- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
03. 05. 2025.
10:48 >> 10:49
Sindikat medija: Položaj novinara nije na nivou koji bi garantovao njihovu sigurnost
Na Svjetski dan slobode medija, podsjećamo da položaj medijskih profesionalaca u Crnoj Gori i dalje nije na nivou koji bi garantovao njihovu sigurnost, dostojanstvo i profesionalnu autonomiju. Iako su zabilježeni određeni pomaci, suštinska borba za slobodne medije još traje, saopštioje Sindikat medija.
Kako su kazali, tokom 2024. godine u medijskom sektoru, kao i u ostatku države, došlo je do povećanja zarada, usljed sprovođenja programa Evropa sad 2.
"Ipak, primanja medijskih radnika i radnica i dalje su ispod državnog prosjeka, odnosno bliža su minimalnoj nego prosječnoj zaradi – koja, osim što je nedovoljna za dostojanstven život, ne odražava značaj koji pripadnici ove profesije imaju u očuvanju demokratskog poretka. “Nasilje i pritisci na novinare ne jenjavaju. U 2024. u bazi SafeJournalist zabilježena su 24 incidenta, što je značajno više u odnosu na prethodnu godinu, kada ih je bilo 16. U Sindikatu medija nismo zabrinuti isključivo zbog kvantitativnog porasta, već i zbog prirode samih napada – poput brutalnog fizičkog napada na Anu Raičković. Ohrabruje, međutim, što je ovaj slučaj dobio sudski epilog – što je nastavak trenda bržeg rješavanja slučajeva gdje su medijski radnici žrtve. Kao i u prethodnim godinama, Sindikat medija nastaviće da aktivno jača kulturu bezbejdnosti u medijskom sektoru, naročito kada su u pitanju obuke o procjenama rizika te aktivno učešće u uspostavljanju nacionalnog odgovora na bezbjednosne izazove”, preciziraju u saopštenju.
Osim fizičke i ekonomske sigurnosti, ističu, jednako je važno, kažu oni, raditi na unapređenju psihološke bezbjednosti medijskih radnika i radnica, ali da su uprkos svemuneke kolege ipak dodatno marginalizovane.
"Kako je poručeno sa izložbe „Iz kadra u kadar: Priče o novinarstvu“ koju smo organizovali, u Crnoj Gori postoji oko 230 registrovanih medija, a istovremeno samo oko 15 aktivnih fotoreportera. Većina njih radi za dnevne novine ili strane agencije, dok ih domaći portali gotovo uopšte ne angažuju. To jasno svjedoči o ugroženosti novinske fotografije, koju sve češće zamjenjuju beživotne ilustracije i fotografije snimljene mobilnim telefonima – baš kao što brze i površne vijesti potiskuju segment po segment pravog, profesionalnog novinarstva”, Kažu iz SMCG.
Pozitivan iskorak predstavlja novi Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama koji tek treba da bude primijenjen u punoj mjeri, i koji će, nadaju se, riješiti dugogodišnji problem finansiranja lokalnih javnih emitera ali i uticati na bolji ekonomski položaj zaposlenih u tim medijima.
Коментари0
Остави коментар