Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Mi.M.

10. 04. 2025. 10:17 >> 10:17
Čitaj mi:

Veče dijaspore u Mariboru: Povezivanje kroz tradiciju i zajedništvo

Potencijal iseljeničke zajednice u Sloveniji je ogroman, poručeno je sa večeri posvećenoj dijaspori u Mariboru. Delegacija Ministarstva dijaspore boravila je u Mariboru, gdje je organizovan niz značajnih susreta sa predstavnicima iseljeničke zajednice, u organizaciji Crnogorskog kulturnog društva „Komovi“ iz Maribora.

Taj događaj je organizovan u okviru radne posjete Sloveniji, delegacije Ministarstva dijaspore, predvođena ministrom Mirsadom Azemovićem, državnim sekretarom Adelom Omeragićem, savjetnikom Mihailom Pavićevićem i savjetnikom u Ambasadi Crne Gore u Ljubljani Milošem Vučinićem.

Kako su pojasnili iz Ministarstva dijaspore, bila je to prilika za otvoren razgovor o izazovima i potencijalima iseljeničke zajednice u Sloveniji, a predstavljene su i aktivnosti Crnogorskog kulturnog društva "Komovi".

Ministar dijaspore Mirsad Azemović, u svom obraćanju je istakao zadovoljstvo zajedništvom naše dijaspore u Mariboru. Posebno ga raduje, kazao je, što u Mariboru vidi ne samo iseljenike koji ovdje žive više od 40 godina, već i njihovu djecu, kao i mlade studente iz Crne Gore.

Azemović: Moramo zaustaviti trend odlaska mladih iz Crne Gore

„Ponosan sam što se naša djeca školuju i ostvaruju uspjehe u različitim oblastima, ne samo u Sloveniji, već i širom Evrope. Međutim, moj zadatak je i da dam sve od sebe kako bismo zaustavili trend odlaska mladih iz Crne Gore. Moramo im ponuditi kvalitetnije uslove za obrazovanje, rad i život u domovini, ali i obezbijediti konkretne mehanizme da se eksperti i stručnjaci iz dijaspore mogu vratiti i doprinijeti razvoju svoje zemlje“, poručio je ministar Azemović.

Predsjednik Crnogorskog kulturnog društva "Komovi" Vildan Ramusović predstavio je prisutnima Registar dijaspore, objasnivši gdje i na koji način se može popuniti, te koliko je važno da svaki iseljenik bude zvanično evidentiran.

On je, istakavši koliko je važno da, bez obzira iz kojeg dijela Crne Gore dolazimo i koje smo nacionalnosti, zajednički čuvamo svoju tradiciju, jezik i identitet.

„Najvažnije je da nas povezuje Crna Gora. Naš zajednički imenitelj je domovina, i upravo zbog toga će društvo pokrenuti inicijativu prema nadležnim institucijama u Crnoj Gori kako bi se obezbijedila organizovana nastava crnogorskog jezika za djecu iseljenika – po uzoru na modele koje već uspješno primjenjuju druga društva iz bivše Jugoslavije ovdje u Sloveniji“, poručio je Ramusović.

On je naglasio da su u društvu „Komovi“ dobrodošli svi koji dolaze sa teritorije Crne Gore, bez obzira na etničku ili vjersku pripadnost, jer je zajedništvo i njegovanje zajedničkih korijena ono što društvo čini snažnim i otvorenim za sve

Sekretarka društva, Nora Pavićević, osvrnula se na bogatu i dinamičnu godinu ovog društva. Pored već realizovanih aktivnosti kao što su tradicionalni crnogorski piknik, projekti „Mostovi znanja“ i podcast „Đe si, zemljače!?“, govorila je i o važnim institucionalnim susretima i inicijativama.

Tokom diskusije, iseljenici su postavljali brojna pitanja i davali konkretne predloge, među kojima su se izdvojile teme vezane za državljanstvo, iseljeničke knjižice, mogućnosti investiranja, poreske olakšice za dijasporu, kao i razni oblici podrške za mlade i stručnjake iz inostranstva.

Jedan od ključnih predloga bio je i sistem poreskih olakšica koje bi omogućile dijaspori lakši povrat kapitala u Crnu Goru, čime bi se dodatno motivisala ekonomska saradnja između dijaspore i matične zemlje.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније