- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
27. 01. 2025.
09:54 >> 09:54
Čitaj mi:
HRA
"Holokaust počeo govorom mržnje, političari da prestanu s propagandom podjela"
Povodom obilježavanja 80 godina od oslobađanja koncentracionog logora Aušvic, iz Akcije za ljudska prava upozoravaju da holokaust nije počeo gasnim komorama, već govorom mržnje, tj. propagandom o superiornosti jedne rase. Apeluju na političare na vlasti, koji nose posebnu odgovornost, da prestanu s propagandom podjela i odgovorno zaštite javni prostor od govora mržnje.
Danas se navršava 80 godina od oslobođenja preostalih zatvorenika koncentracionog logora Aušvic u Poljskoj, najvećeg i najozloglašenijeg logora nacističke Njemačke.
“Aušvic je simbol najgore forme ljudske okrutnosti – mjesto gdje je sistematski ubijeno oko 1,1 milion ljudi, od kojih je milion bilo Jevreja, zatim Roma i poljskih i sovjetskih zatvorenika. Na kraju rata, sovjetska Crvena armija je oslobodila 7.500 zatvorenika Aušvica, dok su nacisti 60.000 drugih primorali da marširaju prema zapadu u tzv. maršu smrti", navodi se u saopštenju.
Napominju da je Crna Gora jedna od rijetkih država u Evropi na čijoj teritoriji nije bilo ni jednog koncentracionog ili sabirnog logora iz koga su Jevreji slati u nacističke logore smrti.
“Međutim, podaci Jevrejske zajednice u Crnoj Gori pokazuju da je od septembra 1943. do februara 1944. godine, kada je Njemačka poslije kapitulacije Italije okupirala Crnu Goru, Gestapo identifikovao veći broj Jevreja koji su ostali u Crnoj Gori i većinu u više manjih grupa deportovao prvo u logor na Sajmištu, u Beogradu, a odatle i u druge logore smrti”podsjećaju iz HRA.
Ističu da se nažalost, 80 godina kasnije, suočavamo se sa rastom govora mržnje, podjela, predrasuda i netolerancije i u Crnoj Gori.
Poručuju da je govor mržnje i dalje prisutan u javnom diskursu, pogotovo na društvenim mrežama.
“Pojedini predstavnici vlasti takav govor podstiču ili tolerišu prema neistomišljenicima, koketiraju i sa ratnom propagandom, prijeteći i nasiljem. Apelujemo na sve vlastodršce da odgovorno štite građanski karakter crnogorske države kakav je propisan Ustavom, i poštuju ustavnu zabranu izazivanja i podsticanja mržnje i netrpeljivosti po bilo kom osnovu”, navodi se u saopštenju.
Takođe, pozivaju Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, da u školske programe uvede obavezno građansko obrazovanje mladih počev od osnovne škole o pogubnim posljedicama rasističkih ideologija, koje propagiraju superiornost bilo kog naroda nad drugima, koje negiraju ljudska prava i teže uništavanju ljudskih života.
Rezolucijom UN-a iz 2005. godine, 27. januar je proglašen Međunarodnim danom sjećanja na žrtve Holokausta. Termin holokaust potiče od grčke riječi holókaustos, koja znači "potpuno spaljen", a označava period organizovanog, sistematskog istrebljenja oko 6 miliona evropskih Jevreja za vrijeme nacizma u Njemačkoj (1939-1944).
Коментари0
Остави коментар