- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
07. 04. 2025.
13:54 >> 13:54
Duško Marković ostao bez pet pištolja
Nekadašnji predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković znatno je smanjio lični arsenal, te sada ima tri umjesto osam komada oružja, koliko je ranije prijavljivao. To se može zaključiti iz njegovog novog imovinskog kartona koji je Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) dostavio za minulu godinu.
Prema kartonu godinu po prestanku poslaničke funkcije, koji je nedavno objavljen, Duško Marković sada u vlasništvu ima pištolj proizveden 1993. godine ("unik"), zatim revolver proizveden 2000. godine ("magnum") i pušku proizvedenu 2005. Marković je u prethodnom imovinskom kartonu prijavio osam komada oružja, i to: šest pištolja, po jednu pušku i revolver. U novom imovinskom kartonu nema pet pištolja koje je ranije prijavljivao, a nije navedeno šta se sa njima desilo.
Da među kolekcionarima naoružanja ima i bivših i sadašnjih funkcionera potvrđuju podaci iz njihovih imovinskih kartona. "Dan" je ranije objavio da su među onima koji posjeduju oružje i pojedini ministri, sudije, poslanici, tužioci, funkcioneri iz bezbjednosnog sektora, zaštitnik ljudskih prava i sloboda...
Aktuelni funkcioneri najčešće posjeduju jedan komad oružja, a ima i onih koji posjeduju i čitavu kolekciju.
"Dan" je ranije objavio da oružje posjeduju vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković, predsjednik Sudskog savjeta Radoje Korać, zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković. Naoružan je i Predrag Pavličić, suprug nedavno izabrane predsjednice Vrhovnog suda Valentine Pavličić, zatim sudije Ustavnog suda Budimir Šćepanović i Faruk Resulbegović. Oružje ima i doskorašnji direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Boris Milić, kao i Predrag Burić, specijalni kontrolor u ANB-u.
Oružje su prijavljivali i ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, Vladimir Joković i Ernad Suljević.
U imovinskim kartonima oružje su prijavljivala i sedmorica poslanika aktuelnog saziva parlamenta: Gordan Stojović, Dejan Đurović, Mehmed Zenka, Miloš Pižurica, Miodrag Laković, Nikola Milović i Seid Hadžić.
Kolekciju oružja prijavio je i generalni direktor Direktorata za bezbjednosno-nadzorne poslove u MUP-u Zoran Kujović. Oružje je prijavio i bivši v.d. direktora Uprave policije Aleksandar Radović, te šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković.
Značajne kolekcije naoružanja prijavljivali su i bivši policijski funkcioneri. Jedan od njih, Zoran Lazović, koji je u međuvremenu optužen za stvaranje kriminalne grupe i zloupotrebu položaja, ranije je u vlasništvu imao 11 komada oružja. Oružje su imali i bivši direktori ANB-a Savo Kentera i Dejan Peruničić, kao i bivši predsjednik Osnovnog suda u Kotoru Branko Vučković. Nekadašnji vrhovni državni tužilac Ivica Stanković prijavljivao je da posjeduje tri komada oružja, koliko je ranije imala i nekadašnja predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica. I bivši predsjednik Višeg suda Boris Savić prijavljivao je da posjeduje dva komada oružja.
Podsjetimo da je nakon velike tragedije na Cetinju početkom godine Uprava policije u više saopštenja apelovala na sve građane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ilegalnom ili legalnom vlasništvu. Veliki broj građana se odazvao, ali nije poznato da li su i funkcioneri koji posjeduju oružje dali doprinos sveukupnoj bezbjednosti u državi.
Takođe, početkom godine pokrenuta je izmjena aktuelnog Zakona o oružju i municiji, pa je novi u formi nacrta već spreman i njime su predviđene rigoroznije mjere u pravcu suzbijanja posjedovanja oružja, a sve u cilju stvaranja boljih bezbjednosnih uslova u državi.
Коментари0
Остави коментар