Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Mi.M.

11. 04. 2025. 19:35 >> 19:51
2

Sindikat zdravstvenih radnika KCCG: Profesija medicinske sestre i tehničara na rubu opstanka

Sindikat zdravstvenih radnika Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) upozorio je na alarmantno stanje profesije medicinskih sestara i tehničara u Crnoj Gori, navodeći da je profesija dovedena na ivicu opstanka. Ističu da je apsurdno da nemedicinski radnici u zdravstvenom sistemu imaju veće plate od medicinskog osoblja, što je, kako navode u saopštenju, presedan koji nije zabilježen ni u regionu ni u svijetu.

"Ono što bi trebalo da bude temelj zdravstvenog sistema, danas je marginalizovano, potcijenjeno i sistemski zanemareno. U državi u kojoj je minimalna zarada 600 eura, medicinska sestra koja tek započinje svoj profesionalni put sa srednjom stručnom spremom prima tek 620 eura", navode u saopštenju.

Taj iznos, kako navode, ne predstavlja samo finansijsku nepravdu, već je, kako ističu, simbol društvenog ignorisanja jednog od najodgovornijih i najplemenitijih poziva.

"Posljednje povećanje zarada koje je Vlada dogovorila sa Sindikatom zaposlenih u ustanovama socijalne djelatnosti, po kojem medicinske sestre u toj oblasti sada primaju višestruko više od svojih koleginica i kolega zaposlenih u zdravstvenom sistemu, uz isti nivo obrazovanja, za nas predstavlja dodatni udarac. Taj potez doživljavamo kao svojevrsno poniženje i još jedan korak ka potpunoj degradaciji naše struke", naglašavaju u iz Sindikata zdravstvenih radnika Kliničkog centra Crne Gore (KCCG).

Ističu da se osjećaju zaboravljeno.

"Vrlo brzo su izblijedile slike iz pandemijskih godina, kada smo bili jedina linija odbrane, kada smo danonoćno, pod punom opremom, u neizvjesnosti i strahu, stajali uz bolesne, riskirajući sopstveno zdravlje i živote svojih porodica", pišu u saopštenju.

Danas, kako navode, mnoge njihove kolege žive, kako kažu, na ivici egzistencije.

"Bez riješenog stambenog pitanja, bez sistemske podrške, ali i dalje sa ogromnom posvećenošću obavljaju svoj posao, brinući se o onima kojima je pomoć najpotrebnija", dodaju u saopštenju.

U međuvremenu, kako ukazuju, svijet je prepoznao vrijednost medicinskih sestara.

Navode primjer da u Sjedinjenim Američkim Državama, medicinska sestra u anesteziji postala je najplaćenije zanimanje u 2024. godini, sa platama koje dostižu i do 20.000 dolara mjesečno. Zatim da u Kanadi, Danskoj, Norveškoj, Njemačkoj i drugim zemljama Evrope, plate za ovu profesiju kreću se od 3.500 do 7.000 eura.

"Kod nas, naprotiv, svjedočimo apsurdnoj situaciji – da nemedicinski kadar u zdravstvenom sistemu ima veća primanja od medicinskog. To je presedan bez presedana, ne samo u regionu, već i u svijetu", ističu u saopštenju.

Iz Sindikata ne traže nikome da se osjeti prozvanim, ali kao što nije uobičajeno da portir u sudu ima veću platu od pravnika, tako smatarju da ne može biti ni normalno da se medicinska sestra, obrazovana, stručna i odgovorna, vrednuje ispod svakog dostojanstva.

"Posebno nas boli činjenica da naše kolege iz sektora socijalne zaštite, sa istim nivoom obrazovanja i višestruko manjim stepenom odgovornosti i radnog opterećenja, sada imaju znatno veće zarade. Ovo nije pitanje zavisti – ovo je pitanje pravde i jednakog tretmana", dodaju u saopštenju.

Ovakav položaj, smatraju, rezultat je decenijskog zanemarivanja, ali i neadekvatnog zastupanja od strane onih koji su, u njihove ime, potpisivali sporazume sa Vladom.

"Oni koji nijesu razumjeli, ili nisu htjeli da razumiju složenost i težinu našeg posla, snose dio odgovornosti za stanje u kojem se danas nalazimo. Dosta je bilo ćutanja. Dosta je bilo spuštanja pogleda i prećutkivanja nepravdi. Tražimo promjene. Tražimo poštovanje. Tražimo fer i dostojanstven tretman u skladu sa obrazovanjem koje imamo, složenošću poslova koje obavljamo i odgovornošću koju svakodnevno nosimo", navode u saopštenju.

Poručili su da je vrijeme da se glas medicinskih sestara i tehničara jasno čuje.



Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније