Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Aleksandra Mudreša (iz Podgorice)  [ DW ]

31. 10. 2024. 14:29

Crna Gora ostaje lider u procesu evrointegracija

Visoki predstavnik EU Žozep Borelj i komesar za proširenje Oliver Varhelji predstavljaju izveštaj o zemljama-kandidatima, Brisel, 30. oktobra 2024.

Napredak u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i slobodi medija, uz upozorenja sudstvu i tužilaštvu da ubrzaju procese protiv organizovanog kriminala, rizičan program „Evropa sad 2“ i narušeni odnosi s Hrvatskom – to je rezime Godišnjeg izvještaja o napretku Crne Gore u evropskim integracijama koji je predstavljen u Briselu.

Mapa puta za vladu Crne Gore

Nakon dobijanja Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR) u junu ove godine, Crna Gora je dobila veliki zamah u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom, u kojima sada treba da pruži konkretne rezultate na terenu. Evropska komisija traži da se suđenja više ne odlažu i ne opstruiraju, i traži hitne izmjene Zakona o finansiranju političkih partija kako bi se znalo kako stranke troše veliki novac. Kao izazove, između ostalog, ističe ponovne tenzije i međuetničke polarizacije, kao i nesuglasice unutar Vlade.

Za premijera Milojka Spajića takav izvještaj Evropske komisije izraz je društvenog sazrijevanja. On poručuje da „neće nikome dozvoliti da ugrozi evropski put“.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i premijer Crne Gore Milojko Spajić u Podgorici 26. oktobra 2024.

Poslanik vladajuće Demokratske Crne Gore Duško Stjepović za DW kaže da je Crna Gora siguran spoljnopolitički partner Evropskoj uniji, stabilna na unutrašnjem planu, a ubrzanim reformama, kako navodi, parlamentarna većina biće podrška vladi i čitavom društvu. „Izvještaj potvrđuje da je s početkom rada ove vlade splasnula polarizacija i konačno postignut mnogo viši stepen političke stabilnosti i konsenzus o EU-prioritetima“, poručuje Stjepović.

Poslanica opozicione URE i bivša koordinatorka Ministarstva evropskih poslova, Ana Novaković Đurović, kaže da se Crna Gora u izjavama evropskih zvaničnika i dalje prepoznaje kao lider tog procesa u regionu, te da je to prilika koja se ne smije propustiti. Zato je, dodaje, važno da se nalazi sagledaju objektivno, a ne slavljenički, i da budu mapa puta za sve subjekte u društvu, ali prije svega za Vladu.

„Nakon dobijanja IBAR-a, ova vlada i parlamentarna većina pomjerili su fokus sa evropske integracije i to Izvještaj jasno odslikava. Donošenje zakona bez javnih rasprava i na brzinu u parlamentu, pogoršavanje odnosa sa susjedima, konkretno sa Hrvatskom, prepoznati su kao sporne tačke djelovanja nakon dobijanja IBAR-a“, navodi za DW Novaković Đurović.

Još puno posla do ugovora o pridruživanju

Evropska komisija preporučila je Evropskom savjetu sastavljanje ugovora o pristupanju Crne Gore, ali, kako poručuju iz Delegacije Evropske komisije u Podgorici, time se ne bi trebalo zanositi.

„Ne zanosite se time, to je tehnička stvar. Imamo 30 poglavlja, od kojih bi četiri do kraja godine trebalo da se zatvore. Imate onda države-članice Evropske unije koja odlučuju o budućnosti Crne Gore u EU“, podsjetio je šef Delegacije EU u Podgorici Johan Satler.

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji iz Brisela je u srijedu (30. oktobar) poručio da bi do kraja idućeg mandata Evropske komisije Crna Gora mogla da postane 28. članica EU.

Komesar za proširenje EU Oliver Varhelji

Da je Crna Gora na tom putu, poručila je tokom nedavne posjete Podgorici i predsjednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen.

Njene poruke jesu znak ohrabrenja, kaže Ana Novaković Đurović, „upravo s ciljem da se ovaj fokus na usvajanju evropskih standarda zadrži“.

Njen kolega iz Parlamenta, Duško Stjepović, poručuje da parlamentarna većina građanima duguje predan rad i članstvo u Evropskoj uniji do 2028. godine, a tvrdi da će se to i desiti. „Da pohvale predsjednice Evropske komisije nisu samo pohvale radi pohvala ili tapšanje po ramenu, pokazuju konkretni primjeri i sadržina i suština Izvještaja koji se ne radi na osnovu ’priče’, već predstavlja sveobuhvatni pregled aktivnosti na ispunjenu mjerila iz pregovaračkih poglavlja“, dodaje Stjepović.

Program „Evropa sad 2“ – rizik za javne finansije?

To što je vlada povećala minimalnu zaradu i ostale plate, te prepolovila penzione doprinose, predstavlja značajan rizik za javne finansije, uprkos određenim kompenzacionim mjerama i programu ubrzanih investicija – ocijenjeno je u izvještaju Evropske komisije.

„Imajući u vidu ranjivost uslovljenu velikim zaduženjima, te velike finansijske izdatke koje će izazvati program ’Evropa sad 2’, neophodno je odgovorno upravljanje sa kompenzacionim mjerama uz stroži fiskalni pristup“, navodi se u Izvještaju.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen tokom posete Podgorici 26. oktobra 2024.

Za poslanicu Novaković Đurović to je očekivano. „Najveći adut ove vlade i parlamentarne većine u oblasti ekonomije, program ’Evropa sad 2’, dobio je jasno upozorenje: da ove mjere mogu da predstavljaju značajan rizik za javne finansije“, kaže.

Zaposleni u Crnoj Gori ovih dana primili su uvećane plate, pa se minimalna zarada sada kreće od 600, do 800 evra, a prosječna bi trebalo da iznosi oko hiljadu.

Crna Gora je, inače, dobila najpozitivniji izvještaj Evropske komisije od svih zemalja regiona. Srbija, po viđenju Evropske komisije, malo napreduje, a posebno joj se zamjeraju veze s Rusijom. Bosna i Hercegovina ostvarila je neke rezultate, ali Brisel brine secesionističko djelovanje vrha Republike Srpske. I ta zemlje, kao i Kosovo, Albanija i Sjeverna Makedonija, pozvane su da nastave s reformama.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније