- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
12. 02. 2025.
18:26 >> 18:29
Čitaj mi:
Vujović: Agencija za knjigu sredstvo za jačanje književnog stvaralaštva
Analiza opravdanosti osnivanja Agencije za knjigu strateški je prioritet Ministarstva kulture i medija u 2025. godini, a jačanje partnerstva sa regionalnim institucijama doprinijeće pozicioniranju Crne Gore kao atraktivne filmske destinacije i stvaranju održivog ekosistema za razvoj kreativnih industrija. To su poruke ministarke kulture i medija Tamare Vujović, koja je boravila u zvaničnoj poseti Sloveniji, gdje je održala sastanke sa direktorkama Javne agencije za knjige Republike Slovenije i Slovenskog filmskog centra.
Na sastanku sa direktorkom Katjom Stergar, tema je bila mogućnost osnivanja Agencije za knjigu u Crnoj Gori, po uzoru na slovenački model.
Vujović i Stergar su, kako je saopšteno iz resora kulture i medija, govorile o iskustvima koja pokazuju da Agencija ima ključnu ulogu u podršci izdavačkoj industriji, prevodilaštvu, promociji domaćih autora i književne produkcije na međunarodnoj sceni, ali i u očuvanju i unapređenju čitalačke kulture.
"Osnivanje Agencije za knjigu ili odjeljenja u okviru ministarstva, koje će se baviti isključivo knjigom, strateški je prioritet resora koji vodim. Crna Gora je mala zemlja, ali bogata književnim stvaralaštvom. Zato je neophodno da razvijamo institucionalne mehanizme koji će našim piscima, prevodiocima i izdavačima omogućiti bolju vidljivost, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Jačanje ovog sektora u kulturi bi kompenzovalo ograničenja malog tržišta i omogućilo sistemsku podršku razvoju književne scene, po uzoru na uspešne primere iz Slovenije. Kroz dijalog sa strukom i analizom pravnih okvira, utvrdićemo najbrži i najefikasniji model njenog osnivanja", istakla je Vujović.
Na sastanku je posebno naglašena važnost pravne regulative u ovom procesu. Trenutno se analizira da li je neophodno donošenje posebnog Zakona o Agenciji za knjigu, kao što je slučaj u Sloveniji, i Zakona o jedinstvenoj cijeni knjige.
"Osnivanje ove institucije predviđeno je Nacionalnim programom razvoja kulture 2023–2027, a u narednim mesecima fokus će biti na izradi elaborata opravdanosti osnivanja i definisanju pravnog okvira", poručila je Vujović.
Kako bi se ubrzao ovaj proces, ministarka je najavila da će biti formirana radna grupa sastavljena od pravnih i stručnih lica iz oblasti izdavaštva i kulture, koja će izraditi studiju opravdanosti osnivanja nove institucije.
Velika podrška izdavačima beletristike i humanistike, zagarantovana naknada autorima kod subvencionisanih izdavača, konkurs za prevođenje slovenačkih djela na strane jezike, organizacija i podrška odlasku na sajmove, podrška književnoj kritici – sve to kroz konkursnu politiku Javne agencije za knjige Slovenije pomaže sektoru.
Rezultat napornog rada i kruna tog truda bila je, kako ističu iz Ministarstva kulture i medija, titula počasnog gosta za Sloveniju na Frankfurtskom sajmu knjiga.
Sa direktorkom Filmskog centra Republike Slovenije, Natašom Bučar, razgovarano je o unapređenju saradnje u oblasti filmske industrije, mogućnostima za koprodukcije i zajedničke projekte, kao i o pozicioniranju Crne Gore kao atraktivne filmske destinacije.
Ministarka je zahvalila Filmskom centru Slovenije na podršci koprodukcijama filmova Živi i zdravi i Otapanje vladara i pozvala ih da učestvuju na Danima industrije, koji se održavaju u okviru Filmskog festivala u Herceg Novom.
"Crna Gora nudi podsticajne mjere za strane producente i kroz strateška partnerstva sa regionalnim institucijama želi da osnaži filmsku industriju i promoviše svoje prirodne i kulturne potencijale", rekla je Vujović.
Razgovarano je o potrebi zajedničkog predstavljanja na festivalima, bližoj saradnji i razmjeni televizijskih sadržaja, kao i o organizaciji sedmica crnogorske i slovenačke produkcije u obije zemlje.
Postojanje studija u državnom vlasništvu veliki je podstrek za domaće scenariste i za mogućnosti iznajmljivanja stranim producentima, zaključile su sagovornice prilikom posjete filmskom studiju Viba.
Poručeno je da Crna Gora, kao malo tržište, kroz regionalnu saradnju može dodatno osnažiti filmsku i književnu scenu i efikasnije se predstaviti na međunarodnom nivou.
"Ministarstvo kulture i medija nastaviće da razvija partnerstva sa regionalnim institucijama kako bi stvorilo održiv ekosistem za razvoj dva veoma produktivna i kreativna sektora kulture", zaključili su iz tog resora.
Коментари0
Остави коментар