Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

M.M.

27. 01. 2025. 14:36 >> 14:38
Čitaj mi:

ANALIZA AMU

Tek 2% sadržaja posvećeno ranjivim kategorijama društva

Agencija za audiovizuelne medijske usluge (AMU) objavila je analizu o zastupljenosti ranjivih društvenih grupa u televizijskim programima sa nacionalnim pokrivanjem.

Prema rezultatima monitoringa, samo 2% ukupnog emitovanog sadržaja bilo je posvećeno ranjivim kategorijama društva.

"Najviše se izvještavalo o osobama sa invaliditetom (34%), dok su sadržaji koji obuhvataju više ranjivih grupa činili 19%. Sadržaji o ženama žrtvama nasilja predstavljali su 17% programa namijenjenog ranjivim grupama, a slijede sadržaji o Romima i Egipćanima sa 13% te o ekonomski ugroženim porodicama sa 12%", pokazala je analiza AMU. 

Najmanje učešće imali su sadržaji posvećeni LGBTIQ+ populaciji (5%).

Monitoring je sproveden u periodu od 3. do 9. juna 2024. godine i obuhvatio je osam televizijskih programa sa nacionalnim pokrivanjem, saglasno tadašnjem Zakonu o elektronskim medijima, koji su pokrivali najmanje 75% stanovništva u više od 10 jedinica lokalne samouprave. Analiza je uključila programe nacionalnog javnog emitera RTCG – TVCG 1 i TVCG 2, kao i TV Vijesti, Adria TV, Prva TV, TV Nova M, TV Nikšić i TV E.

Rezultati analize pokazali su, kako navode, da javni emiteri emituju više sadržaja posvećenih ranjivim grupama (57%) u poređenju sa komercijalnim emiterima (43%).

Najveći dio ovog programa bio je u okviru informativnih i dokumentarno-obrazovnih emisija. Najveći procenat sadržaja o ranjivim grupama emitovan je na kanalima TVCG 1 (29%), TV E (20%) i TV Nikšić (19%). Ostali emiteri imali su značajno manji udio: TV Vijesti (10%), TV Nova M (7%), Prva TV (6%), Adria TV (5%) i TVCG 2 (4%).

U posmatranom periodu, najveće učešće u okviru sadržaja o ranjivim grupama imale su emisije posvećene osobama sa invaliditetom (34%).

Sadržaji koji obuhvataju više ranjivih grupa činili su 19%, dok su žene žrtve nasilja bile tema 17% emitovanog programa namijenjenog ranjivim grupama. Sadržaji o Romima i Egipćanima činili su 13%, a o ekonomski ugroženim porodicama 12% sadržaja.

Najmanje zastupljeni bili su sadržaji o LGBTIQ+ populaciji, sa svega 5%. TVCG1 je jedini emiter koji je u posmatranom periodu imao sadržaj na romskom jeziku „Savore“, kao i sadržaj koji je emitovan na gestovnom govoru.

Analiza je pokazala da je medijsko izvještavanje o ranjivim grupama u više od polovine slučajeva bilo neutralno, u trećini priloga zabilježen je afirmativan odnos prema temi ili sagovorniku, dok nije bilo slučajeva negativnog izvještavanja o ranjivim grupama.

U polovini emitovanih sadržaja sagovornici su bili predstavnici ranjivih grupa, dok su u 16% slučajeva o ovim temama govorili predstavnici institucija.

Agencija za audiovizuelne medijske usluge ukazuje na potrebu unapređenja inkluzivnosti programa
poboljšanjem ponude programskih sadržaja namijenjenih ili posvećenih ranjivim grupama, kroz povećanje
njihove količine i poboljšanje raznovrsnosti, aktuelnosti i interaktivnosti.

"Posebnu pažnju potrebno je posvetiti produkciji i/ili obezbjeđivanju sadržaja na jezicima jezičkih manjina u Crnoj Gori (albanski i romski). Takođe, potrebno je raditi na diverzifikaciji žanrova, posebno u domenu kulturno-umjetničkog, sportskog i dječijeg programa namijenjenog ranjivim društvenim grupama", navode iz AMU. 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније