Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

P. R.

26. 12. 2024. 17:05 >> 17:02

ISTRAŽIVANJE POKAZUJE

CGO: TVCG najvažniji izvor informisanja kod bitnih događaja

Javni medijski servis Radio Televizije Crne Gore (RTCG) ostaje najvažniji pojedinačni izvor informisanja građankama i građanima putem TV-a kada se u Crnoj Gori dogodi bitan događaj.

To pokazuje istraživanje javnog mnjenja o stavovima građana i građanki o medijima u Crnoj Gori, koje je danas predstavio Centar za građansko obrazovanje (CGO) u okviru projekta "Mediji za demokratiju: jačanje nezavisnosti RTCG-a za budućnost Crne Gore". 

Prema njihovim riječima, politička orijentacija medija značajno oblikuje način njihovog izvještavanja, a mediji nerijetko presuđuju prije suda.

"Malo je onih koji vjeruju u punu nezavisnost medija. Uz to, rašireno je i uvjerenje da je RTCG podložna političkim uticajima, ali i da pokazuje određeni nivo profesionalizma u radu", navode iz CGO-a.

Saradnik na programima u CGO-u Nikola Obradović kazao je da nalazi istraživanja ukazuju da su digitalni mediji, posebno društvene mreže i internet portali, postali dominantni izvori informacija u Crnoj Gori.

"Televizija i dalje ima značajan uticaj, radio zadržava umjerenu popularnost, dok su štampani mediji najniže rangirani, jer je veliki broj onih koji ne čitaju novine", rekao je Obradović.

Obradović kaže da se najviše prate informativno-politički sadržaji, zatim zabavni i sportski, a značajno manje dokumentarni, kulturni, obrazovni, itd.

"Kao značajna ograničenja u radu medija, građani navode uticaj političke orijentacije vlasnika i ometanje istraživačkog novinarstva od strane vlasti. Podijeljena su mišljenja i o profesionalnosti medija, pa tako 42 odsto vjeruje da se mediji pridržavaju etičkog kodeksa i provjere činjenica, dok je približan broj onih koji smatraju da mediji ne stavljaju istinu (39,5 odsto), nepristrasnost (36,5 odsto) i javni interes (34 odsto) u prvi plan. Na ovakav utisak utiče i podatak da 34,9 odsto smatra da mediji u Crnoj Gori često presuđuju prije suda", navodi Obradović.

Takođe, kada se u Crnoj Gori dogodi važan događaj, Obradović naglašava da većina (54,5 odsto) bira informisanje putem više TV kanala.

"U takvim slučajevima, javni servis ostaje najvažniji pojedinačni izvor za 29 odsto ispitanika/ca, dok 16,5 odsto prati druge TV kuće poput TV Vijesti, NOVA M, Prve ili Pinka. Internet portali su ključni za pružanje korisnih informacija za svakodnevni život (28,5 odsto), ali i prijatelji i poznanici (23,8 odsto) i elektronski mediji poput radija i televizije (23,2 odsto), dok društvene mreže koristi 17,9 odsto a samo 6 odsto izdvaja štampane medije", pojašnjava Obradović.

Obradović je ocijenio da je snažno uvjerenje da su medijima u Crnoj Gori najvažniji interesi onih koji imaju političku i ekonomsku moć, manjina smatra da su građani i građanke u fokusu, a mnogi ne mogu procijeniti kome su mediji posvećeni.

"Posljedično, procjena je da političke partije, ekonomski centri moći i vlasnici medija imaju značajan uticaj na uređivačku politiku medija u Crnoj Gori", smatra Obradović.

Obradović iznosi podatak da najveći procenat ispitanika smatra da je nezavisnost od političkih partija ključna za istinito i nepristrasno izvještavanje medija, a slijede ekonomska održivost i profesionalne vještine urednika i novinara.

"Većina ispitanika/ca (58.1 odsto) smatra da bi medijska pismenost građana/ki Crne Gore trebalo da bude unaprijeđena kako bi bolje razumjeli informacije koje im se plasiraju. Značajan procenat smatra da su mediji u Crnoj Gori spremni da objavljuju senzacionalističke informacije koje nijesu ili su nedovoljno provjerene, kako bi povećali tiraž i rejting – 30.7 odsto smatra da su spremni, dok 35.8 odsto vjeruje da su donekle spremni. Skoro dvije petine građana/ki Crne Gore (39,9 odsto) smatra da je identifikovanje izvora veoma važno", rekao je Obradović.

U dijelu istraživanja koji se odnosi na Javni medijski servis RTCG, podaci pokazuju, kaže Obradović, da najveći broj ispitanika/a prati RTCG nekoliko puta sedmično (35.7 odsto), dok 29.1 odsto to čini svakodnevno, a 25.2 odsto povremeno, pri čemu 10 odsto navodi da nikada ne prati ovaj medij.

“U procjeni misije RTCG, 60,6 odsto ispitanika/ca smatra da ovaj medij djelimično ispunjava svoju ulogu izvještavanja u interesu javnosti. Više od četvrtine (28,5 odsto) vjeruje da RTCG u potpunosti ispunjava ovu misiju, dok 10,9 odsto smatra da to uopšte ne čini”, kazao je Obradović.

Obradović navodi da su stavovi o RTCG veoma podijeljeni.

"Na jednoj ravni je visoka podložnost RTCG političkim uticajima, što refleksiju ima na objektivnost RTCG u izvještavanju o društveno-političkim dešavanjima i niže uvjerenje o nezavisnosti, a na drugoj procjena da da tu ipak ima visokog niva profesionalizma u radu", kazao je Obradović.

Dalje kaže da većina ispitanika/ca djelimično vjeruje informacijama i sadržajima iz informativnog programa RTCG (54.1 odsto), potpuno povjerenje ima više od četvrtine (27 odsto), dok svaki deseti (10.9 odsto) navodi da ne vjeruje uopšte.

"Anketirani građani/ki najviše pažnje poklanjaju informativnim emisijama (25.1 odsto), a zatim zabavnim sadržajima (20.3 odsto) i sportskom programu (19.5 odsto) na RTCG. Većina ispitanika/ca (40.3 odsto) cijeni da RTCG ne proizvodi dovoljno obrazovnog programa. S druge strane, 27.5 odsto vjeruje da RTCG u potpunosti proizvodi ovu vrstu programa, a 32.1 odsto smatra da uopšte ne proizvodi dovoljno obrazovnog programa", navodi Obradović.

Dodaje i da su podijeljeni stavovi ispitanika/ca po pitanju dijaloških emisija RTCG-a.

"Njih 30.4 odsto vjeruje da one okupljaju suštinske neistomišljenike, dok 33.1 odsto smatra da okupljaju učesnike iz različitih pozicija koji su uglavnom saglasni, dok najveći procenat (36.6 odsto) ne može da se odredi", istakao je Obradović.

Prema istraživanju, kaže Obradović, više od trećine ispitanika (38.1 odsto) prati portal RTCG, dok 61.9 odsto to ne čini. Među onima koji prate RTCG portal, većina (65.5 odsto) djelimično izražava zadovoljstvo kvalitetom njegovog sadržaja, dodaje Obradović.

"Manje od trećine 31.6 odsto ispitanika/ca smatra da RTCG djelimično tretira sve političke strukture i opcije u Crnoj Gori na jednak način, dok 25 odsto vjeruje da to rade u potpunosti. S druge strane, 18.8 odsto ispitanika smatra da mediji daju prednost onima koji čine vlast, dok samo 3.2 odsto misli da favorizuju opoziciju. Značajan procenat ispitanika (21.4 odsto) nema mišljenje o ovom pitanju", rekao je Obradović.

Po pitanju ocjene objektivnog izvještavanja, Obradović navodi da većina ispitanika (42.9 odsto) vjeruje da RTCG djelimično izvještava o događajima bez favorizovanja određenih grupa ili pojedinaca, dok 14.1 odsto smatra da nikada ne favorizuje određene grupe ili pojedince.

"Negativan stav ima 17.9 odsto ispitanika/ca, koji tvrde da televizija nikada ne izvještava nepristrasno, odnosno bez favorizovanja. Istovremeno, 25.2 odsto ispitanika/ca nije u mogućnosti da procijeni ovo pitanje", kazao je Obradović.

On je rekao da nema većine koja cijeni da RTCG slobodno otvara teme od javnog značaja, a posebno u pogledu propusta ili afera moćnika.

"Dok 34.2 odsto smatra da RTCG slobodno otvara ovakve teme, 32.6 odsto ne dijeli to mišljenje a značajan procenat ispitanika (33.2 odsto) navodi da ne zna ili ne može da procijeni", pojašnjava Obradović.

Iz CGO-a navode da je istraživanje sprovedeno od 16. do 23. decembra 2024. godine, CAPI metodom, na stratifikovanom slučajnom uzorku od 1022 punoljetna ispitanika/ce. Stručnu podršku u sprovođenju istraživanja pružio je Institut DAMAR.

Takođe, istraživanje je podržano od strane Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније