- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
24. 07. 2025.
10:32 >> 14:41
5
Radunović: Organizovati referendum na kojem bi građani Boke odlučili da li žele da Kotor ostane na listi UNESCO-a
Satelitsko snimanje teritorije Crne Gore završeno je i svi vlasnici nelegalnih objekata moći će da ih legalizuju u roku od 6 mjeseci, saopštio je mininistar prostornog planiranja,urbanizma i državne imovine Slaven Radunović.
"Ovaj snimak je nulti snimak na osnovu kojeg će se vršiti kontrola nove gradnje. Nelegalni objekti koji budu započeti posle snimanja biće srušeni', poručio je Radunović.
Procjenjuje se da je 120 hiljada nelegalno sagrađenih objekata.
Ministar je povodom godine od rekonstrukcije Vlade i preuzimanja ovog resora s novinarima podijelio učinke rada.
Na pitanja novinara, Radunović je kazao, da će gradnja na Veljem brdu početi do kraja godine.
Komentarišući izvještaj UNESCO-a kojim se traži moratorijum na gradnju, na području Kotora ali i više bafer zona u tom dijelu primorja ,ministar kaže da ce to biti veliki problem, jer se plaši da se to odnosi na gradnju u cijeloj Boki.
To bi, smatra ministar, onemogućilo dalji naročito infrastrukturni razvoj tog dijela države.
Zato smatra da bi najbolje bilo organizovati referendum na kojem bi građani Boke odlučili da li žele da Kotor ostane na listi UNESCO.
Radunović je, komentarišući izvještaj UNESCO-a kojim se traži moratorijum na gradnju na području Kotora, rekao da će to biti „veliki problem“.
Prema njegovim riječima, to se odnosi na gradnju u cijeloj Boki kotorskoj i znači potpuni prestanak njenog razvoja u bilo kom smislu.
“Mislim da, kao i druge države i gradovi, treba da podvučemo crtu i razmislimo šta dalje. Da li imamo više koristi od činjenice da smo na listi UNESCO-a, ili imamo više štete što ne možemo da izgradimo most preko Bokokotorskog zaliva”, naveo je Radunović.
On je kazao da bi, ako Crna Gora ostane dio UNESCO-a, sabraćajni problem mučio građane Boke još mnogo godina, dok bi država pretrpjela direktnu štetu zbog obaveza koje ima prema investitorima koji su obezbijedili dozvole.
Radunović je rekao da je i na Vladi iznio stav da sve relevnatne institucije u Crnoj Gori, koje su vezane za taj problem, treba da otvore javnu raspravu.
"A što da ne - i da se raspiše referendum za građane Boke“, dodao je Radunović.
Podsjetimo, UNESCO je dao rok državi da do februara naredne godine zaustavi urbanističku stihiju i obezbijedi stvarnu zaštitu Kotora, u suprotnom će to područje upisati na listu svjetske baštine u opasnosti.
Početkom jula iz UNESCO-a je stigao izuzetno oštar izvještaj o zaštićenom području Boke Kotorske, traže hitnu zabranu gradnje, brojne reforme, pod prijetnjom upisa područja na Listu svjetske baštine u opasnosti.
Коментари5
Остави коментар