- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 12. 2024.
12:29 >> 12:29
Čitaj mi:
akcija za ljudska prava
"Pitanje prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda je pitanje opšteg interesa"
Odluka Ustavnog suda da ne otvori za javnost sjednicu na kojoj se raspravlja o prestanku funkcije dvoje sudija tog suda samo je još jedan primjer skandaloznog ponašanja koje dodatno opominje da Ustavni sud Crne Gore mora temeljno da se reformiše, saopštili su iz Akcije za ljudska prava (HRA).
"U toku je sjednica Ustavnog suda na kojoj se raspravlja o prestanku funkcije dvoje sudija kojima je funkcija na osnovu Ustava Crne Gore morala da prestane još u maju i junu i koji od tada nemaju pravo da sude. Sjednica je zatvorena za javnost, jer je tako odlučila većina od 3:2 sudija, pa nije usvojen predlog predsjednice Ustavnog suda da ova važna sjednica bude javna", navodi se u njihovom saopštenju.
Kako su istakli, prema Poslovniku Ustavnog suda, sjednice su po pravilu otvorene za javnost (za medije), a Ustavni sud može isključiti javnost “samo radi zaštite interesa nacionalne bezbjednosti, javnog reda i morala u demokratskom društvu, kao i radi zaštite interesa maloljetnika i privatnosti učesnika u postupku”.
"Nijedan od ovih uslova ne može da opravda zatvaranje sjednice za javnost. Pitanje prestanka funkcije sudijama Ustavnog suda nije njihova privatna stvar već pitanje opravdanog opšteg interesa. Akcija za ljudska prava ponavlja da je odluka Ustavnog suda da ne otvori za javnost ovu sjednicu samo još jedan primjer skandaloznog ponašanja koje dodatno opominje da Ustavni sud Crne Gore mora temeljno da se reformiše", navode iz HRA.
Pored odbijanja sudija da napuštaju funkcije u skladu s Ustavom i zakonom i da se izuzmu iz odlučivanja o prestanku sopstvenih funkcija, sada se, navode iz te NVO, još i skrivaju od javnosti.
"Ustavni sud mora da gradi autoritet ozbiljnom stručnom argumentacijom, a ne zakulisnim radnjama iz ličnih interesa", zaključili su iz Akcije za ljudska prava.
Коментари0
Остави коментар