Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

A.J.

28. 03. 2025. 10:30 >> 10:29

Murić: Svaki četvrti građanin „nasjedne“ na dezinformaciju jednom sedmično

Svaki četvrti građanin/ka (24,4 odsto) najmanje jednom sedmično povjeruje u dezinformaciju, a 16,9 odsto njih svakodnevno, pokazuje istraživanje javnog mnjenja koje je za potrebe Centra za demokratsku tranziciju (CDT) sproveo Institut Damar. To nam, kako navodi glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me Darvin Murić, pokazuje da se situacija u ovoj oblasti znatno pogoršala jer je, prema istraživanju koje smo sproveli 2023, jednom nedjeljno u dezinformaciju povjerovao svaki peti građanin.

Prema njegovim riječima, ovogodišnje istraživanje pokazuje da svaki četvrti građanin/ka (25,5 odsto) najmanje jednom mjesečno povjeruje u dezinformaciju, svaki deseti (11,3 odsto) najmanje jednom u šest mjeseci. Manji procenat (8,6 odsto) najmanje jednom godišnje povjeruje u dezinformaciju. Njih 13,3 odsto nam je kazalo da u prošloj godini nije niti jednom povjerovalo u neku dezinformaciju, što je duplo manje u odnosu na 2023.

"Na pitanje koliko često uoče neku objavu za koju posumnjaju da je dezinformacija, čak četvrtina građana (25,2 odsto) kaže da to vidi svakodnevno, trećina (32,5 odsto) makar jednom sedmično. Samo 5,6 odsto građana/ki je kazalo da u posljednjih godinu nije uopšte uočilo neku objavu za koju su posumnjali da je u pitanju dezinformacija. Istraživanje koje smo sproveli 2023. godine je pokazalo da svaki peti građanin/ka (19,1 odsto) najmanje jednom dnevno primijeti neku objavu za koju sumnja da je dezinformacija. Ovi podaci mogu ukazivati na veću raširenost dezinformacija, ali i na to da su građani/ke sve svjesniji problema dezinformacija i pažljivije ih uočavaju u medijima i na društvenim mrežama", navodi se u saopštenju. 

Kako je istakao, skoro tri četvrtine građana/ki (72,8 odsto) smatra da je fact-checking (provjera informacija) potreban, pri čemu to 40,4 odsto vidi kao “apsolutno neophodno” u crnogor-skom društvu, a 32,4 odsto kaže da nije prioritetno, ali jeste važno. S druge strane, ističe da 14,2 odsto ispitanika smatra da fact-checking nije važan ili je sasvim nepotreban, a 13 odsto nije sigurno.

"Na pitanje koliko često mediji u Crnoj Gori plasiraju i prenose dezinformacije, 39 odsto građana/ki kaže da je to vrlo često, 37,6 odsto ponekad, 8,9 odsto rijetko, 3 odsto nikada, a 11,5 odsto nije sigurno. Građani/ke navode da nailaze na dezinformacije na društvenim mrežama, od čega da je to vrlo često na Fejsbuku navodi njih 51,4 odsto, na TikTok-u 43,3 odsto, na Instagram-u 38,2 odsto, na X-u 36,5 odsto i na YouTube-u 30,9 odsto", navodi Murić. 

Istraživanje je sprovedeno u periodu od 22. februara do 4. marta ove godine na uzorku od 1008 ispitanika.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније