- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 07. 2025.
14:12 >> 14:12
Čitaj mi:
I pored povećanja, penzije i dalje tri puta manje u odnosu na evropski godišnji prosjek
Namjera izvršne vlasti je da poboljša nepovoljan ekonomski položaj penzionera, ali korekcija minimalne zarade i nedavna usklađivanja i dalje stvaraju nepravedan jaz među penzionerima sa dužim stažom. Cijelokupno svi penzioneri su izloženi udaru inflacije što urušava kvalitet njihovog života. I pored povećanja minimalne penzije na 450 eura i prosječne oko 540, ona i dalje tri puta zaostaje u odnosu na evropski godišnji prosjek.
Ovogodišnje usklađivanje penzije od 3,1 odsto za prva četiri mjeseca odnosi se samo na 42.000 penzionera od ukupno 130.000.
Sedamdeset hiljada penzionera sa minimalnim penzijama nije dobilo povećanje, a 18.000 je, kako saopštavaju, u Nevladinom udruženju penzionera, izgubljeno u obračunu. Njihove penzije miruju do naredne godine i prema njihovoj računici izgubili su 17% kupovne moći penzije u tom periodu. Na to su nam ukazali i u Podgoričkom udruženju penzionera.
"Oštećeni smo, faktički se samo dva puta godišnje vrši usklađivanje, a ono treće može da se ubroji i u prethodnu godinu i u narednu ili u onu tamo, tek uglavnom faktički dva puta. Sa srazmednim penzijama još ništa nije regulisano sa mnogim zemljama", ističe predsjednik Udruženja, ujedno i potpredsjednik Saveza penzionera Crne Gore Krsto Radusinović.
Brojna populacija penzionera suočena je i sa drugim egzistencijalnim problemima, prevashodno stambenim i zdravstvenim, naglašava Radusinović.
"Mnogo bi imalo, zbog čega nismo zadovoljni uopšte, odnosom prema nama, prema gradnji stanova, klubovima čije prostorije su zatvorene već dvije godine, na preglede i operacije se čeka mjesecima, lista ljekova se ne povećava, a često ih i nema i upućeni smo na privatne klinike i apoteke", kaže Radusinović.
Penzije su redovne, a deficit u fondu PIO za pet mjeseci iznosi 198 miliona eura. Od priloga za penzijsko osiguranje za pet mjeseci naplaćeno je 126,9 miliona eura, dok je istovremeno, kako je navedeno u izvještaju Ministarstva finansija, za isplate penzija utrošeno 325,2 miliona eura.
"Ako bude ovako da se urušava Fond PIO pitamo se iz kojih će fonova naša djeca primati penzije", naglasio je Radusinović.
U razvijenim evropskim zemljama, Norveškoj i Danskoj, prosječne godišnje penzije premašile su 30.000 eura.
Italija ima najveću prosječnu penziju, među četiri najveće članice EU, preko 19,5 hiljada eura. U zemljama kandidatima za EU najniže penzije su u Albaniji, preko 1.600 eura godišnje, Turskoj blizu 3.000 eura, u Srbiji i Bosni i Hercegovini preko 3.000 eura. U Crnoj Gori prosječna penzija iznosi 3.962 eura godišnje, podaci su Eurostata.
Коментари0
Остави коментар