- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 04. 2025.
14:00 >> 14:00
Aleksić i Zeković: U Crnoj Gori i dalje niska svijest o činjenicama iz prošlosti
Potpredsjednik Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama Budimir Aleksić razgovarao je danas sa aktivistom za ljudska prava i članom Građanske inicijative “21. maj” Aleksandarom Sašom Zekovićem, o dosadašnjem toku i rezultatima procesa suočavanja svih političkih i društvenih struktura i javnosti sa negativnim nasljeđem iz prošlosti Crne Gore.
Na samom početku razgovora minutom ćutanja odata je pošta civilima, među kojima je i bilo i troje djece, koji su, na današnji dan, prije 26 godina, pogunili prilikom NATO bombardovanja mosta u Murini.
“Zajednički su konstatovane i pozdravljene aktivnosti aktuelnog saziva Vlade Crne Gore u obezbjeđenju pravde za žrtve kršenja ljudskih prava, a koje vode i u pravcu priznanja odgovornosti države, dobijanja očekivanih obeštećenja i odgovarajuće memorijalizacije i njegovanja sjećanja na te događaje. Žrtvama NATO bombardovanja u Murini i njihovim porodicama konačno je priznat status civilnih žrtava rata. Vlada Crne Gore donijela i odluku o isplati jednokratnih naknada porodicama stradalih žrtava u Murini, žrtvama deportacije izbjeglica i otmice putnika iz voza u Štrpcima”, ističe se u saopštenju.
Kako dodaju prepoznat je i dosljedan doprinos organizacija civilnog društva i braniteljki i branioca ljudskih prava na izgradnji otvorenog društva zasnovanog na vladavini prava.
Posebno je pohvaljen doprinos Akcije za ljudska prava i drugih nevladinih organizacija (NVO) koje, uz stručnu pomoć, decenijama pružaju jasnu sliku o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori.
Sagovornici su podržali zahtjev navedene NVO da se konačno pokrene i pitanje odgovornosti onih koji su bili nadležni da stanovnike Murina upozore na opasnost od bombardovanja.
“Konstatovana je da je u Crnoj Gori i dalje niska svijest o istini i činjenicama o prošlosti što otežava dijalog, podstiče nerazumijevanje i polarizaciju i otežava konkretnije rezultate. To se odnosi i na period socijalističke revolucije 1941-45 i poratni period u kojem su, uglavnom iz ideoloških razloga, stradale brojne nevine civilne žrtve koje i dalje čekaju na priznanje i odgovarajući humanistički odnos države prema njihovim posmrtnim ostacima”, ističe se u saopštenju iz Kabineta potpredsjenika.
Zeković je upoznao Aleksića da su do sada zbog pojedinačnih zločina određenih partizanskih jedinica Specijalnom državnom tužilaštvu podnijete krivične prijave zbog ratnih zločina u Nikšiću, Baru i na Cetinju, kao i da su upućene inicijative memorijalizacije tih zločina prema lokalnim vlastima opštine Bar i Prijestonice Cetinje.
“Na ovim prijavama i inicijativama memorijalizacije zajednički rade ili ih podržavaju crnogorski, albanski i srpski intelektualci i aktivisti kao i nacionalni savjeti manjinskih naroda u Crnoj Gori”, zaključuje se u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар