- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 02. 2025.
17:21 >> 17:21
Čitaj mi:
Potreba rješavanja statusa studenata dvogodišnjih master studija prioritet
Na listi prioriteta, već duži vremenski period, prvo mjesto zauzima potreba rješavanja statusa studenata dvogodišnjih master studija, saopšteno je danas iz Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG).
"Krajem novembra 2024. godine članovi rukovodstva Studentskog parlamenta UCG u pratnji studenata, predali su Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) Peticiju za urgentno rješavanje statusa studenata dvogodišnjih master studija koju je potpisalo više od 3700 studenata. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je, nakon postignutog konsenzusa i niza sastanaka šire radne grupe, pripremilo novi nacrt Zakona o visokom obrazovanju - koji je bio na javnoj raspravi do 18. novembra 2024. godine", ističe se u saopštenju SPUCG povodom kako su kazali usvajanja Zakona o visokom obrazovanju, prioritetnog rješavanja statusa studenata dvogodišnjih master studija i osnivanja studentskog servisa.
Iz SPUCG su dodali da je od studijske 2017/18. godine po modelu studija 3+2+3 upisano devet generacija studenata, a da je studijske 2020/21. godine upisana prva generacija studenata na dvogodišnje master studije, te da je iste do sada upisalo pet generacija.
"Stava smo da je prelaznim i završnim odredbama Nacrta Zakona o visokom obrazovanju potrebno predvidjeti mogućnost izdavanja diplome ili uvjerenja studentima dvogodišnjih master studija koji su uspješno završili I godinu master studija (položili sve planom i programom predviđene ispite) i kumulativno stekli 240 ECTS kredita – što je ekvivalent kvalifikaciji obrazovanja u nivou VII-1 prema nacionalnom okviru kvalifikacija. Izdavanje diplome ili uvjerenja omogućilo bi ovim studentima posjedovanje validnog dokaza koji bi mogli koristiti u svrhu zapošljavanja i/ili polaganja stručnog ispita – budući da Uvjerenje o položenim ispitima / Prepis ocjena nije dokaz koji se može koristiti u te svrhe", ističe se u saopštenju.
Iz SPUCG su kazali da bi se uvjerenje/diploma izdavali na lični zahtjev studenta, a služili bi kao dokaz da student posjeduje navedeni nivo kvalifikacije obrazovanja u svrhu ostvarivanja prava na zapošljavanje i/ili polaganje stručnog ispita.
"Izdavanje diplome/uvjerenja ne bi uticalo na status studenta dvogodišnjih master studija (ukoliko nije nastupio neki od slučajeva propisanih Zakonom, a koji se odnose na prestanak statusa studenta) – te bi taj student imao mogućnost da završi studije i stekne zvanje mastera (diploma obima 300 ECTS) u propisanom roku, u skladu sa Zakonom, aktima ustanove i planom i programom koji je važio u vrijeme upisa", kazali su iz SPUCG.
Navode da je "u interesu cjelokupne studentske populacije usvajanje zakona o studentskom servisu, koji bi predvidio studentske poslove kao posebnu kategoriju i definisao sve elemente obavljanja istih, a čime bi se nesumnjivo stvorili svi neophodni uslovi za ostvarivanje ovog novog prava iz studentskog standarda, kako ga određuje nacrt novog zakona o visokom obrazovanju".
Iz SPUCG su kazali da je MPNI, nakon postignutog konsenzusa i niza sastanaka šire radne grupe, pripremilo novi nacrt Zakona o visokom obrazovanju - koji je bio na javnoj raspravi do 18. novembra 2024. godine.
"Iako je usvajanje pomenutog Zakona bilo planirano za IV kvartal 2024. godine, došlo je do prolongiranja rokova. Raduje nas što se u predlogu Zakona našao niz pozitivnih rješenja, za koja se Studentski parlament UCG, godinama zalagao. Predanim radom smo uspjeli izdejstvovati novi, fleksibilni model studija, za buduće generacije, a koji će biti usklađen sa potrebama tržišta rada i primjeren crnogorskom kontekstu. Praktična nastava je redefinisana i postavljena na drugačiji način od prethodnog, što će, cijenimo, omogućiti njenu bolju implementaciju, efikasnije sprovođenje, te kontrolu sprovođenja - odnosno, u konačnom, unapređenje praktičnih znanja i vještina koje su stekli studenti", kazali su iz SPUCG.
Oni su poručili i da sodatno, kao izuzetno značajno navode to što je pravo na obavljanje studentskih poslova prepoznato kao pravo iz studentskog standarda.
"Napominjemo da treba dati prioritet uspostavljanju studentskog servisa u Crnoj Gori, za šta se godinama zalažemo, te donošenje posebnog zakona karaktera lex specialis - Zakona o obavljanju studentskih poslova - kao posebnog vida povremenih i privremenih poslova", naveli su iz SPUCG.
Коментари0
Остави коментар