- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 02. 2025.
08:00 >> 08:00
Čitaj mi:
Stomatolozi traže povećanje budžeta, uvođenje fiksne fakture
Stomatološka komora u pregovorima sa Fondom za zdravstveno osiguranje (FZO) i ministarstvima zdravlja i finansija, tražiće povećanje budžeta za stomatologiju, uvođenje fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom - koliko se uradi, toliko da bude plaćeno.
Predsjednica Skupštine Stomatološke komore Jelena Bulajić, saopštila je da stomatolozi traže i ograničavanje broja pacijenata do 1.200 i preispitanje pripravnosti i dežurstva.
Ona je navela da je Skupština jednoglasno usvojila te zahtjeve koje će saopštiti predstavnicima FZO-a, Ministarstva zdravlja i Ministarstva finansija na sastanku koji je zakazan za sjutra.
Bulajić je kazala da je ta odluka donijeta pošto je budžet FZO za stomatologiju snižen sa prošlogodišnjih šest na 5,6 miliona eura.
"Imajući u vidu da se u privatnim ordinacijama koje imaju ugovor sa FZO liječi 140 hiljada građana, u praksi to znači da je Fond djeci, studentima, porodiljama, penzionerima i osobama sa invaliditetom, opredijelio tačno 40 eura godišnje za stomatološke usluge", rekla je Bulajić.
Prema njenim riječima, te osjetljive kategorije populacije nemaju alternativu, osim da te usluge plaćaju po punim cijenama u privatnim ustanovama.
Bulajić je podsjetila da je 2008. godine državni budžet iznosio nešto manje od dvije milijarde eura i da je tada budžet za stomatologiju bio 5,53 miliona.
"Danas, 17 godina kasnije, kada je državni budžet duplo viši i iznosi četiri milijarde, uz inflaciju koja obezvrjeđuje vrijednost novca - s čim su građani dobro upoznati, za stomatologiju je opredijeljeno 5.613,520 eura", istakla je Bulajić.
Ona je rekla da je jasno da stomatolozi rade u značajno gorim uslovima nego prije skoro dvije decenije što je poražavajuće i za pacijente, za ti profesiju i za kompletnu zajednicu.
Bulajić je poručila da će ukoliko dogovor sa nadležnima izostane, stomatolozi stupiti u generalni štrak o čemu će izvijestiti međunarodnu zajednicu na čelu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
"Relevantne internacionalne institucije biće obaviještene o tome da su djeca u Crnoj Gori, u tom slučaju, ostala bez preventivnih i terapijskih stomatoloških usluga, uključujući plombiranja, ekstrakciju zuba, kompletno liječenje bolesti usta i zuba, oralno-hurirških zahvata i izradu protetike", rekla je Bulajić.
Коментари0
Остави коментар