- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
14. 08. 2024. 13:01
Prva potjernica zbog napada na gasovod Sjeverni tok
Skoro dvije godine nakon napada eksplozivom na gasovode Sjeverni tok u Baltičkom moru, savezni njemački tužilac Jens Romel dobio je od suda prvi nalog za hapšenje osumnjičene osobe. Prema informacijama više njemačkih medija, na potjernici je Ukrajinac Volodimir Z, za koga se navodi da je donedavno boravio u Poljskoj.
Osumnjičeno je još dvoje ukrajinskih državljana, muškarac i žena. Oni su takođe, kako se navodi u istrazi, učestvovali u napadu – vjerovatno kao ronioci koji su pričvrstili eksploziv na cjevovode.
Informacije o osumnjičenima zasnovane su, između ostalog, i na dojavama jedne strane obavještajne službe. Kako su već objavili njemački mediji nakon prethodnih istraga, napadači su navodno u septembru 2022. godine plovili Baltičkim morem na njemačkoj jedrilici pod imenom „Andromeda“.
Nalog za hapšenje izdat je u junu
Čini se da su istražitelji Saveznog ureda kriminalističke policije (BKA) i Savezne policije postigli napredak u jednom od najspektakularnijih slučajeva poslednjih decenija. Dok su Švedska i Danska već početkom godine obustavile istragu o tom slučaju, njemački generalni savezni tužilac (GBA) nastavio je postupak zbog sumnje da je „eksplozija namjerno izazvana“ i da je riječ o „protivustavnoj sabotaži“. Portparolka državnog tužioca nije za sada medijima odgovorila na pitanje o nalogu za hapšenje.
Istražitelji su u proteklih nekoliko mjeseci očigledno uspjeli da prikupe dovoljno dokaza, tako da su početkom juna od istražnog sudije Saveznog suda pravde dobili nalog za hapšenje Ukrajinca Volodimira Z. Kako prenose mediji, njemački tužioci su se u junu obratili poljskim vlastima sa evropskim nalogom za hapšenje u nadi da bi osumnjičeni tamo mogao da bude priveden.
Na nepoznatoj lokaciji
Prema istraživanju novinara ARD-a, Zidojče cajtunga i Cajta, njemački istražitelji pretpostavljaju da je Volodimir Z. poslednji put boravio u jednom poljskom gradu zapadno od Varšave, ali se nakon toga izgubio i nejasno je da li se vratio u Ukrajinu.
U kratkom telefonskom razgovoru obavljenom u utorak, Volodimir Z. je bio iznenađen optužbom i negirao je da je umiješan u napade na Sjeverni tok.
Poljska strana za sada nije odgovorila na njemački zahtjev za pravnu pomoć i nije poznato zašto poljske vlasti nisu uhapsile Volodimira Z. Prema zajedničkim pravilima o Evropskom nalogu za hapšenje, koje i Njemačka i Poljska smatraju obavezujućim, hapšenje bi trebalo da se obavi u roku od 60 dana i to bez daljeg ispitivanja od strane Poljske. Taj rok je sada istekao.
Vozač prepoznao Volodimira Z.
Bijeli kombi, koji je 8. septembra 2022. fotografisala kamera saobraćajne policije na ostrvu Rigenu, u njemačkoj pokrajini Meklenburg Prednja Pomeranija, navodno je igrao važnu ulogu u izdavanju naloga za hapšenje protiv Volodimira Z. Jedrilica „Andromeda“ je, između ostalog, pristala i u luci na tom ostrvu, a istražitelji su uspjeli da u velikoj mjeri rekonstruišu njenu rutu.
Sumnja se da je kombi korišćen za prevoz ronilačke opreme. Navodi se i da je vozač dobio zadatak da preveze nekoliko Ukrajinaca. On je navodno na fotografijama policije identifikovao Volodimira Z. kao jednog od putnika. Naime, pored samog vozača, na fotografiji se može vidjeti još jedan čovjek koji veoma liči na Volodimira Z. Ti dokazi dodatno su potkrepljeni tokom kontrole na njemačko-poljskoj granici.
Ruski prirodni gas za Evropu
U napadu koji se dogodio 26. septembra 2022. godine, na dubini od oko 80 metara na dnu Baltičkog mora, uništene su tri od četiri cevi na oba gasovoda Sjeverni tok. Godinama se kroz gasovod Sjeverni tok 1 veliki dio ruskog prirodnog gasa isporučivao direktno u Njemačku. Mnoge istočnoevropske, ali i zapadne zemlje više puta su kritikovale taj projekat i upozoravale na geopolitičke posledice zaobilaženja istočne Evrope.
Posle početka ruskog agresorskog rata na Ukrajinu i potonjih sukoba sa Zapadom, Moskva je obustavila isporuke i to prije nego što je Sjeverni tok 1 uništen. Gasovod Sjeverni tok 2 još nije ni bio pušten u rad zbog političkih sporova.
Nema direktnih veza sa ukrajinskom državom
Ostaje nejasno u kojoj mjeri su državni organi u Ukrajini mogli biti uključeni u pripremu i izvođenje sabotaže. U svakom slučaju, istraživanje nije otkrilo nikakve direktne veze s ukrajinskom vojskom ili ukrajinskim tajnim službama sa osumnjičenim za kojim je sada izdat nalog za hapšenje, kao ni sa drugo dvoje osumnjičenih.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ranije je odbacio mogućnost bilo kakve umiješanosti njegove vlade u taj napad. On kao predsednik izdaje odgovarajuća naređenja – ali to ovdje, kako je tvrdio, nije bio slučaj. Šef ukrajinske obavještajne službe to je takođe demantovao: „Više sam nego siguran da niko od zvaničnika u Ukrajini nije mogao da ima veze s tim“, rekao je Kirilo Budanov početkom godine za ARD.
Njemci sumnje u informacije iz Poljske
Prošle godine je, pored Ukrajine, u fokus njemačkih istražitelja dospjela i Poljska. Njihova teza bila je sledeća: odlučujuća podrška za napad postojala je u Poljskoj. Dok njemački istražitelji pretpostavljaju da je za napad korišćena jedrilica „Andromeda“, bivši državni sekretar Stanislav Zaren je prošle godine u intervjuu za ARD rekao: „Nismo pronašli nikakve tragove da je u te događaje umiješana ta jedrilica“.
Video-snimci su izbrisani
Prema poljskim informacijama, posada je provjerena tokom pristajanja u Kolobžegu u Poljskoj – bez rezultata. Putovanje je imalo „čisto turistički karakter“, rekao je bivši poljski državni sekretar i dodao da je posada očigledno tu „tražila zabavu“. Ujedno, kaže, na brodu nije primjećen „niko ko je prošao čak i osnovnu vojnu obuku ili obuku vezanu za sabotaže“. U njemačkim istraživačkim krugovima sumnjalo se u te informacije iz Poljske.
Njemački istražitelji više puta su tražili od svojih poljskih kolega da objave snimke nadzornih kamera iz luke Kolobžeg. Nedavno je jedan poljski portal naveo da nema dostupnih video-snimaka, odnosno da su snimci ranije izbrisani, kako to nalaže zakon.
Proukrajinski stavovi u mrežama
Prema istraživanju, pored Volodimira Z, u trojki je bio i par koji vodi školu ronjenja u Ukrajini, a u kojoj je Z. navodno ranije radio kao instruktor ronjenja. A možda radi i dalje? Škola ronjenja tog ukrajinskog para nudi, naime, ronilačke ture u inostranstvu.
Dok je Volodimir Z. manje aktivan na društvenim mrežama na internetu, objave bračnog para Jevhen U. i Svitlana U. ukazuju da oni zastupaju jasno proukrajinski i patriotski stav: Ukrajinka je tako aktivna u raznim grupama na Telegramu koje se angažuju za pružanje pomoći ratnim izbjeglicama iz Ukrajine, pa i u Njemačkoj. Ona je na internetu dijelila i informacije o akcijama za pomoć ukrajinskoj vojsci – prikupila je, na primjer, novac za uređaje za noćno osmatranje koji su očigledno bili namijenjeni vojsci. I njen muž je takođe na internetu iznosio jasne proukrajinske stavove.
Svitlana U. je u telefonskom razgovoru odgovorila da oni ne znaju ništa o napadu na Sjeverni tok. U septembru 2022. godine, kada se dogodio napad na gasovode, bila je, kaže, na odmoru u Bugarskoj. Trenutno je u Kijevu. Ona je navela i da ne poznaje osumnjičenog Volodimira Z. Njen suprug, koji je i direktor škole ronjenja, nije se javljao na telefon, već je želio da pisanim putem odgovori na pitanja.
Rana sumnja
Za njemačke istražitelje, sve je jasnija slika toga kako je prije skoro dvije godine moglo da dođe do uništenja gasovoda Sjeverni tok: nekoliko mjeseci nakon eksplozija, oni su imali indicije da je „Andromeda“ korišćena za taj napad. Na brodu, pored svih vrsta DNK-tragova i otisaka prstiju, istražitelji su pronašli i tragove specijalnog visokoeksplozivnog sredstva kakvo prvenstveno koristi vojska.
Očevici su ispričali da je početkom septembra 2022. nekoliko muškaraca i jedna žena isplovilo „Andromedom“ iz Rostoka. Brod je, kako se navodi, pristajao u Vijeku na Rigenu, zatim na malom danskom ostrvu Kristijanso, pa u Sandhamnu u Švedskoj i onda u Kolobžegu u Poljskoj – prije nego što se konačno vratio u Rostok. Jedan skiper tvrdi da je u jednoj od luka čuo kako posada razgovara na ukrajinskom.
Informacije jedne strane obaveštajne agencije – ali uz uslov…
Njemačka Savezna obavještajna služba (BND) ovog proljeća dobila je ključne informacije o osumnjičenim roniocima iz Ukrajine, što se dogodilo nakon istraživanja novinara javnog servisa ARD i listova Zidojče cajtung i Cajt. Međutim, obavještajne informacije stigle su BND-u uz ograničenje da se one ne mogu direktno uključiti u krivični postupak. Time se željelo da se prikrije porijeklo informacija i zaštititi izvor, što je uobičajena praksa u radu obavještajnih službi.
Savezna policija i BKA zato su mjesecima naporno radili da kroz sopstveni istražni rad dođu do što više takvih dokaza o ukrajinskoj ronilačkoj trojki. Ono što su prikupili očigledno je toliko jasno da je sudija Saveznog suda pravde (BGH) sada izdao nalog za hapšenje u najmanje jednom slučaju.
Tim novinara iz NDR-a, WDR-a, rbb magazina „Kontraste“, studija ARD u glavnom gradu Njemačke, SWR-a, Zidojče cajtunga i Cajta zajednički istražuje pozadinu sabotaže gasovoa Sjeverni tok. U istraživanje su uključeni i međunarodni partneri Expressen, frontstory.pl, Delfi i NOS/Nieuwsuur.