- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
06. 11. 2024. 04:20
Ko god da pobijedi u SAD, Evropa mora više da se bavi sobom
Retko kojim povodom su prostorije predstavništva pokrajine Baden-Virtemberg u Berlinu bile toliko pune kao ove američke izborne noći.
Aspen Institut je organizirao „izbornu noć“ na koju je pozvao više od 1.200 političara, ekonomista, naučnika i umjetnika.
Brojni poznati predstavnici berlinskog javnog i političkog života su od 22 sata u različitim diskusijama raspravljali o važnosti američkih predsjedničkih izbora i njihovom uticaju na Njemačku i cijeli svijet, te pomno pratili izvještaje američkih medija.
Među gostima je bio i visoki predstavnik za BiH, Kristijan Šmit, u funkciji predsjednika Njemačkog atlantskog društva, na kojoj je skoro pune dvije decenije.
Glavni cilj ove asocijacije osnovane 1956. godine je jačanje veza sa SAD te promocija NATO.
„Amerikanci drukčije funkcionišu i moramo prihvatiti da oni odlučuju ko će voditi njihovu zemlju iduće četiri godine“, kaže Šmit za DW.
„No, naravno da će njihova odluka imati veliki uticaj na cijeli svijet, pa i na zemlje Zapadnog Balkana, naročito kad je u pitanju bezbjednosna politika. Tu je Evropska unija u sličnom položaju prema Americi kao recimo BiH prema EU“, nastavlja on.
Kako kaže Šmit, Evropa se mora pripremiti da sama više ulaže u vojsku i odbranu i da se više sama stara o bezbjednosti – ko god da pobijedi u Americi.
„Jednako kao što političari u BiH treba da preuzimaju više političke odgovornosti, a ne očekivati da EU rešava njihove probleme“, zaključuje Šmit za DW.
Amerika ostaje partner i u slučaju Trampove pobjede
I demohrišćanski poslanik Jirgen Hart, koji se bavi spoljnom politikom, kaže da je jedno sigurno – SAD će i posle izbora ostati najvažniji politički, strateški i ekonomski partner Njemačke i Evropske unije.
„Još za vrijeme prvog mandata Donalda Trampa nam je postalo jasno da, što se tiče odbrambene politike, ne možemo da se oslanjamo na to da će nas Amerika braniti od Putina ili bilo koga“, kaže on.
„Mislim da ćemo, nezavisno od toga, morati da sklopimo i novi trgovinski ugovor sa Amerikom, sličan onome koji smo potpisali sa Kanadom. Situacija u cijelom svijetu je veoma teška, čekaju nas novi zadaci i izazovi, svejedno ko pobijedi u Americi“, smatra Hardt.
Direktorica Aspen Instituta, Stormi-Anika Mildner ne očekuje brze konačne rezultate i strahuje od eventualnih novih prebrojavanja glasova u nekim od američkih država koji bi mogli izazvati iste probleme kao one nakon izbora prije četiri godine.
No, ove izborne noći su se zagovornici i demokrata i republikanaca u Berlinu do kasnog jutra družili i diskutovali, pijući šampanjac, pivo i vino. Ko će imati razloga za pravo slavlje, ostaje da se vidi.