Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kristijan Bars (NDR), Brid Rezner (NDR)  [ DW ]

15. 11. 2024. 11:59

Desetine hiljada potrošača tuži kompaniju Filips

Odgovor Filipsa: kompanija je angažovala veliku američku advokatsku kancelariju

To je vjerovatno najveće povlačenje nekog medicinskog proizvoda do sada. U ljeto 2021. godine, kompanija Philips Respironics obavijestila je o problemima sa svojim respiratornim uređajima. Postoji opasnost da se pjena koja se koristi za prigušivanje zvuka raspadne i da je pacijenti udišu. Pored toga, u nekim uređajima su otkrivene hemikalije koje mogu biti opasne po zdravlje.

Više od pet miliona pacijenata širom svijeta je pogođeno, uključujući oko 1,2 miliona pacijenata u Evropi. Oni sada mogu da se nadaju odšteti. U Italiji je udruženje za zaštitu potrošača, zajedno sa savezom nekoliko advokatskih kancelarija, u julu ove godine podnijela prvu evropsku grupnu tužbu.

Zdravstvena osiguranja obavijestila pogođene

Mjesecima su očigledno samo rijetki pogođeni bili obaviješteni o tome. Međutim, u proteklih nekoliko  nedjelja, prema istraživanju njemačkog javnog servisa NDR, nekoliko zdravstvenih osiguravajućih kuća pisalo je desetinama hiljada osiguranika koji su koristili takav uređaj kako bi ih obavijestili o mogućnosti pridruživanja tužbi.

„Ukoliko grupna tužba bude uspješna, biće vam isplaćeno novčano obeštećenje“, stoji u pismu njemačke zdravstvene osiguravajuće kompanije AOK. Registracija je besplatna, a čak i ako tužba ne bude uspješna, neće biti nikakvih troškova. Međutim, u slučaju uspjeha, italijanska advokatska kancelarija koja vodi slučaj dobiće četvrtinu odštete.

Zbog toga se za tužbu već prijavilo oko 20.000 pacijenata iz Njemačke. To je potvrdila njemačka advokatska kancelarija „Hemmerich & Rohde“, koja je takođe dio udruženja advokatskih kancelarija. U saradnji s kompanijama za zdravstveno osiguranje, postavila je internet-stranicu za registraciju zainteresovanih za tužbu.

Jednostavnije tužbe u Italiji

Prema podacima italijanske advokatske kancelarije, nekoliko hiljada ljudi iz drugih zemalja već se registrovalo za kolektivnu tužbu – na primjer, iz Italije, Belgije, Španije, Francuske, Bugarske, Danske i Švedske.

U Italiji je pacijentima koji su pogođeni tim problemom lakše da dobiju novčanu nadoknadu nego pred njemačkim sudovima. Naime, prema riječima advokata, u Italiji je dovoljno da pacijenti dokažu da su koristili „neispravan“ uređaj. U Njemačkoj, međutim, moraju da dokažu da su konkretno oštećeni tim uređajem, što je u većini slučajeva teško izvodljivo. U odgovoru na upit, na ovu činjenicu ukazuje i kompanija Filips.

Filips pokreće sudski postupak protiv zdravstvenih osiguranja

Informativno pismo je neobičan korak koji su preduzele kompanije za zdravstveno osiguranje. Za kompaniju Filips to, čini se, prelazi granice. Prema istraživanju novinara NDR-a, kompanija je pokrenula pravni postupak i angažovala veliku američku advokatsku kancelariju. Filips je, kako se navodi, podnio zahtjev Socijalnom sudu u Minhenu za „izdavanje privremene mjere“. Cilj je očigledno da se zdravstvenim osiguravajućim kućama zabrani da nastave da šalju takva informativna pisma.

Na novinarski upit, Filips nije želio da komentariše slučaj. Iz kompanije poručuju da ne komentarišu pravne postupke koji su u toku. U principu, kompanija ističe da dosadašnji rezultati testiranja upućuju na zaključak da je „malo vjerovatno da je upotreba uređaja za terapiju spavanja prouzrokovala bilo kakvu značajnu štetu po zdravlje pacijenata“.

Rok do kraja godine

Predstavnik bavarskog ogranka zdravstvenog osiguranja AOK, koje je značajno doprinijelo  informisanju pacijenata, iznenađen je pravnim postupkom koji je pokrenuo Filips. „Kao zdravstveno osiguranje, navikli smo da imamo mnogo posla s proizvođačima medicinskih uređaja kada se pojave problemi, ali ovdje očigledno želi da se spriječi da svoje osiguranike detaljno informišemo“, kaže Dominik Širmer, šef odeljenja AOK Bavarska za borbu protiv nepravilnosti u sistemu zdravstvene zaštite.

A portparol zdravstvenog osiguranja BARMER kaže: „Smatramo da je naša dužnost da se zalažemo za prava naših osiguranika i njihovu sigurnost. Na taj način im omogućavamo da sami odluče da li žele da podnesu zahtjeve za odštetu.“

Ukoliko Filips bude uspješan u pravnom postupku, pogođenim pacijentima bi moglo biti teško da ostvare pravo na novčanu naknadu. U junu 2021. godine Filips je pokrenuo povlačenje respiratornih uređaja. Tri godine kasnije – 31. decembra. ove godine – ističe rok zastarelosti, a time i mogućnost da pogođeni pacijenti zatraže odštetu. Do tada se očekuje i odluka Socijalnog suda u Minhenu o privremenoj mjeri.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније