Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

B.B.

20. 12. 2024. 20:01 >> 21:36
Čitaj mi:

EMISIJA "OKVIR"

Izgarević Pavićević: Bilo uslova, ali ne i volje za raspravu; Perić: Priča o PUP-u prije svega politička

Državna sekretarka u Ministarstvu prostornog planiranja Marina Izgarević Pavićević istakla je u emisiji "Okvir" da su se javne rasprave o PUP Podgorica mogle održati da je bilo volje. Predsjednik Strukove komore arhitekara Novica Mitrović, pak smatra da je nejasno kako je taj plan koji je dobio negativno mišljenje revizione komisije uopšte došao na javnu raspravu, te da javnost nije dovoljno bila uključena za svih šest godina od kada se on radi. Predsjednik Preokreta Srđan Perić naglašava da je priča o PUP-u prije svega politička i odraz velike improvizacije Vlade, gdje struka i građani uopšte nijesu pitani.

Kako je kazala Izgarević Pavićević u emisiji "Okvir", prilikom organizovanja druge javne rasprave sala je za razliku od prve bila adekvatna da se razmijene podaci i argumeti. Ističe i da su od Glavnog grada tražili ustupanje za ove svrhe njihove skupštinske sala, ali odgovore od lokalne uprave nijesu dobili.

Nakon obavještenja da se korisnici mogu obavijestiti o projektu u prostorijama Ministarstva ili elektronskim putem javljali su se zainteresovani, izvršili su uvid u nacrt PUP-a i veliki broj korisnika je zatražio prenamjenu poljoprivrednih i zelenih površina u građevinsku, a mali broj se bavio projektom Velje brdo.

"Aktivnosti koje predstoje su pripema izvještaja sa rasprave i svi zainteresovani koji su dostavili svoje inicijative dobiće odgovor jesu li njihovi zahtjevi odobreni i ukoliko nisu zašto ne. Predlog ovog planskog dokumenta mora dobiti nekoliko saglasnosti, između ostalog, i uticaja na životnu sredinu, a onda se šalje Vladi na usvajanje. Rok za završetak ovog posla je bio 31. decembar, a sve aktivnosti koje nam predstoje ne mogu se sprovesti u narednih 10 dana", naglasila je Izgarević Pavićević.

Dodala je da je ovaj dokument bio dostavljen Vladi još u julu, a zbog projekta Velje brdo postavljeni su novi zahtjevi pred projektante i on je dopunjen, zbog čega su organizovane i dodatne javne rasprave.

Ana Tošić Jokić rukovoditeljka izrade PUP Podgorica ističe da je od početka javne rasprave i nakon što je sugerisano da zainteresovani elektronskim putem ili dolaskom u prostorije Ministarstva ostvare uvid u nacrt PUP-a i daju svoje sugestije, do juče dostavljeno 80 zahtjeva za prenamjenu prostora, povećanje kapaciteta, legalizaciju objakata...

"To su bili realni zahtjevi, s tim što će se dati konkretno mišljenje i obrazloženje da li se mogu ispuniti", kazala je Tošić Jokić.

Predsjednik Strukovne komore arhitekata Novica Mitrović ističe da problematizuju izradu nacrta sa više spekata, a jedan je i sama procedura.

"Ovaj planski dokment je započet prije šest godina. Prethodno učešće javnosti je održano 2020. u jeku korone virusa i ono što je tada predstavljeno bio je drugačiji koncept. On je u međuvremenu doživio nekih sedam promjena i dopuna, a da javnost praktično nije imala uvid u to. Uključen je i kompletan projekat Velje brdo, pa je mišljenje stručne javnosti da se procedura za usvajanje ovakvog dokumenta ne može vratiti samo korak unazad i na ponovnu javnu raspravu. Primjedba je i da postoje određena rješenja, planska, infrastrukturna, a posebno izvještaj revizione komisije, odnosno prostornog planera koji je dao negativno mišljenje, a njegovo mišljenje je i najvažnije. Izvještaj revizije je obavezujući za Vladu i nama je nejasno i kako je ovakav dokument mogao da dođe na javnu raspravu ako je mišljenje revizora negativno", kaže Mitrović.

Izgarević Pavićević je odgovorila da je nalaz revizione komisije u zaključku pozitivan.

"Tačno je da je nalaz te komisije po pitanju hidrotehnike i širenja glavnog grada bez prethodne analiza, kao i po pitanju novog GUR-a bio negativan, ali je zaključak da se može ići dalje sa ovim dokumentom", objasnila je Izgarević Pavićević.

Mitrović je ponovio da je i dalje nejasno kako je dokument koji ima dva negativna, mogao da dobije na kraju pozitivno mišljenje, ako se zna da sve faze projekta moraju biti pozitivno ocijenjene da bi plan prošao dalje.

"Ne radi se o neki stvarima koje su tehničke prirode nego o suštini plana. Mi smo poslali primjedbe na ovaj dokument", kazao je Mitrović.

Predsjednik Pokreta Preokret Srđan Perić ističe da je ovo postalo par ekselens političko pitanje, posebno što su premijer i ministar osam dana prije podgoričkih izbora predstavili projekat Velje brdo i to se efektivo koristilo u kampanji.

"Državu čini skup procedura koje su u ovom slučaju obesmišljene. Javnost 21. septembra saznanje za projekat Velje brdo, a javna rasprava i sve procedure treba da budu završene do kraja godine. To je projekat od 3,5 milijarde eura, budžet za 2025. planira 10 miliona, a izvorni prihodi su nam za iduću godinu nešto manje od 2,9 milijardi eura. Tako da ovo asocira na priču o Beogradu na vodi, samo je ovo Podgorica na Veljem brdu. Sve je podređeno politici, ne pita se struka, a onda je dio struke, limitirani, pristao da crta ono što političari zahtijevaju. Red koraka je trebao da bude obrnut, da se prvo pitaju građani, pa struka i tako dolazite do strateških odluka", naglašava Perić.

Kaže i da su brojevi o stambenim jedinicama u tom kompleksu koje saopštavaju ministar i premijer različiti, od 11.000 do 20.000, što samo govori u koliku zonu improvizacije se ušlo.

"Objasnite mi kako će kanalizacija i vodovod biti završen do 2026, to je za godinu dana. Tu je i komponenta socijalnog stanovanja, onda pravite getoiziranje, a onda kažu i da je za mlade bračne planove, pa ima i komercijalnih. Sve je utrpano na Velje brdo. Gradi se veliko naselje, a nema škole. Onda je li ispitano koliki će biti udar na saobraćaj. Ovako veliku priču pravite, a nemate glavni prostorni plan države i strateški razvoj", naglašava Perić.

Izgarević Pavićević je pojasnila da je u PUP-u planirano 11.250 stambenih jedinica na Veljem brdu, a zahtjev tima Vlade zadužen za projekat da se poveća broj na 25.000 će razmotriti projektni planeri sa stručnog aspekta. I Tošić Jokić je dodala da će se taj zahtjev razmotriti, a kaže da prostora ima za to povećanje. Zbog čega je povećanje traženo pitanje je, kaže, za koordinacioni odbor Vlade koji je dao takve impute.

Rakčević: Radilo se ispod žita za interese pojedinaca, Glavni grad niko nije konsultovao  

Zamjenik gradonačelnice Luka Rakčević je kazao da je Glavni grad bio inicijator izmjene PUP-a koji ističe 2025. Tada su 2018. zajedno sa Vladom definisali 10 lokacija na kojima je trebalo intervenisati, ali su se u međuvremenu desile velike izmjene, na šta je Glavni grad dao negativno mišljenje i ove konačne izmjene koje se danas nude nacrtom su još jedna potvrda odstupanja od programskog zadatka.

"Tu vidim četiri ili pet problematičnih stvari. Dozvolila se prenamjena zamljišta, a da ih nema u tekstualnom dijelu dokumenta, samo su u grafičkom dijelu PUP-a. Namamo pisani trag ko je tražio te prenamjene i zašto su prihvaćene. Jedina javna rasprava je bila u januaru 2023. skoro prije dvije godine i te premanjene nijesu se tada pominjale. Apsolutno sam siguran da se radilo ispod žita i da se udovoljavalo kako je ko htio i to je poguban put za prostor u Podgorici. Ukinute su sve zabrane građenja u različitim DUP-ovima, dominantno na Gorici za stambeno poslovne objekte, i investitori koji su do sada imali zabranu moći će nesmetano da nastave i napadaju sve tačke u ovom gradu", kazao je Rakčević.

Što se tiče Veljeg brda kaže da je u pitanju mega projekat koji je preko noći najavljen, a samo sa saobraćajnog aspekta je problematičan. Problematično je i postrojenje za otpadne vode koje bi trebale da idu u rijeku Zetu, koja je zaštićena.

"Niko Glavni grad nije konsultovao ni uključio u ovaj projekat, a očekuje se da sjutra Glavni grad radi komunalno opremanje tog mega naselja", kazao je Rakčević.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније