indije. Sve više ljudi igra šah – i to veoma dobro – i u Uzbekistanu, Iranu i Kazahstanu.

Šah

Ovaj razvoj privlači i sponzore. U prošlosti su prvenstva svijeta u šahu uglavnom finansirale kompanije blisko povezane s Rusijom. To bi sada moglo da se promijeni. Ove godine, internet gigant Gugl po prvi put je jedan od sponzora finala Svjetskog prvenstva, čiji je nagradni fond 2,5 miliona američkih dolara. Takmičenje počinje 25. novembra i traje do 12. decembra, ili dan duže - ako bude neriješeno.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније