- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 12. 2024.
12:35 >> 12:33
Čitaj mi:
odjeci
Ustavni sud posebno važan za poglavlje 23
Urušavanje Ustavnog suda traje u kontinuitetu. Ta institucija decenijama je pod pritiskom političkih elita, a izbor sudija stvar je političkih dogovora, kaže za Radio Crnu Goru pravnik Boris Marić.
Pitali smo ga šta bi mogao biti izlaz iz aktuelne krize, te je li moguće povući skupštinsku odluku o prestanku mandata sutkinje Dragane Đuranović.
"Samo je parlament može pomoći i dati neki prelazni period. Sve se može dogovoriti. Ovdje je politika čestno i namjerno uvukla čitavu priču i čitav problem kod sebe. Ona stvara problem, ona rješava problem. Ovo je sad, nažalost, dominantno političko-nepravno pitanje", naveo je Marić.
A na suštinsko pravno pitanje, da li bi sudije trebalo penzionisati po zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju ili zakonu o radu, teško je odgovoriti.
"Sad reći šta je starije, kokoška ili jaje, to je vrlo teško, jer vi imate dva zakona, koja su oba na snazi. Imate tu ustavnu odredbu, imate činjenicu kad su pisani ti zakoni, odnosno norme tih zakona, zaboravilo se na postojanje ove ustavne norme. I dešava se problem koji se dešava", kazao je Marić.
Da parlament mora biti obaviješten o stanju Ustavnog suda kako bi blagovremeno birao sudije, podvlači izvršna direktorica CEGAS-a, Marija Popović-Kalezić, naglašavajući značaj ovog pitanja za ispunjavanje obaveza u poglavlju 23"Krnji sastav sudija Ustavnog suda nama ne rješava stvari i nije dovoljan za ispunjavanje nadležnosti Ustavnog suda, a čini mi se da je više i suvišno ponavljati o važnosti kada govorimo o izbornim pravima i legitimitetu cjelokupnog izbornog procesa, i sa akcentom na ugroženost ljudskih prava i sloboda u odnosu na moguća odlučivanja po ustavnoj žalbi", navela je ona.
Popović-Kalezić kaže da treba apelovati na Skupštinu i odbor da što prije donesu potrebne odluke.
"Jer stalnim produžetkom mandata, naravno negdje i različitim tumačenjima nejasno postavljene zakonske norme, stalno stvaramo situaciju da uplivom različitih političkih uticaja činimo direktnu štetu Ustavnom sudu, a onda direktnu štetu državi i građanima", kazala je ona.
Dijalog o ovom pitanju odavno je trebalo pokrenuti kako bi se konačno uspostavila ustaljena praksa tumačenja ustavne norme i zakona da bi se donosile pravovremene i nesporne odluke, rekla je Popović-Kalezić.
Коментари0
Остави коментар