- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
13. 02. 2025.
06:30 >> 06:30
Dokumentacija o Đukanovićevoj kartici ide u tužilaštvo?
Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio je Zakon o sprečavanju korupcije, jer 2019. godine nije prijavio novčani iznos od 16,74 hiljade eura, utvrdila je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK). Interesantno je da je prihod na VIP kartici u Atlas banci od 2007. do 2015. godine iznosio 236.195 eura, pokazala je dokumentacija ASK-a.
Pokretanje postupka je 2019. godine inicirala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Po dokumentu Agencije, prihod na VIP kartici u Atlas banci od 2007. do 2015. godine iznosio 236.195 eura. Što se tiče rashodne strane, u istom periodu evidentiran je iznos od preko 249.000 eura. Navedeno je i da je uočeno 11 priliva, od kojih su neki iznosili po 20.000 eura. Ne navodi se ko je uplaćivao novac kojim je, kako se može zaključiti, raspolagao Đukanović.
Prema našim saznanjima, ASK će svu dokumentaciju o prihodima i troškovima, ali i o korišćenju kartice, predati Tužilaštvu.
Agencija je odluku objavila juče na svom sajtu.
“Utvrđuje se da je Đukanović, kao javni funkcioner, prekršio član 25 stav 3 alineja 2 Zakona o sprečavanju korupcije, jer Agenciji u toku 2019. godine nije dostavio Izvještaj o prihodima i imovini u slučaju promjene iz izvještaja koje se odnose na uvećanje imovine, u zakonom propisanom roku”, navodi se u odluci ASK-a.
Navodi se da Đukanović time nije prijavio 16.741 eura po osnovu duga nastalog korišćenjem VIP revolving kartice Atlas banke, iznos koji je kao uvećanje imovine bio dužan da prijavi.
U odluci piše da je Agencija 16. decembra prošle godine Đukanoviću uputila poziv da se izjasni na navode iz prijave.
Navodi se da je Agencija ponovno uputila poziv 10. januara ove godine.
U odluci se naglašava da se Đukanović izjasnio pisanim putem 27. januara i istakao da je pred Osnovnim sudom donijeta presuda u njegovu korist i time činjenično i pravno potvrdio njegov stav o nepostojanju duga prema Atlas banci, kao i da se sada predmet nalazi u postupku po žalbi tuženih pred Višim sudom u Podgorici.
“Takođe, ističe da je u drugom sudskom postupku donešena presuda u njegovu korist, zbog povrede prava ličnosti, od 8. marta prošle godine”, stoji u odluci.
U odluci ASK-a piše da je Đukanović istakao da se ne može raditi ni o kakvom prikrivanju imovine, jer je sve ove činjenice više puta javno iznosio u svojim medijskim obraćanjima i istupima, kao što je i navedeno u aktu Agencije.
Iz ASK-a su naveli da je uvidom u izjašnjenje Đukanovića u bitnom utvrđeno da on nije sporio da je njegov sin B.Đ. izmirio novčani iznos od 16.741 eura po osnovu duga koji je posjedovao u Atlas banci u Podgorici.
Iz Agencije su u odluci rekli da su cijenila i dio navoda Đukanovića iz pisanog izjašnjenja, ali da su utvdrili da oni nijesu od uticaja na drugačije odlučivanje u ovoj upravnoj stvari.
Oni su ukazali da izvještaji moraju oslikavati i prikazivati realno stanje prihoda i imovine, posebno kod prihoda koji su veći od hiljadu eura i imajući u vidu da je Zakon o sprečavanju korupcije jasno propisao da se formalni propusti u prijavljivanju imovine i prihoda koji se kreću u opsegu do hiljadu eura mogu prijaviti posebnom dopunom ili izmjenom izvještaja.
“Dok će se razlike u prijavljenim i stečenim vrijednostima imovine i prihoda veće vrijednosti od hiljadu eura smatrati učinjenom povredom Zakona, odnosno kao iskazivanje netačnih i nepotpunih podataka, na osnovu čega je odlučeno kao u dispozitivu odluke”, zaključuje se u odluci Agencije.
Коментари0
Остави коментар